Bustocht langs gevoelige plekjes Kegionaal Natuurvereniging Tholen op stap met beleidsmakers Willem de Weert Het teek ivel afgesproken werk. Ze zaten op een paal tje, in een bosje of cirkelden boven de kreek. Bui zerd, kiekendief, torenvalk: cle Thoolse roofvogels vertoonden zich in ruime mate langs de route die de bus volgde. Een groep politici, ambtenaren en be stuurders van de gemeente en het waterschap Tho len reed op een zaterdagochtend op uitnodiging van de Zeeuwse Milieufederatie langs de gevoelige plek jes van het eiland. 'In het kader van het Europese 1 Natuurbeschermingsjaar 1995 heb ben we de beleidsmakers op Tholen uitgenodigd een ochtend mee op stap te gaan," zegt Louis Sauter van de plaatselijke natuurvereniging. Hij is tevre den over de respons: "Alleen van het CDA heb ik niemand gezien." In de bus geven vertegenwoordigers van de natuurbe scherming uitleg over de mogelijkheden voor natuurontwikkeling. Rudi Geus van de Stichting Landschapsverzorging wijst op de schoonheid van de bloemdijken en vraagt om medewerking van de gemeente bij de afvoer van het maaisel. Thijs Kramer (ZMF) wijst op de mogelijkheid om conve- nanten te sluiten tussen landbouw, natuur bescherming en gemeente voor het beheer van de verzuringsgevoelige bloem dijken. Bij de Rammegors, die grotendeels onder water staat, stopt de bus om de inzittenden van het uitzicht te laten genie ten. Een grote groep meerkoeten laat zich de nieuwsgierige blikken welgevallen. Brak water Op St. Philipsland pleit Ron Brouwer van het Zeeuws Landschap vurig om de Bruintjeskreek meer ruimte te geven: "De grenzen tussen akkerbouw en natuur zijn te scherp. Dat geeft conflicten. De boer heeft last van de vogels, de kreek verliest aan natuurwaarde door mest die in het water terecht komt." Brouwer wil daarom bredere oevers langs de kreek in de vorm van graslanden. Ook ziet hij graag een eigen peilbeheer en mogelijkheden om 1995 is door de Rand van Europa uitge roepen tot het Jaar van de Natuur bescherming. In Zeeland wordt het estafettestokje maandelijks doorgeven. De Natuurvereniging Tholen beet de spits af. In maart volgen Steltkluut en IVN met de kreken en de stedelijke omgeving in Oost- Zeeuwsch- Vlaanderen. In april besteedt de Vogelwacht Schouwen-Duiveland aan dacht aan gierzwaluwen. In mei presen teert 't Duumpje een grensoverschrij dend kikkerplan. In juni komt het CNMÉ/IVN met natuur in stad en dorp. In de volgende Wantij meer. De beleidsmakers ter hoogte van het natuur ontwikkelingsgebied bij de Schelphoek op Tholen. V.l.n.r. Gerard Westerweel, Ron Brouwer, Louis Sauter en Xandra Wielaard nemen nog even de route door. brak kwelwater in te laten. Terug op Tholen breekt Sauter bij de Winkelzeese watergang een lans voor milieuvriendelijk oeverbeheer: "Dat is niet alleen beter voor de natuur, maar het spaart ook onder houdskosten." Natuurontwikkeling Bij de Schelphoek verlaat het gezelschap de bus voor een frisse neus. Boven de harde wind uit vraagt Sauter aandacht voor het Plan Tureluur waarin polders langs de Oosterschelde voor natuuront wikkeling bestemd zijn. 'Dat is hard nodig om schorren en slikken te compenseren die door de Oosterscheldewerken verlo ren zijn gegaan." Op de terugweg passeert de bus de karrevelden die bij de Oesterdam zijn aangelegd. "Kijk, zo kan het worden," besluit Sauter zijn lobby werk. De natuur reageert met een hoosbui die ieder verder zicht op het Thoolse land schap ontneemt. Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. 8 WANTIJ MAART 1995

Wantij | 1995 | | pagina 8