Zeeuwsvlaamsche ontdekking vervanger voor schadelijke oplosmiddelen Willem de Weert Alleen al in de grafische industrie wordt per jaar ongeveer 3500 ton aan oplosmiddelen verbruikt. Oplosmiddelen schaden de gezondheid en dragen bij aan de smogvorming. De overheid ivil dat in het jaar 2000 het verbruik van koolwaterstoffen met 50 verminderd is (actieprogramma KWS 2000). In Hulst is een produkt ontwikkeld dat de wereld van de thinners op zijn kop zet. Testen tonen aan dat het verbruik van reinigingsmiddelen met meer dan 70 daalt, de produktie van chemisch afval met 75 vermindert en de uitstoot naar de lucht zelfs gereduceerd wordt tot 0. A.B. Bijsterveld uit Hulst met CL 40. Foto: Peter Verdurmen In 1990 begon A. B. Bijsterveld van C.T.S. b.v. in Hulst een produkt te ontwikkelen waarvan de eigenschap pen als volgt moesten zijn: effectief, laag verbruik, hoge veiligheidsgraad, geen verdamping, biologisch afbreekbaar, .lang bruikbaar, niet irriterend voor de huid, niet giftig, vrijwel reukloos en een hoog vlampunt. Eind 1990 had hij het concept idee uitgewerkt en legde het voor aan de NOVEM. Die kende een paar maanden later subsidie toe. Op kleine schaal wer den vervolgens testprodukten vervaar digd: CL 40 was geboren. In mei 1992 vor derde de situatie zodanig dat er daadwer kelijk getest kon worden: in laboratoria op alle mogelijke inkten waaronder ook ink ten op waterbasis. Een jaar later sprak een analyserapport van een goede biologische afbreekbaarheid. Het octrooi werd aange vraagd. Zeefdrukindustrie NÖVEM en het Projectbureau KWS 2000 stelden voor het produkt in de praktijk van de zeefdrukindustrie te testen. Daar worden veel thinnerachtige oplosmidde len gebruikt om de zeefdrukramen te rei nigen. Bedrijfsleider W. Niesing van zeef- drukkerij Rooth hoorde van het produkt en besloot het te proberen: "Het beviel ons goed. Sinds die tijd hebben we geen che misch afval meer, terwijl honderd liter per maand normaal was. Dat levert behalve winst voor het milieu dus een behoorlijke kostenbesparing op, ondanks de iets hoge re prijs van het middel. De omschakeling verliep vlekkeloos: de schoonmaakappara- tuur hoefde niet aangepast te worden, we hebben alleen een filter bijgeplaatst om inktpigmenten uit te filteren. Het schoon maken is zelfs iets eenvoudiger geworden. Het zeefraam is in één keer schoon. Het middel vraagt wel een ander gebruik: CL 40 moet minstens tien minuten inwer ken. De reiniging lijkt daardoor langer te duren, maar omdat je meer ramen tegelijk kunt doen ontstaat zelfs tijdwinst. Omdat CL 40 een olieachtig produkt is, moet je er wel netjes en schoon mee werken, anders wordt de schoonmaakplaats een zwijne- stal." Een andere tevreden tester is sdhoonmaak- specialist A. Sariman. Hij benadrukt het aspect gezondheid. "Ik werkte vroeger met thinner en moest altijd een masker op, anders werd ik duizelig en kreeg ik hoofd pijn, vooral aan het einde van de dag. Nu is dat geen probleem meer. Je ruikt bijna niks van het produkt en na het werk voel ik me beter dan vroeger." Mogelijkheden Ontwikkelaar Bijsterveld ziet voor zijn produkt naast in de zeefdrukindustrie volop mogelijkheden in de offsetindustrie, voor machinereiniging en ontvetting, ver wijdering van verkeersvuil en graffity, rei niging van bekleding, vervanging van alka li en zuren in reinigingsmiddelen, verwij dering van organische afzettingen, reini ging van verfkwasten en gereedschap, ver vanging van thinners in spoelinstallaties voor verfspuiten, vervanging van silicone achtige produkten in autopoetsmiddelen en de vervanging van schadelijke stoffen in handzepen. Voor meer informatie: Projectbureau KWS 2000, tel. 070- 3652510 NOVEM, tel. 010- 4781088 C.T.S. b.v. Hulst, tel. 01140-11721. Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. 14 WANTIJ MAART 1995

Wantij | 1995 | | pagina 18