i WNF-voorzitter E. Nijpels en commissaris van de Koningin W. van Gelder Foto: Corné Sparidaens ren en met het bedrijfsleven. Op Schou- wen-Duiveland zijn goede voorbeelden van landbouw die op geïntegreerde wijze milieuvriendelijk opereert en in de buurt van natuurgebieden de bedrijfsvoering aanpast. Dat is niet overal mogelijk, maar meer dan nu het geval is. Waarom liggen al die industrieterreinen er zo troosteloos bij, terwijl mensen daar vele uren van de dag doorbrengen? Dat werkt de vervreem ding in de hand. Gelukkig begint het bedrijfsleven te beseffen dat de omgeving representatief moet zijn voor het gelever de produkt. Bedrijven hebben vaak een groot groenoppervlak; als ze dat ecologi sche beheren veraangenaamt het de leef omgeving." Hoe komt het dat de politiek zich van natuur en milieu afkeert? Nijpels: "Het is altijd moeilijk een bepaald onderwerp lange tijd in de belangstelling te houden. Je zag aankomen dat de aan dacht voor natuur en milieu zou minde ren, maar het gaat nu wel met zorgwek kende snelheid. Een jaar geleden behan delde Alders het tweede Nationale Milieubeleidsplan in de Kamer. De Kamer ging vrij zachtjes akkoord. Maar het nieu we kabinet kiest alleen voor het op hoofd lijn uitvoeren van dat plan. Daar hoor je dus niets over. Politieke partijen verliezen leden, maar intussen zijn meer dan twee miljoen Nederlanders lid van een natuur beschermingsorganisatie.. Dat is toch een teken aan de wand. In de politiek is milieu beleid een modeartikel, terwijl het juist een voorwaarde is om te overleven." Van Gelder: "Neem het aspect veiligheid dat nu zo hoog op de politieke agenda staat. Ik denk dat juist de verstoring van de mens in relatie tot zijn omgeving een sterk gevoel van onveiligheid schept. Een kwali tatief goede leefomgeving geeft een veili ger gevoel dan meer blauw op straat. De mens leeft met vier relaties: met God, de medemens, zichzelf en zijn omgeving. De natuur hebben we daaarbij op een afstand gezet." Is dat een christendemocratische visie op natuurbehoud? Van Gelder: "Dat zou kunnen. Ik geloof er in elk geval zelf in. Zónder de natuur doen we onszelf als mens te kort." Hoe ziet een liberaal dat? Nijpels: "Ik ben het met de CD A-commis saris eens dat de relatie mens-natuur vol komen verstoord is. Wat mij mateloos ergert is dat de politiek daar gewoon over heen walst. Men wekt de indruk dat we nu het milieubeleid wel even vijf of tien jaar opzij kunnen zetten. Maar het evenwicht is nog lang niet hersteld, het verslechtert op bepaalde punten zelfs nog; de politiek springt daar vrij zorgeloos mee om." \995 m ir c O C) TC .TC ^üurbes^' logo: Europees Natuurbeschermingsjaar 1995 Komt u als drukbezet bestuurder zelf nog toe aan de relatie mens-natuur? Van Gelder: "Mijn enthousiasme voor natuurbeleid is tijdens mijn werk ontstaan, in de jaren dat ik gedeputeerde voor natuur en landschap in Noord-Holland was. Ais ik voor mijn werk contacten met Staatsbosbeheer, Zeeuws Landschap of Natuurmonumenten heb, plan ik die graag in het veld. Dat geldt ook, waar enigszins mogelijk, voor representatieve verplichtin gen. Je kunt mensen voor een glas wijn op een receptie uitnodigen, maar je kunt ze ook mee naar het land van Saeftinghe nemen. Verder heb ik thuis een mooie tuin waarin ik de natuur beleef." Nijpels: "Ik heb het geluk dat ik in het Mastbos woon. Als ik de tuin uitloop sta ik in het bos. Ook voor het Wereld Natuur Fonds kom ik regelmatig op mooie plek jes." De verdieping van de Westerschelde wordt een test-case voor het natuurbe leid in eigen huis. Welk standpunt neemt Van Gelder in? Van Gelder:"De verdieping van de Westerschelde kan een voorbeeld worden van het samengaan van economische belangen en grensoverschrijdend natuur beleid. Vlaanderen hecht aan een diepere vaarweg naar Antwerpen. Verdieping ver groot de komberging: er gaat meer water in en uit. Daardoor kunnen schorren en slikken wegspoelen. Compenseer dit door polders waar de landbouw marginaal is, terug aan de rivier te geven. Dat vermin dert tevens de kans op overstroming in het achterland. Ik weet dat ontpolderen in Zeeland gevoelig ligt, maar ik ben er voor stander van. De Zeeuwen beseffen nog te weinig dat ook in hun provincie de natuur een schaars goed is." En hoe denkt Nijpels over de TGV langs Breda? Nijpels: "Daar heeft de stad geen enkele baat bij. Het tracé gaat over het nieuwe veilingcomplex, belemmert de woning bouw en versnippert ecologische hoofdzo nes. Dat laatste speelt ook voor het tracé langs Bergen op Zoom. Ik pleit daarom voor de TGV langs Roosendaal, parallel aan de A 17 en dan door naar Essen. Dat brengt de minste schade aan het land schap toe. Maar als ik Den Haag moet gelo ven, ben ik een roepende in de woestijn." Willem de Weert is eindredacteur van Wantij 7 WANTIJ MAART 1995

Wantij | 1995 | | pagina 7