Nieuw elan bij werkgroep Kanaalzone Miegtonaai Henk de Groote Wie aan de Kanaalzone denkt, denkt ongetwijfeld ook aan de industriële activiteiten die p/laats vinden aan weerskanten van het Kanaal Gent-Terneuzen. De ZMF richtte acht jaar geleden een werkgroep om de industriële ontwikkelingen daar kritisch te vol gen: niet alleen voor het leveren van commentaar, maar ook met de bedoeling om bijvoorbeeld kreupe le vergunningen aan te vechten. Onlangs ging de werkgroep met nieuw elan opnieuw van start. Vrijwilligers voor werkgroep Sloegebied gezocht Zoals bekend kent Zeeland een tiveede belangrijk industriegebied: het Sloegebied bij Vlissingen. Ook dit havengebied herbergt enkele top-uitsto- ters van milieuverontreinigende stof fen. Daarom is het van belang om ook in dit gebied de vinger aan de pols te houden met een alerte industriewerk groep. De ZMF wil graag vanaf begin 1995 een werkgroep in dit gebied oprichten, maar heeft daarvoor vrijwil ligers nodig. Voor nadere informatie of opgave kan contact worden opgeno men met Henk. de Groote, industrieme dewerker van de ZMF. Na een periode met veel ad hoc- n aanpak zijn met de versterkte groep vrijwilligers afspraken gemaakt om meer structuur in de activiteiten te brengen. De activiteiten bestonden tot nu toe uit het becommenta riëren van vergunningaanvragen, ont- werpvergunningen en definitieve vergun ningen, eventueel tot aan het hoogste beroepsorgaan toe: de Raad van State. Het gedegen volgen van vergunningen is geen gemakkelijke klus. Het is een tijdro vende zaak, die gedetailleerd en verdie pend werk vergt. Regelgeving moet wor den nageplozen op mogelijke ruimte voor aanscherping en deskundigen moeten worden geraadpleegd voor technische of juridische informatie. Hier komt bij dat vergunningprocedures over het algemeen een lang verloop hebben, waarbij één enkele zaak soms jarenlang aandacht nodig heeft. Wil je daarom bij vergunning verlening een invloed van enig belang hebben, dan is het nodig om gestructu reerd en doelgericht te werk te gaan. Nieuwe werkwijze In de Wereldwinkel in Terneuzen kwam de nieuwe werkgroep bij elkaar voor een eerste oriënterende bijeenkomst. Acht enthousiaste mensen bleken in staat om met een reeks goede afspraken de Kanaalzone-werkgroep meer structuur te geven. Allereerst is, met het te behalen milieurendement als selectiecriterium, een lijst van bedrijven opgesteld die om Dow Benelux in Terneuzen is één van de bedrijven die de Kanaalzone-werkgroep onder de loep neemt. Foto ZMF. aandacht vragen. Op deze manier werden prioriteiten gesteld. Vervolgens zijn per bedrijf twee mensen aangewezen die in principe de beoordeling verzorgen van alle stukken die met dat bedrijf samenhan gen. Dit kan bijvoorbeeld een vergunnin gaanvraag zijn of een definitieve vergun ning. Ter afstemming zal steeds overleg plaatsvinden tussen deze personen en de industriemedewerker van de ZMF. Belangrijke functie van dit overleg is om steeds te beoordelen of een zaak op grond van het te behalen milieurendement al dan niet moet worden doorgezet. De werk groep zelf komt vier keer per jaar bijeen. Zo blijft er veel tijd voor het eigenlijke werk: het monitoren van de uitgezochte bedrijven. Als rode draad tijdens de geza menlijke bijeenkomsten worden bedrijfs milieuplannen bestudeerd. De meerwaarde van deze aanpak zal uit de ervaring met concrete zaken moeten blijken. De werk groep Kanaalzone heeft er alle vertrouwen in dat nu beter de vinger op de gevoelige plek gelegd kan worden. Henk de Groote is medewerker industrie van de Zeeuwse Milieufederatie mtai mutiny tïlJUMU lUiblii 11 WANTIJ DECEMBER 1994

Wantij | 1994 | | pagina 15