ouwblad Milieu en Gezondheid Normen en belangen september 1994 Normen en belangen Ga mee naar buiten... Binnenhuismilieu Voeding Voor meer informatie Esther Blok De media berichten regelmatig over verontreinigde bodems, smog, asbest, nitraten in onze voeding, zware metalen in het grondwater, enzovoorts. Steeds meer mensen krijgen last van allergieën en overge voeligheid. Veel mensen geven het milieu hiervan de schuld. Toch is het verband tussen milieuverontrei niging en gezondheidsproblemen niet zo eenvoudig aan te tonen. Het is niet altijd de bodem, de lucht of het water waarin het gevaar voor onze gezondheid schuilt. Onze leefgewoonten, woning en dagelijkse voeding hebben ook een grote invloed op onze gezondheid. Het is moeilijk precies te zeggen hoeveel een mens van een bepaalde stof kan verdragen. Vaak wordt dit met behulp van proefdieren bepaald, maar de concentra ties die daarbij gevonden worden, zijn niet altijd naar de menselijke situatie te verta len. Dit komt onder andere doordat proef dieren niet per se op dezelfde wijze als de mens op bepaalde stoffen reageren. Een groot aantal stoffen is in dierproeven kan kerverwekkend, maar vaak zijn er voor deze stoffen geen overtuigende bewijzen dat ze ook kankerverwekkend zijn bij de mens. Andere stoffen geven juist bij proef dieren geen symptomen, terwijl ze voor de mens wel degelijk schadelijk zijn. Zo blij ken ratten in tegenstelling tot mensen nitraat niet in nitriet om te zetten. Symptomen als hoofdpijn of misselijkheid kunnen door proefdieren niet kenbaar worden gemaakt. Ook is bij onderzoek op proefdieren vaak niet te meten welke gezondheidseffecten op de lange duur optreden. Daar komt bij dat het dikwijls niet om één schadelijke stof gaat, maar om een cocktail van verschillende stoffen. Een combinatie van stoffen kan weer andere gezondheidseffecten veroorzaken dan elke stof apart. Belasting/belastbaarheid Veldonderzoek geeft meer zekerheid over de gezondheidseffecten van milieuveront reiniging, maar daar moet weer meer reke ning gehouden worden met de grote onderlinge verschillen tussen mensen. De ene mens kan lichamelijk of geestelijk meer verdragen dan de ander. Wat voor de een nog acceptabel is, kan voor de ander heel bezwaarlijk zijn. De belastbaarheid van zieke mensen en ouderen is lager dan die van gezonde jonge volwassenen. Baby's, peuters en kleuters zijn gevoeliger voor schadelijke stoffen dan oudere kinde ren. Het ongeboren kind krijgt vaak meer schadelijke stoffen in de organen dan de moeder die het kind draagt, doordat de In Sloegebied veel fluor in de lucht. Foto: IMF stoffen die via de placenta worden doorge geven zich in de weefsels van de foetus opstapelen. In welke mate mensen belast worden met schadelijke stoffen is zeer afhankelijk van de manier van leven. Het eten van niertjes of het roken van sigaretten leidt tot een grotere belasting met cadmium, dan het direct wonen op met cadmium vervuilde grond. De hobbyfotograaf die af en toe zelf in een benauwde donkere kamer foto's ontwikkelt, belast zichzelf meer dan de vakfotograaf die dagelijks in het moder ne fotolab werkt. Economische belangen Het bepalen van de maximum belasting met schadelijke stoffen is niet alleen afhan kelijk van de gezondheidseffecten. Er spe len ook vaak economische belangen mee. In een klein land als Nederland, waar we boven op elkaar wonen en werken, is de milieubelasting hoog. Bijna overal hebben we in het heden en verleden bodem, water en lucht vervuild. Daarnaast komt -via de lucht en de grote rivieren ook veel rotzooi van onze buren het land binnen. Reden genoeg om de produktie van schadelijk stoffen sterk aan banden te leg gen en de normstelling aan te scherpen. VOUWBLAD WANTIJ SEPTEMBER 1994

Wantij | 1994 | | pagina 11