Handhaven doe je niet vanachter een bureau H unci Having Brigadier Theo van der Linde: 11 Betty den Brinker Aan het woord is Theo van der Linde, brigadier bij de Politie te Water, Groep Reimerswaal. De taak van zijn groep is de controle op alle scheepvaart op het Schelde- Rijnkanaal en van daaruit op het oostelijk deel van de Oosterschelde en het Zoommeer. In de zomermaanden vindt ook nog controle op de Grevelingen plaats. Theo van der Linde. dDe Politie te Water houdt toe zicht op alle beroepsvervoer en op de recreatievaart. Vanaf de inwerkingtreding van de Wet Verontreiniging Oppervlaktewateren is daar als vanzelfsprekend de controle op milieuovertredingen bij gaan horen. Theo van der Linde: "Het is moeilijk om handha ving op te splitsen in onderdelen. Dan moet je met oogkleppen op werken. Je ziet vanaf het water iedere overtreding, of het nu gaat om olielozingen of om gevaar lijk gedrag van waterrecreanten. We kun nen ook vanaf het water de oevers goed in de gaten houden. Zo hebben we dit sei zoen al tweemaal te maken gehad met mestlozingen op een dijktalud." Van der Linde vertelt enthousiast over zijn werk. "Het moet je interesse hebben," zegt hij. "Handhaving is enorm belangrijk, maar toch is het lange tijd de sluitpost geweest in het milieubeleid. Helaas zijn regels in het verleden vaak opgesteld zonder daar bij de handhaving te betrekken. Dat leidt soms tot situaties die moeilijk te handha ven zijn." Betredingsregels Als voorbeeld voor een moeilijk te handha ven situatie noemt Van der Linde de betre dingsregels in de Oosterschelde. 'Als de markeringspunten voor de gebieden met een verbod op betreding niet duidelijk zichtbaar zijn, kun je niet verwachten dat mensen zich aan de regels houden. Zeker niet als ze het gebied slecht kennen. Vooral in de zomer is dat een probleem. Dan kun je soms 100 tot 200 mensen aan treffen in een gebied waar dat niet mag." De waterpolitie heeft 's zomers door de enorme toename van de recreatie de han den vol aan de veiligheid en de openbare orde. Dan glippen taken zoals de controle op de betredingsregels wel eens tussen de vingers door. Waterscooters Een nieuw probleem is het racen met waterscooters. Van der Linde vergelijkt ze met crossmotoren. Die zijn verwezen naar speciale racecircuits en scheuren ook niet rond op de openbare weg. Zo zou het eigenlijk ook moeten met waterscooters, want hun manier van varen is onvoorspel baar en de machines zijn gebouwd op hoge snelheden. Daarbij neemt het aantal waterscooters sterk toe: vorig jaar waren er 20, dit jaar voeren er 40 rond en vol gend jaar zijn er misschien wel 80. Op de Oosterschelde geldt een snelheidsbeper king van 20 km/uur. Dit vloeit voort uit de status van Beschermd Natuurmonument. Op de Oosterschelde mogen dus water scooters varen als ze zich maar aan de snel heidsbeperking houden. "Eigenlijk zouden ze daar verboden moeten worden," vindt Van der Linde. In de nieuwe Provinciale Milieuverordening is dat verbod opgeno men, maar het is nog niet van kracht. Duiksport In 1982 is een rapport opgesteld dat als onderbouwing diende voor de status van Beschermd Natuurmonument van de Oosterschelde. Daarin is uitgegaan van het standpunt dat 10.000 duiken per jaar geen ontoelaatbare schade aan het gebied zou den toebrengen. Maar inmiddels is het aantal duiken per jaar al gestegen tot 200.000! Daarbij komt dat de oppervlakte Oosterschelde door de Deltawerken klei ner is geworden. Bovendien zijn de belan gen van de natuurwaarden door de status van Beschermd Natuurmonument en de belangen van de visserij zwaarder gaan wegen. "De overheid zou zich toch eens moeten beraden op wat ze nu eigenlijk wil met de Oosterschelde," zegt Van der Linde. "Op dit moment wordt iedere duikvergunning gehonoreerd. Het is de vraag of dat zich nog verdraagt met het beleid dat in 1982 voor het gebied is opgesteld. Uiteraard geldt dat ook voor de andere vormen van recreatie." Een kwalijke uitwas van de duiksport is de stroperij op oesters en kreeften. Door de omvang van het gebied valt deze stroperij moeilijk te controleren. Toch wordt er wel succes geboekt. Sinds de Wet Economische Delicten van toepassing is verklaard op dergelijke milieudelicten kunnen direct boetes opgelegd worden. Lik-op-stukbeleid blijkt te werken. Kennis en ervaring Kan de Politie te Water haar taken nog aan, vooral nu het aantal milieutaken en de recreatie zo uitbreiden? "Jawel," zegt Theo van der Linde vastbera den. "Maar je moet wel toegerust zijn voor je taken. Wij hebben aan boord de beschikking over een monsterkoffer, koel kasten en fotomateriaal. Onze monsters worden direct doorgestuurd naar het RIZA (Rijks Instituut voor Afvalwater Zuivering). Je moet daarnaast goed op de hoogte zijn van de wetgeving. Dat vergt veel studie, ook in de vrije tijd. Op dit moment leidt de Politie te Water twee milieuspecialisten op die voor ons als vraagbaak zullen gaan functioneren. Verder speelt ook de ervaring een rol. Ik 12 WANTIJ DECEMBER 1994

Wantij | 1994 | | pagina 16