D66 Lijst 4 D66 wil een goede afweging van belangen tussen nieuwe economische activiteiten en de effecten ervan op het milieu en de ruimtelijke ordening. De provincie moet het afvalbeleid richten op preventie en hergebruik en heeft daarin een voorbeeld functie. Extra provinciale inspanningen voor het terugdringen van het autogebruik zijn nodig, zoals het beperken van het autoverkeer in natuurgebieden, het ver beteren van het openbaar vervoer en de fietsverbindingen. Over de WOV moet een referendum komen. D66 vindt dat het pro vinciebestuur en Deltan hun beleid van energiebesparing en duurzame energie moeten versterken. D66 kiest voor de invoering van het plan Waterspoor. Duurzame landbouw moet gestimuleerd worden en uitbreiding van intensieve vee houderij tegengehouden. Voorzichtige uit breiding van toerisme in het achterland, kwaliteitsverbetering en natuurgerichte recreatie. Waterschappen dienen natuurwaarden te herstellen. Algemene karakterisering: De aandacht voor natuur en milieu is niet evenwichtig. Er worden positieve keuzes gemaakt voor duurzame ont wikkeling, terugdringing van het autoverkeer en van de milieuge bruiksruimte en voor invoering van het plan Waterspoor; daarnaast staan voornemens om het principe te verla ten dat water en bodem helemaal schoon moeten zijn en voor het inrichten van voldoende parkeer plaatsen. SGP lijst 5 Bij de afweging van economische belan gen wil de SGP dat de noodzakelijke bescherming van natuur, landschap en milieu in acht wordt genomen. Provincie en openbare lichamen bevorderen krach tig afvalpreventie, hergebruik en verbran ding en schenken aandacht aan gedifferen tieerde tarieven. De provincie moet de automobiliteit terugdringen door invloed uit te oefenen in de locatiekeuze van wonen, werken en recreëren. Openbaar vervoer en fietspaden moeten verbeterd worden en gemotoriseerd niet-bestem- mingsverkeer in natuurgebieden tegenge gaan. Het gebruik van fossiele energie bronnen legt grote verantwoordelijkheid op schouders van overheid en onderdaan. De kerncentrale Borssele mag niet voortij dig worden gesloten. Het beleid moet gericht zijn op duurzame landbouw, maar onnodige belemmeringen voor bedrijven moeten worden voorkomen. Nieuwe grootschalige recreatieprojecten zijn ongewenst. Natuurgebieden moeten worden beschermd en instandgehouden. Algemene karakterisering: Het programma is middelmatig op het onderdeel natuur en milieu. Ingrijpende maatregelen ten behoeve van natuur en milieu worden geme den. RPF/GPV lijst 6 Beide partijen vinden dat de provinciale overheid de randvoorwaarden moet scheppen waarbinnen de Zeeuwse econo mie zich kan ontwikkelen; dit o.a. met het oog op het bevorderen van een goed leef milieu. De provincie bevordert hergebruik en gescheiden inzameling en afvalpreven tie via een provinciaal preventieteam. De Delta Anders (DA) lijst 7 De traditionele economische groei met meer omzet, meer mobiliteit en hoger energieverbruik is strijdig met duurzame ontwikkeling. De provincie moet bedrij ven stimuleren de afvalproblemen bij de bron aan te pakken door preventieve maatregelen bij grondstoffen- en energie gebruik en in de processen. Het autoge bruik dient te worden teruggedrongen door terughoudend te zijn met de aanleg van nieuwe wegen, openbaar vervoer te verbeteren en een spoortunnel Vlissingen- Breskens te verkennen. DA wil versterking van de opwekking van duurzame energie: Zeeland moet koploper met zonne-energie worden. DA wil sluiting van kerncentrale Borssele. Er moet meer aandacht voor rei niging van baggerspecie komen. Het pro vinciaal landbouwbeleid moet gericht zijn op het tegenhouden van de intensieve veehouderij en het bevorderen van Zeeuwse kwaliteitsprodukten met aan dacht voor natuur en milieu en een Zeeuws keurmerk. Het recreatiebeleid moet zich richten op niet meer maar op betere recreatievoorzieningen. DA wil onder geen beding inleveren op de doel stellingen van het Natuurbeleidsplan. Algemene karakteristiek: In het partijprogramma staat inte graal beleid gericht op duurzame ont wikkeling voorop. Er worden ingrij pende maatregelen ten behoeve van natuur en milieu gemaakt. Groen Links (GL) lijst 8 GL streeft naar een duurzame economi sche ontwikkeling waarvoor het provin ciebestuur voorwaarden dient te schep pen. Afvalpreventiebeleid kan het beste worden uitgevoerd door een afvalpreven tieteam dat ondermeer gemeenten stimu leert gedifferentieerde tarieven in te voe ren. Het vervoersbeleid moet gericht zijn op het terugdringen van het autogebruik door het stimuleren van fiets en openbaar vervoer, geen verdere uitbreiding van Weinig aandacht voor integraal waterbeheer in verkiezingsprogramma's. Foto: ZMF provincie kan het autoverkeer terugdrin gen door ondermeer het openbaar vervoer te verbeteren en fietsen te bevorderen door binnenwegen autovrij te maken. Verder willen RPF en GPV goede en con currerende voorzieningen op het gebied van energie, anderzijds moet ook worden gestreefd naar zuiniger omgaan met ener gie. De milieu- en geluidsbelasting en de onveiligheid van de Dcltawateren moeten worden teruggedrongen. Verder moet de provincie het landbouwbeleid richten op alternatieve en milieuvriendelijke teelten, de stank van de veehouderij moet minder. De provincie moet terughoudend zijn met uitbreiding van de bedrijfstak recreatie. En er dient aandacht te worden gegeven aan behoud en uitbouw van natuurwaar den. Algemene karakterisering: Een gematigd programma zonder de noodzakelijke keuzes voor natuur en milieu. 4 WANTIJ MAART 1995

Wantij | 1995 | | pagina 4