Educatieve tuinen in Zeeland Educatief Lessen in de buitenlucht Esther Blok Het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle is al begonnen met de realisatie, het Milieu Educatie Centrum in Vlissingen hoopt op 1 april de eerste helft klaar te hebben en de gemeente Goes beraadt zich er over. Het eerste begin is er. Tachtig jaar na de eerste Nederlandse heemtuin doet de educatieve tuin ook in Zeeland zijn intrede. Educatieve tuinen zijn er in vele soor ten en maten. Soms heten ze heemtuin en bevatten ze voornamelijk inheemse flora en fauna. Dan weer heten ze natuurtuin, instructietuin, landschaps tuin, wilde plantentuin en zo meer. De tuinen hebben meestal meer dan alleen een recreatieve functie. Wandelend door de educatieve tuin leert de bezoe ker spelenderwijs iets over planten en dieren, over het nut van insekten en over de invloed van de mens op de natuur. In het ontwerp van de tuin zijn alle Beve- landse landschapselementen aanwezig. Illustra tie: Heem tuin werkgroep Op een enkel schooltninproject O na, was de educatieve tuin een onbekend begrip in Zeeland. Daar begint nu snel verandering in te komen. Het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle haalde al enkele malen de PZC met berichten over de aanleg van een twee hectare grote heemtuin met daarbin nen negen thematuinen. Er worden plan ten aangeplant die van oudsher in Zeeland voorkomen. Er komt ondermeer een watertuin, een akkertuin, een boerderij- tuin, een duintuin en een vlindertuin. De heemtuin van het Zeeuws Biologisch Museum is in meerdere opzichten een educatieve tuin. Ten eerste kunnen bezoe kers de kennis die ze in het museum opdoen in de tuin in praktijk brengen. Daarnaast is de aanleg en het onderhoud van de tuin uitbesteed aan 't Vanck, een scholengemeenschap voor land- en tuin- bouwonderwijs uit Oost-Nederland. Paradijsje Het Milieu Educatie Centrum (MEC) in Vlissingen werkt ook aan de realisatie van een educatieve tuin. Al krijgt deze tuin een heel ander karakter dan de heemtuin in Oostkapelle, ook hier valt heel wat te leren. De tuin krijgt ondermeer een vijver, een composteringshoek, bijenkasten en een pleintje met hoogstam fruitbomen. Kleine hoekjes, interessante planten en nestkastjes maken het tot een paradijsje voor insekten en vogels. Mensen kunnén er ideeën opdoen over het op natuurlijke wijze beheren van de eigen tuin. Binnenkort wordt met de aanleg van de eerste fase van de tuin begonnen. Op 1 april houdt het MEC een tuinmarkt. Wanneer alles volgens plan verloopt, is dan al een groot deel van de tuin gereali seerd. Bevelandse landschapselementen In januari 1995 presenteerde de heemtuin- werkgroep "De Hollandsche Hoeve" haar plannen aan wethouder Heijning van de gemeente Goes. Wanneer de gemeente de plannen goedkeurt, krijgt Goes in het najaar van 1995 een heemtuin met ken merkende Bevelandse landschapstypen, zoals een vliedberg, een inlaag, een poel, akkertjes, bloemendijken enzovoorts. De tuin is gepland in de nabijheid van het vorig jaar geopende Milieu Educatie Centrum De Bevelanden en kan daardoor worden betrokken bij de verschillende activiteiten van het MEC. In tegenstelling tot de overige tuinen is de heemtuin in Goes niet gebonden aan openingstijden. Geïnteresseerden kunnen er elk moment van de dag terecht. Scholen Educatieve tuinen zijn niet alleen voor scholen interessant. De tuinen bieden aan iedereen een schat aan informatie. Mensen worden weer herinnerd aan hoe het vroe ger was: de sloten met kikkerdril, de bloe menweiden. Vooroordelen over "enge" of "vieze" beesten worden onderuit gehaald. De tuinen nodigen uit tot ontspannen rondkijken en tot ingespannen bestude ren. Maar of de bezoeker van de edu catieve tuin er nu alleen maar doorwandelt of er uitgebreid stu die van maakt, als hij of zij na afloopt denkt: "Dat is mooi, daar moeten we zuinig op zijn," dan heeft de educatieve tuin al heel wat bereikt. Esther Blok is lid van de Wantijredactie 16 WANTIJ MAART 1995

Wantij | 1995 | | pagina 20