Verwerkingscapaciteit moet immers uit economisch oogpunt benut worden; over capaciteit is geen prikkel tot preventie. Stimulans Provinciale en gemeentelijke overheden kunnen een flinke stimulans geven aan afvalpreventie. In 1992 brachten de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) en de provinciale milieufederaties de brochure 'Voorkomen is beter dan ver branden' uit. In deze brochure staat een aantal ideeën voor gemeentelijk afvalpre- ventiebeleid. De provinciale milieufedera ties hebben in 1992 en 1993 studiedagen georganiseerd voor gemeenteambtenaren en bestuurders over afvalpreventie. In het eigen gemeentelijke en provinciale bedrijf kan veel afval worden voorkomen door "good house keeping". Dit heeft direct een functie voor het verminderen van de afvalberg, maar werkt uiteraard ook als goed voorbeeld naar burgers en bedrij ven. Binnen het gemeentelijk bedrijf kan een onderscheid worden gemaakt in kan toor, groenbeheer, bouw en kantine. Snoeihout ter plekke versnipperen: afvalpreventie door de gemeentelijke plantsoenendienst. Foto: ZMF Dubbelzijdig kopiëren, hervulbare pen nen, eigen kofficmokken, katoenen hand doeken, waterbesparende apparatuur en herinkten van tonercartridges zijn prakti sche manieren waarop op kantoor afval kan worden voorkomen. Bij groenbeheer komt minder afval vrij als het snoeiafval ter plekke wordt versnipperd. Nieuwe woonwijken kunnen zodanig worden ingericht, dat er zo weinig mogelijk groen afval vrijkomt, bijvoorbeeld door een natuurlijke begroeiing. Als opdrachtgever voor gemeentelijke bouwprojecten kan de gemeente aandacht besteden aan preven tie van afval. Bedrijven Gemeenten en provincie kunnen rekening houden met afvalpreventie bij de verle ning van milieuvergunningen aan bedrij ven. Dit is mogelijk door de verruimde reikwijdte van de nieuwe Wet Milieubeheer. In Breda is inmiddels de eer ste milieuvergunning verleend waarin een afvalpreventieplan is opgenomen. Het betreft een milieuvergunning voor een machinefabriek. Het bleek mogelijk de kosten van onderzoek naar preventie en de legeskosten binnen zeer korte tijd terug te verdienen. Afvalpreventie levert dus winst op voor het milieu én voor het bedrijf zelf. Inmiddels bekijkt de gemeente Breda samen met een 25-tal bedrijven de mogelijkheden van afvalpreventie. Gidsen Afvalpreventie in bedrijven kan ook gestal te krijgen via de branche-organisaties. Het Regionaal Afval Overlegorgaan Zuid- Nederland (RAOZ) gaat preventiegidsen opstellen voor drie branches. Eerst wordt proefgedraaid bij een kunststof-produktie- bedrijf in Brabant, een visverwerker in Zeeland en een bouwmaterialen-producent in Limburg. Met de ervaringen bij deze bedrijven worden de preventiegidsen opgesteld, waarmee branche-organisaties aan de slag kunnen. Er is al enkele jaren ervaring opgedaan met afvalpreventie bij bedrijven in de vorm van projecten. Deze projecten dragen prachtige namen: bij voorbeeld het Zeeuwse project PROSA dat staat voor PReventie-Onderzoek in het Scheldebekken gericht op Afval- en emis siereductie. De milieufederaties vinden dat het nu de hoogste tijd is om de ervarin gen uit deze projecten in te zetten voor een flinke verbreiding in de diverse bran ches. Kamer van Koophandel Helaas zijn branche-organisaties niet altijd even enthousiast over de preventie-aan pak. Dat blijkt in Zeeland. De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) had de provincie overgehaald meer preventie-inspanningen te gaan richten op bedrijven. De Zeeuwse Afval, nu en in de toekomst Het landelijke Afval Overleg Orgaan (AOO) tracht huidige en toekomstige afvalstromen in kaart te brengen als ondersteuning voor beleidsbeslissingen over bijvoorbeeld verbrandingscapaci teit en als evaluatie voor het gevoerde afvalbeleid. In deze scenario 's moet rekening worden gehouden met grote onzekerheden. Onzekerheden over de uitgangshoeveelheid, de materiaalsa menstelling en energie-inhoud en onze kerheid over de groei van het af valaan- bod dat o.a. afhangt van de economi sche groei en de mate van realisering van taakstellingen uit het milieujbeleid. 6 WANTIJ DECEMBER 1994

Wantij | 1994 | | pagina 6