Wat betekent uw stem voor het Zeeuwsj^mllieu? Natuur- en milieugehalte verkiezingsprogramma's beoordeeld Albert Aartsen en Tjeu van Mierlo kï/ririPL.w^ De Zeeuwse Milieufederatie heeft kort voor de ver kiezingen van de Provinciale Staten het programma van alle zittende en van twee nieuwe partijen onder de loep genomen. Hoe staan de partijen tegenover energie, landbouw, waterbeheer, recreatie, natuur enz.? We analyseerden de verkiezingsprogramma's op het natuur- en milieugehalte en velden een oor deel. Het overzicht vindt u in de matrix. De criteria waarop de programma's zijn getoetst worden ver meld. Lees ivat de partijen scoren op natuur en milieu. CDA Lijst 1 Het CDA vindt dat de provincie een verdere groei van de econo mie moet ondersteunen, waar door een betaalbaar en duurzaam milieubeleid kan worden gefinancierd. Preventie en hergebruik zijn noodzakelijk om afvalstromen te beperken; de provin cie beperkt zich daarbij tot het uitoefenen van toezicht. De provincie ontwikkelt beleid om negatieve effecten van het ver keer tégen te gaan door alle vormen van openbaar vervoer te bevorderen en voor zieningen te treffen voor fietsers en voet gangers. De milieuheffingen die het nuts bedrijf oplegt, moeten worden gebruikt om energiebesparende maatregelen te sti muleren. Op het terrein van de waterhuis houding is de provincie actief in het behouden van een veilig en bewaarbaar land. Duurzame landbouw vraagt om afstem ming tussen milieu, ruimtelijke ordening en waterhuishouding. Geen grootschalige vestiging van nieuwe intensieve veehoude rij. Versterking van de band tussen recre atie, natuur en landschap is noodzakelijk. Behoud van natuurgebieden blijft extra inzet van middelen vragen. Algemene karakteristiek: Het CDA-programma is gematigd. Leveren markt en economie geld op dan kunnen natuur en milieu daarvan meeprofiteren. Ingrijpende maatrege len voor natuur en milieu worden ver meden. PvdA Lijst 2 De PvdA streeft naar een economische groei gericht op duurzame ontwikkeling. Voorkomen van afval wordt eerder nog dan hergebruik gestimuleerd. Een provin ciaal team dient preventie te stimuleren. Gemotoriseerd verkeer moet worden afgeremd door het afsluiten van binnen wegen voor doorgaand autoverkeer en door het bevorderen van alle vormen van openbaar vervoer en de fiets. Schone bedrijven worden bij woongebieden geconcentreerd. De PvdA is enthousiast voorstander van duurzame energie zoals warmtekracht, biogas, wind en zon. Over integraal waterbeheer wordt niets gezegd. De provincie stimuleert milieuvriendelijke landbouw; daarin past geen vestiging van grootschalige intensieve veehouderij. De WANTIJ MAART 1995 provincie neemt initiatieven om overlast en groei van recreatie te beperken. Naast bescherming is ontwikkeling van nieuwe natuur nodig. Algemene karakteristiek: Van de vier grootste partijen is het natuur- en milieugehalte van het PvdA-programma het hoogst. Maar het verbaast dat er niets is opgeno men over integraal waterbeheer. VVD Lijst 3 De WD streeft naar een versterking van de economie in de provincie, gericht op behoud en het verkrijgen van meer arbeidsplaatsen. Het afvalbeleid van de provincie moet gericht zijn op afvalpre ventie, zoveel mogelijk hergebruik en ver antwoorde verwerking. Om de negatieve milieu-effecten van het verkeer te beper ken, moeten goede fietsnetwerken en alle vormen van openbaar vervoer worden bevorderd. Energie: wegens de hoogte van de tarieven is de WD voorstander van het bevorderen van warmtekrachtprojec- ten. De planvorming voor beheer van grond- en oppervlaktewater moet gericht zijn op het optimaal recht doen aan alle belangen van burgers en bedrijven. Wijzigingen van het produktieproces in de landbouw zijn nodig om aantasting van natuur en milieu te voorkomen. De eco nomische betekenis van de recreatie en het toerisme moet worden vergroot door het verbeteren van de kwaliteit. De WD vindt de inspanning van het particulier ini tiatief voor natuurbehoud en -bescher ming onmisbaar naast de verantwoorde lijkheid van de overheid. Algemene karakteristiek: De aandacht voor natuur en milieu is uiterst mager. Milieu maakt geen inte graal onderdeel uit van een groot aan tal beleidsterreinen.

Wantij | 1995 | | pagina 3