Kleiputten iiÉP*; m Wmm Landschap Rudie Geus Eeuwenlang is in Zeeland klei langs de zeedijken gewonnen. Deze klei werd gebruikt voor het aanleg gen of verzwaren van dijken. Op sommige plaatsen in het landschap zijn de kleiputten mooie natuurge bieden geworden. Vaak werd de klei gewonnen in het voorliggende schor. Deze buiten dijkse kleiputten slibden dan na verloop van tijd weer vol. Dit in tegenstelling tot gegraven putten bij bin- nendijkse kleiwinning. De daar overgeble ven laaggelegen percelen kregen de naam karrevelden. De naam duidt op de kipkar ren waarmee de klei werd getranspor teerd. Ook in inlagen werd in de regel klei gewonnen. Bij sommige Zeeuwse zeedijken zijn nog enkele zeer smalle karrevelden te vinden, men spreekt dan van kleiputten. Een voor beeld van zo'n kleiput ligt ten noorden van Krabbendijke. Het terrein bestaat uit een smalle laaggelegen strook grond met afwisselend vrij intensief gebruikt hooi land, weiland en verruigd rietland. andere deel verruigde en werd gebruikt als stortplaats voor witlofwortels, aardap- pelgrond, houtafval, vuilnis en tientallen grote betonelementen (waarschijnlijk afval van de Deltawerken). Over handha ving van milieuwetten gesproken. liSL- -'■■■ n' "■'■ié Vrijwilligers aan het werk in een kleiput Foto: Gerrit Vink Wildernis Een van de fraaiste voorbeelden van klei putten ligt ten oosten van Brouwershaven, onderlangs de dijk van de Grevelingen. Daar ligt een laaggelegen strook grond, ongeveer 1 km lang en 20 m breed. Voor de boeren in de polder was dit een rom melige överhoek met wilde onkruiden. Zo ontstond waarschijnlijk de naam de Wildernis". Men vermoedt dat de Wildernis ontstond bij het herstel van de dijk van de polder Kijkuit na de storm vloed van 1682. De benodigde grond is vlak achter de dijk gewonnen in een zevental putten, afgescheiden door dam men. Door de ligging net achter de zeedijk en het extensieve beheer ontstond een natuurgebied met een bijzondere menge ling van interessante plantesoorten met o.a. 7 soorten orchideeën. Tijdens de ruilverkaveling is het meest interessante stuk (het bijenorchisweitje) helaas omgezet in akkerland. Een langge rekte strook bleef liggen en werd gedeelte lijk in gebruik genomen als weiland. Het Herstel In een van de oude kleiputten bevindt zich nog steeds een interessante vegetatie. Vorig najaar hebben vrijwilligers van de Stichting Landschapsverzorging Zeeland in overleg met de particuliere eigenaar het oostelijke deel van de kleiput in maaibe- heer genomen. Het afkomende maaisel wordt door de gemeente Brouwershaven afgevoerd in het kader van uitvoering van het landschapsbeleidsplan. Het westelijke deel is in het voorjaar opge knapt door de knotgroep Achtersloot. Deze groep uit Soest had een weekend op Schouwen georganiseerd en wilde zich een dag inzetten voor de natuur. Met 4 bosmaaiers, enkele zeisen, harken, rieken en een kleine tractor is een groot deel van de verruigde vegetatie verwijderd. De tractor is ingezet om enkele staalka bels, een stalen frame van onbekende her komst, een kruiwagen en zes betonele menten van een kubieke meter groot uit het gebiedje te halen. Door deze werk zaamheden is ook in het westelijke deel van de kleiput een redelijk maaibaar ter- reintje ontstaan. Er liggen nu nog enkele grote betonplaten en enkele hopen aard- appelgrond. We streven ernaar in de toe komst de gehele kleiput in de oude staat te herstellen en via een goed maaibeheer een orchideeënrijk graslandje te verkrijgen. 9 Voor meer informatie: Stichting Landschapsverzorging Zeeland Postbus 286 4460 AR Goes Tel. 01100-30936 Rudie Geus is medewerker van de Stichting Landschapsverzorging Zeeland 18 WANTIJ SEPTEMBER 1994

Wantij | 1994 | | pagina 22