Zinvolle verwerking van snoeihout en maaisel Lanaschap Sjaak Herman De wetgever speelt de verstokte stoker van snoeihout en maaisel lelijk parten. Stoken in de open lucht is volgens de algemene politieverordening verboden. Terecht, want bij het a/branden van bermen bijvoor beeld worden insekten, kleine knaagdieren en hun overwinteringsmogelijkheden vernietigd. Houtrillen Ook kan men voor snoeihout zogenaamde houtrillen (wie weet er een mooi Zeeuws woord voor?) maken. Ze lijken op de eer der beschreven omheiningen, maar zijn veel breder en ongelijkmatiger waardoor de natuurwaarde nog groter is. De rillen kunnen als verbinding gebruikt worden tussen bosjes, zodat kleine dieren zich beschut kunnen verplaatsen, of van een watertje naar een nabijgelegen struweel, zodat amfibieën een overwinteringsplek vinden. In een bestaande tuin moet men dikwijls improviseren. Bij nieuwe aanleg moet men al van te voren met de verwer king van vrijkomend materiaal rekening houden. Dat levert een welhaast ideale Het maken van een houtril. Foto: 5LZ Een hoop snoeihout levert een e prima schuil-, nest- en overwinte ringsgelegenheid op voor vogels, egels, bunzingen, wezels en amfi bieën als pad en kikker. De mossen en pad destoelen krijgt men erbij cadeau. Het beste is om snoeihout op het eigen erf te verwerken. Het laten ophalen en verwer ken tot compost is door het benodigde transport niet zo milieuvriendelijk. Helaas pakt ook hier de overheid het probleem niet bij de bron aan. Natuurontwikkeling In ieder tuintje kan aan natuurontwikke ling gedaan worden. Al is het maar met het laten liggen van blad en het achter de bos jes wegmoffelen van maaisel en klein gemaakt snoeihout. Je staat versteld hoe snel alles verteert. Zelf leg ik gemaaid gras en bladeren onder fruit- en knotbomen, met als resultaat dat de grond vrij blijft van kweekgras. De jonge bomen groeien bovendien als kool. Merels scharrelen in het maaisel hun kostje bij elkaar. In grotere tuinen is altijd wel een hoekje te vinden voor een takkenhoop, al dan niet gemengd met maaisel. Zulke hopen ver oorzaken absoluut geen stankoverlast. Misschien is het gezicht erop storend. Dat is op te lossen met een haag ervoor van bij voorbeeld meidoorn of door van snoei hout een omheining te maken. Maak zo 'n omheining door naast elkaar twee rijen palen te slaan met daartussen het snoei hout. Een manier om aan mooi snoeihout te geraken is als vrijwilliger meedoen met het knotten van wilgen. Bovendien is dat goed werk want het houdt de knotbomen in stand. Voor de palen van de omheining is onbehandelde tamme kastanje, robinia of eiken het meest geschikt, aangezien wil- genpalen maar ongeveer 3 tot 4 jaar mee gaan. Klimop, kamperfoelie of bruidssluier lenen zich goed voor het overwoekeren van de omheining. Mutserd Is men in het gelukkige bezit van een gro ter terrein dan kan men, om gesleep te voorkomen, op diverse plekken houtmij ten maken. Bijvoorbeeld in de vorm van een houten raamwerk met daartegen mut- serds: samengebonden en gestapelde tak kenbossen (in het dialect vaak "mustert" genoemd/noot redactie). Mutserds maakt men met een "mutserdpaard"Dit is een houten hulpstuk waarin het snoeihout met een knuppel en een stuk touw tot een geheel samengeperst wordt. Deze manier van werken was eeuwenlang gebruikelijk. De Stichting Landschapsverzorging Zeeland (SLZ) heeft het weer opgepakt. Daartoe zijn er vijf paarden gemaakt die verdeeld zijn onder de vrijwilligersgroe- pen. Belangstellenden kunnen bij de stich ting een bouwtekening krijgen. inrichting op en spaart werk. Jammer genoeg is er tot nu toe, bij mijn weten, in Zeeland geen enkele hovenier, tuin- of landschapsarchitect te vinden, die vanuit het ecologische principe ontwerpen maakt. De Stichting Landschapsverzorging benadrukt bij plannen voor het buitenge bied, gevraagd of ongevraagd, altijd het ecologische aspect van de inrichting. Voorlichting wordt verstrekt door terrein- bezoeken en met folders. De folders zijn op het kantoor van de SLZ verkrijgbaar. Al deze voor de natuur belangrijke maatre gelen kunnen toegepast worden als de mens het juk van het properheidssyn droom afwerpt. Dat mag wel in de vuilbak. Voor meer informatie: Stichting Landschapsverzorging Zeeland tel.01100-30936. Sjaak Herman is regiomedewerker van de Stichting Landschapsverzorging Zeeland. 8 WANTIJ DECEMBER 1994

Wantij | 1994 | | pagina 8