Milieurechtshulp voor Zeeuwse groepen en particulieren Tjeu van Mierlo Een gemeente wil vakantiewoningen bouwen vlak bij een natuurgebied. Wat kan een plaatselijke milieugroep doen om dat te voorkomen? Een bedrijf in een woonwijk heeft uitbreidingsplannen. De buurtbewoners vrezen dat de geluidsoverlast flink zal toenemen. Wat valt er tegen te ondernemen? Het zijn voorbeelden van vragen die regelmatig aan de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) worden voorgelegd door milieugroepen, bewoners en particulieren. De ZMF pro beert hun zo goed als mogelijk advies te geven. Soms ontbreken echter tijd en ken nis om de gevraagde juridische hulp te geven. Daar is verandering in gekomen. Sinds augustus verleent het Buro voor Rechtshulp in Dordrecht juridische hulp aan Zeeuwse groepen en particulieren die met milieuproblemen kampen. Aan het team van het Buro is namelijk Jan-Eelco Dijk als milieujurist toegevoegd. Hij heeft rechtshulp in onze provincie als speciale taak. Deze rechtshulp zal in nauwe samen werking met de Zeeuwse Milieufederatie worden opgezet. Meer dan milieu alleen Het terrein van de milieujurist beperkt zich niet tot het milieurecht alleen. Ook met vragen en problemen op het gebied van de ruimtelijke ordening kunt u bij hem terecht. De rechtshulp wordt echter alleen verleend als daarmee een milieube- ang gediend is: het moet gaan om concre te problemen waarbij de bescherming van hét milieu en de leefomgeving een belang- jrijke rol spelen. Gratis Tijdens de ledenvergadering van de ZMF, [eind oktober in Terneuzen, heeft Jan-Eelco met de aanwezigen over zijn werk gespro- jken. Hij zei dat de nadruk ligt op juridi sche hulp aan groepen, bewoners en buurtcomités. Zij kunnen bij het Buro voor Rechtshulp terecht voor adviezen, het opstellen van bezwaarschriften en het voeren van procedures voor de adminis tratieve rechter. Deze hulp is voor groe pen gratis. Jan-Eelco Dijk. Illustratie. Stichting Milieu Educatie Ook aan particulieren wordt bijstand ver leend, hoewel er voor hen wel kosten aan verbonden kunnen zijn. Particulieren wor den dan ook gestimuleerd zich te organise ren in een milieu- of bewonersgroep. Een gezamenlijk project De ZMF heeft met het Buro uit Dordrecht niet alleen afspraken gemaakt over juridi sche hulp bij milieuproblemen. In 1995 gaan beide organisaties werk maken van een gezamenlijk project dat gemeentelijke vergunningen betreft. We volgen dan de wijze waarop Zeeuwse gemeenten afval- en emissiepreventie in hun vergunningen opnemen. De gemeente die het preventie beleid het best in een vergunning regelt zal een "vergunningbewijs met ZMF-keur- merk" worden overhandigd. Gemeenten die achterblijven krijgen een duwtje om in de toekomst preventiemaatregelen uit drukkelijk in de vergunningen op te nemen. De helpende hand van het Buro voor Rechtshulp kan de invloed van milieugroe pen en bewonersgroepen sterker maken. De Zeeuwse Milieufederatie wil daar samen met het Buro te Dordrecht de schouders onder zetten. Voor meer inlichtingen kunt u terecht bij: Buro voor Rechtshulp Dordrecht T.a.v. Mr. Jan-Eelco Dijk Postbus 1022 3300 BA Dordrecht Tel. 078-148333 Tjeu van Mierlo is coördinator van de Zeeuwse Milieufederatie. 17 WANTIJ DECEMBER 1994

Wantij | 1994 | | pagina 21