In Den Haag startte vier jaar geleden de eerste luierservice, de Baby Cotton Sendee. Inmiddels zijn behalve Baby Cotton Service ook Biobottom en Culote actief. Naar voorbeeld uit de Verenigde Staten, waar de luierservice al dertig jaar floreert, verhuren de bedrijven katoenen luiers en zorgen ook voor het schoonma ken daarvan. De vuile luiers kan de klant gewoon in een luchtdicht afgesloten bruikleen-emmer bewaren. De luierservice Foto Frans Foekema organiseert wekelijks het transport van de vieze en schone luiers. Je hoeft daarvoor niet thuis te blijven: de emmer kan gewoon bij de voordeur worden gezet. Voor de baby zelf is de moderne katoenen luier heel prettig te dragen. Niet meer zo n stugge lap als vroeger, maar een lekker zacht doekje dat zich naar het lichaampje vormt. Prikkende spelden zijn niet nodig, de luier gaat in een passend broekje met klitteband. Lease Luier In Zeeland begint de Luierservice furore te maken. In 1992 startte Martha Blom het bedrijf Lease Luier Express. Ze verhuurt luiers van Biobottom. Waarom is ze met het verhuren van luiers begonnen? Martha Blom: Ik was werkeloos toen ik van de lui erservice hoorde. Ik vond het een goed idee om met de luierverhuur het gebruik van de wegwerpluier te verminderen. Wegwerpluiers veroorzaken heel veel onnodig afval. Wegwerpluiers zijn niet voor niks zo populair geworden. Ze heb ben het leven van ouders natuurlijk gemakkelijker gemaakt. Naar de droogrek- jes met luiers wil bijna niemand meer terug. Daarom ben ik gestart met het ver huren van katoenen luiers. De katoenen huurluiers hebben hetzelfde gebruiksge mak als de wegwerpluiers, zijn ongeveer even duur, maar geven minder milieuver vuiling." Een nieuwe dienst op de markt brengen valt natuurlijk niet mee. Ze moest veel tijd steken in het werven van klanten. Ze maakte brochures en verspreidde die in consultatiebureaus, gaf interviews op de radio, praatte met medewerkers van gemeenten, kinderdagverblijven en ande re instellingen. Die inspanningen zijn niet voor niets geweest want onderhand is het een bloeiend bedrijf met ruim 65 klanten, zowel particulieren als allerlei instellin gen. De klanten blijken vaak wel iets voor het milieu te willen doen, bijvoorbeeld die grote berg afval vermihderen, als het maar niet te veel geld en moeite kost." Prijsvoordeel Het gaat dus goed met de huurluiers, maar kunnen ze de wegwerpluiers helemaal ver dringen? Dat is volgens Martha Blom nog niet helemaal mogelijk. Het prijsvoordeel van de huurluiers is nog te gering. "Gemeenten kunnen daar een bijdrage aan leveren door bijvoorbeeld per kilo afval te laten betalen, of voorlichting te geven aan aanstaande ouders. Sinds de mensen in Nootdorp dure vuilniszakken moeten kopen, is daar de luierservice enorm gegroeid. In Leiden en Haarlem krijgt elke inwoner die zich aanmeldt bij de luier- dienst veertig gulden premie, ongeveer het bedrag dat de gemeente uitspaart door de verminderde hoeveelheid afval. Ook dat werkt goed." Zo snijdt het mes aan twee kanten. De afvalberg slinkt en de lui- ercentrales groeien. Een goed idee voor de gemeenten in Zeeland! Gemeenten Gemeenten hebben een belangrijke taak in de uitvoering van het beleid gericht op duurzame ontwikkeling. Ze kunnen een bijdrage leveren aan duurzame leefstijlen door het bevorderen van milieuvriendelij ke diensten, zoals luiercentrales, kring loopcentra, reparatiebedrijven, groente abonnementen, boodschappenbezorg- diensten etc. Naast de overheid kunnen ook consumenten, bedrijven en maat schappelijke organisaties initiatieven nemen. Voor meer informatie: Lease Luier Express Antwoordnummer 428 4460 VB Goes tel. 01100-50742 Groente-abonnement Midden- en Noord-Zeeland Biologische kwekerij Zuidbos Zuidbos 17 4317 AP Noordgouwe tel. 01112-1465 Groente-abonnement Walcheren Ter Linde Lij dijkweg 1 4356 EG Oostkapelle tel.01189-2314 Albert Aartsen is stafmedewerker van de Zeeuwse Milieufederatie. 12 WANTIJ MAART 1995

Wantij | 1995 | | pagina 16