Hoedt u voor de milieuvergunning Handhaving Jan-Eelco Dijk Ieder bedrijf dat schade voor het milieu of hinder voor de omgeving veroorzaakt, moet beschikken over een milieuvergunning. Gemeenten en de pro vincie slagen er vaak in om van die vergunningen dikke, ontoegankelijke boekwerken te maken. Als je als belanghebbende tegen de verlening van een milieuvergunning in beroep wilt, zul je je een weg moeten banen door een woud van ambtelijk taalge bruik. Zelfs als milieujurist zie ik. soms bijna door de bomen het bos niet meer. tToch is het verstandig de voorschrif ten van een milieuvergunning aan een grondig onderzoek te onder werpen. Immers, juist zij moeten de waarborgen vormen dat een vergunning- plichtig bedrijf zo min mogelijk schade en hinder in de omgeving veroorzaakt. De manier waarop een voorschrift geformu leerd is kan grote gevolgen hebben voor de overlast die je als omwonende van een bedrijf kunt ondervinden. Soms blijkt in beroep bij de rechter dat een gemeente zich zelf niet eens van die gevolgen bewust is geweest. Helaas raken ook gemeente-ambtenaren nog wel eens ver strikt in hun eigen taalgebruik... Aardappelschijfjes Een voorbeeld van een voorschrift waar mee de rechter korte metten maakte, was opgenomen in de milieuvergunning van een aardappelschijfjesfabriek in Zuid- Irritante fluittoon fritesfabriek. Foto: ZMF Beveland. Deze fabriek beschikt over een zogenaamde stoomschiller, die om de paar minuten, 24 uur per dag, een flinke wolk stoom uitbraakt. Dit proces gaat telkens gepaard met een luide fluittoon. In de vergunning was een voorschrift opgenomen over de maximale hoeveel heid geluid die de fabriek mag produce ren. Dit voorschrift gold echter slechts voor kortstondige, incidentele verhogin gen van het gemiddelde geluidsniveau. Het geluid van de stoomschiller, dat toch moeilijk incidenteel te noemen is, viel vol gens de rechter niet onder dit voorschrift. Het apparaat kon dus onbeperkt herrie maken, zonder dat omwonenden daarte gen iets konden ondernemen. Met een dergelijk ontoereikend voorschrift wist de rechter wel raad: hij vernietigde het en gaf de gemeente Goes de opdracht een nieuw voorschrift op te stellen. Miskleun Ook in andere gemeenten kunnen de ver gunningvoorschriften rammelen. Wat te denken van het voorschrift in de vergun ning van een bedrijf dat silo's en gastanks opslaat. Er was een verbod opgenomen "tot het opslaan van goederen met een hoogte van meer dan vier meter". Vijf tanks van elk drie meter boven op elkaar gestapeld is dus volgens dit voorschrift geen enkel probleem. Namens de alerte omwonenden tekende het Buro voor Rechtshulp beroep aan, zodat de rechter deze gemeentelijke miskleun waarschijn lijk wel zal afstraffen. Parkeren Nog een voorbeeldje: de vergunning van een taxi-bedrijf bevat een voorschrift waarin wordt bepaald dat het parkeren van taxi's voor het eigen bedrijf alleen toe gestaan is, voorzover deze taxi's geen over matige hinder veroorzaken. Wie bepaalt wanneer er sprake is van "overmatige hin der"? Hier gaat het om een subjectief begrip: de grens zal voor een omwonende veel eerder bereikt zijn dan voor de eige naar van het bedrijf. Je kunt als milieugroep of omwonende aardig in de problemen komen op het moment dat een bedrijf schade voor het milieu of hinder in de omgeving veroor zaakt, als de vergunning geen aankno pingspunten biedt om die schade of hin der te voorkomen. Beroep tegen een ver gunning hoeft niet per se tegen de gehele vergunning te zijn gericht. Ook als één of meerdere vergunningvoorschriften scha de voor het milieu of hinder niet voldoen de voorkomen, kan het de moeite lonen naar de rechter te stappen! Het Buro voor Rechtshulp in Dordrecht verleent in samenwer king met de Zeeuwse Milieu federatie juridische hulp aan Zeeuwse groepen en particulie ren die met milieuproblemen kampen. Voor meer inlichtingen kunt u terecht bij: Buro voor Rechtshulp Dordrecht t.a.v. mr. Jan-Eelco Dijk Postbus 1022 3300 BA Dordrecht tel. 078-148333 Jan-Eelco Dijk is als milieujurist verbonden aan het Buro voor Rechtshulp Zuid-Holland Zuid te Dordrecht. 15 WANTIJ MAART 1995

Wantij | 1995 | | pagina 19