Abonnement op groenten en luiers leasen Gemeenten kunnen duurzame ontwikkeling stimuleren Albert Aartsen Steeds meer mensen houden rekening met het milieu. Tijdrovend en ongemakkelijk? Dat hoeft helemaal niet. Spaar tijd en milieu door in plaats van produkten, milieuvriendelijke diensten te ko pen. Dat hoeft niet altijd extra geld te kosten. Niet meer zeulen met pakketten luiers, maar lid worden van een luierservice die katoenen luiers verhuurt én wast. Geen winkels aflopen op zoek naar biologische groente, maar een abonnement op kant en klaar-pakket- ten nemen. Deze diensten zijn niet duur der dan allerlei produkten zoals diepvries groenten, wegwerpluiers en autorijden. Groente-abonnement In Zeeland is slechts een handjevol natuur voedingswinkels te vinden en dan meestal alleen in de grotere steden. Voor de mees te mensen betekent dat een flinke tijd fiet sen of autorijden om een maaltje milieu verantwoorde groenten te halen. Dat hoeft niet meer. Twee biologische tuinbouwbe drijven op Schouwen en Walcheren von den een oplossing. Ze wierven gegadigden voor groente-abonnementen en regelden depots in diverse dorpen en wijken. Abonnementen zijn nu in bijna geheel Midden- en Noord-Zeeland te krijgen, met uitzondering van Zeeuwsch-Vlaanderen. De abonnementen blijken een succes. Op Walcheren startte in 1993 het eerste Zeeuwse groente-abonnement. De tuin- bouwtak van biologisch landbouwbedrijf Ter Linde zag dat als een goede methode om de afzet te bevorderen. Het aantal abonnees is inmiddels gegroeid tot ruim 130. Het groente-abonnement was zo'n succes dat Ter Linde onlangs besloot om ook voor andere landbouwprodukten een abonnementensysteem in te voeren. Er zijn nu ook pakketten met biologische kaas, zuivel, kruiden, aardappelen en fruit. Met een busje worden de pakketten naar 10 afhaalpunten op Walcheren gebracht. Schouwen Maar niet alleen op Walcheren kunt u op een goedkope en gemakkelijke manier biologische groenten via een abonnement kopen. Ook in de rest van Midden- en Noord-Zeeland is dat nu mogelijk. In mei 1994 startte Ad Bos samen met Geertje Aangeenbrug een groente-abonnement op hun biologisch bedrijf Zuidbos in Noordgouwe op Schouwen. Het idee kwam van Ad Bos. Hij vond dat de afzet van groenten via natuurvoedings winkels tegenviel. Hij hoorde van andere biologische tuinders dat de afzet via groen te-abonnementen veel beter loopt. "Veel mensen hebben drempelvrees om een natuurvoedingswinkel binnen te lopen; een groente-abonnement is toegankelijker en kan de afzetproblemen oplossen," aldus Ad Bos. Zijn vrouw Geertje zag wel iets in een groente-abonnement en ze besloten samen meteen maar te proberen dat op poten te zetten. Ze begonnen met het werven van deelne mers via persberichten aan regionale bla den en een praatje op de radio. "Dat lever de zoveel deelnemers op dat we nu alles meteen leveren aan de consument, via de abonnementen en ook via onze kraam op de markt; er gaat niets meer via de win kels," vertelt Ad Bos. Afwisseling De abonnees ontvangen een wekelijks wis selend pakket van meerdere soorten groenten; soms zit er ook wat fruit en krui den bij. Geertje stelt het pakket samen met voor elk wat wils: kookgroente, rauwkost, wortelgewassen, bladgewassen, steeds wat anders dan vorige week. Sinds kort kan er ook een abonnement worden genomen op aardappels en biologisch vlees van slagerij "De Groene Weg". "Om genoeg afwisseling in het pakket te hebben planten we nu veel meer kleine gewassen dan vroeger, daarnaast kopen we ook produkten van andere biologische tuinders en akkerbou wers als we zelf te weinig verschillende soorten hebben," vertelt Ad Bos. De deelnemers betalen per kwartaal, de prijs is afhankelijk van de grootte van het pakket: er zijn één-, twee- en meerper- soonspakketten. Dat komt neer op onge veer 7,- per persoon per week. Volgens Ad Bos is dat niet duur: "Ongeveer net zo duur als de gangbare groenten." Een groente-abonnement is alleen te rege len als de deelnemers een standaardpakket accepteren. Volgens Ad Bos is dat geen probleem. "De abonnees vinden het wel makkelijk zo'n verrassingspakket; ze hoe ven nu zelf niet na te denken over welke groenten ze gaan kopen." Het abonnement startte met 40 deelne mers. Ad Bos rekent dit jaar op 70 deelne mers. Het groentepakket blijkt in Zeeland aan te slaan. Geef ze van katoen Ouders met kinderen in de luierperiode weten dat wegwrerpluiers een enorme hoeveelheid afval veroorzaken. Ze kunnen de grijze rolcontainer er met gemak voor driekwart mee vullen. De bergen afval van wegwerpluiers zijn echter onnodig: het katoenen alternatiefis te huur bij de luier service, die meteen de vuile luiers voor je wast. 11 WANTIJ MAART 1995

Wantij | 1995 | | pagina 15