y Z F Hen enten Nieuwjaarswens Het bestuur en de bureaumede- werk(st)ers van de ZMF wensen al haar leden een voorspoedig 1995. Westerschelde delft onderspit Op 1 december kwamen de Nederlandse en Belgische minis ter-presidenten Kok en Van den Brande in Den Haag bij elkaar om knopen door te hakken over de verdieping van de Westerschelde. Op 17 januari 1995 zullen in Antwerpen de contracten worden getekend. Na afloop van de onderhandelin gen verschenen lachende pre miers op de persconferentie. De verdieping kan onmiddellijk worden gestart. De redacteur van Wantij wees in de persconferentie op het gróte verlies aan schor en slik, de bedreiging, van de kraamkamer- functie voor Noordzeevis en de problemen voor de broedkolo- nies van de dwergstern. "Zijn er compenserende maatregelen in de overeenkomst voorzien", zo luidde de vraag. Er viel een ijzi ge, ongemakkelijke stilte. De Vlaamse minister van Verkeer Kelchtermans mompelde wat over oeververdediging. Toen sprong minister Jorritsma bij. ;'Er is niets over compensatie in de overeenkomst opgenomen. Eerst willen we met deze verdie- ping onderzoeken wat het wer- kelijke verlies aan natuur is. Dan kan dat de volgende keer wor den meegenomen". Er komt dus alweer een verdere verdieping aan. Na de persconferentie bleek uit een onderonsje van de redacteur met premier Van den Brande dat compensatie van verloren natuur in de uitwerking van het verdiepingsprogramma aan de orde kan zijn. Maar compensatie van het ver lies aan natuurwaarden staat dus niet in de overeenkomst. En dat terwijl dat naar de letter van het Structuurschema Groene Ruimte wel zou moeten. De ZMF zal samen met haar Vlaamse collega-organisaties aan de parlementen van Nederland en Vlaanderen vragen het voor liggende contract niet te accep teren. Zoals de Europese richt lijn aangeeft zal eerst een Milieu- Effect-Rapportage moeten wor den uitgevoerd. En als er toch natuur verloren gaat zal er, gelijktijdig met het verdiepen, voldoende land ontpolderd moe ten worden. In de overeenkomst moeten de financiën daarvoor worden geregeld. Ook zullen de Zeeuwse gemeenten worden gevraagd niet mee te werken met een bestemmingsplanwijzi ging zolang natuur en milieu schade lijden. Verder loopt de beroepsprocedure tegen de ver dieping waarvan de zitting in februari 1995 wordt verwacht. (T.v.M.) Milieuvoorlichters gezocht Bij het natuur- en milieuvoor- lichtersnetwerk Zeeland is plaats voor nieuwe voor- licht(st)ers. De vrijwilligers krij gen 50,— "loon" en een reiskos tenvergoeding per voorlich tingsbijeenkomst. Bij de ZMF komen regelmatig aanvragen binnen voor milieu voorlichting. Steeds meer men sen willen weten wat ze op een praktische manier aan een beter milieu kunnen bijdragen. Tot nog toe kan de ZMF aan de vraag voldoen. Maar of dat op korte termijn ook zo blijft betwijfelen we. Vooral op Walcheren voor ziet de ZMF een tekort aan voor- licht(st)ers nu er intensief samengewerkt gaat worden met het MEC-Walcheren. Het ligt dan ook voor de hand om met name daar mensen op te leiden tot milieuvoorlicht(st)er. Ook mensen uit andere regio's zijn natuurlijk van harte welkom. De training zal worden gegeven begin april 1995 in het MEC te Vlissingen en bestaat uit drie gehele dagen. De data zullen in 9 WANTIJ DECEMBER 1994

Wantij | 1994 | | pagina 9