M Z F Berichten Ledenvergadering Op dinsdag 28 maart a.s. houdt de Zeeuwse Milieufederatie haar voorjaars-ledenvergade- ring. Zoals gebruikelijk vindt deze vergadering plaats in de Prins van Oranje, Nieuwstraat 14, te Goes. De vergadering begint om 19.30 uur. We verwachten vertegenwoor digers van alle aangesloten organisaties, maar ook vele individuele leden. Agenda 1Opening en inleiding door voorzitter Chris Kar else. 2. Notulen ledenvergadering 18 oktober 1994 te Terneuzen. 3. Jaarverslag 1994. 4. Financieel verslag over 1994, het oordeel van de kascommissie en decharge van de penningmeester. 5. Bestuursverkiezing. Voorzitter Chris Karelse en bestuurslid Marrietv.d. Weele hebben hun eerste termijn erop zitten. Zij zijn voor een tweede termijn beschik baar. 6. Rondvraag. 7. Sluiting. Het jaarverslag over 1994 is in dit Wantij-nummer gesloten. De resterende stukken kunnen bij het secretariaat worden opgevraagd, telefoon 01100- 30075. In de vergaderzaal zul len de stukken ook aanwezig zijn. Cursus ecologie en waterbeheer Sinds een aantal maanden werkt Yvonne van Zoest bij de ZMF aan een project 'Integraal water beheer'. Zij staat de groene waterschapsbestuurders met raad en daad bij. Ook wil zij een Themadeel Na een korte pauze willen we u om 20.30 uur het project 'Con sument en milieu' presenteren. De rol van consumenten en huishoudens krijgen steeds meer aandacht als het gaat om het oplossen en voorkomen van milieuproblemen. Tijdens de ledenvergadering laten we zien welke mogelijkheden het Eco-Team heeft om daaraan bij te dragen. Steeds vaker zien we dat mensen op een leuke manier een bijdrage leveren aan een beter milieu. Geen straffen of boetes, maar samen werken aan oplossingen. Het Eco-Teamprogramma is hierop gebaseerd. Groepjes vrienden, bekenden, of colle ga's komen regelmatig bij elkaar om energie-, waterge bruik, gewicht van de afvalzak e.d. met elkaar te vergelijken. Ook worden handige tips en ervaringen met elkaar uitgewis seld. Mensen die eenmaal de smaak te pakken hebben, blij ken vaak niet meer te stuiten. Ze verdiepen zich bijvoorbeeld in het gemeentelijk milieube leid en helpen bij het oprich ten van nieuwe Eco-Teams. In Zeeland zijn nu ongeveer 10 Eco-Teams actief. Tijdens de ledenvergadering zal Albert Aartsen, stafmede werker van de ZMF, een inlei ding over het ZMF-project en de Eco-Teams verzorgen. Daarna zullen enkele mensen die actief participeren in Zeeuwse Eco-Teams hun erva ringen vertellen. Hopelijk is deze avond een opmaat voor de Zeeuwse con sument om op een aanspreken de manier met milieu aan de slag te gaan. (TvM) ondersteuningsnetwerk voor die bestuurders met steun en informatie uit de regio. Kennis is daarbij een groot goed. Vandaar dat Yvonne in het najaar wil star ten met een cursus 'Ecologie en waterbeheer' voor geïnteres seerden uit de waterschapsbe sturen, lidorganisaties van de ZMF en anderen die zich lokaal en regionaal bezig houden met integraal waterbeheer. De ken nis is dus zowel te gebruiken binnen het natuur- en milieuvrij willigerswerk als binnen het bestuur van het waterschap. De cursus zal waarschijnlijk bestaan uit drie of vier avonden en een excursie. De cursus behandelt het integra le waterbeleid en de beïnvloe dingsmogelijkheden ervan. Onderwerpen die aan bod komen zijn: verdroging, peilbe heer, de inlaat van gebieds- vreemd water, water(bodem)- kwaliteit, diffuse verontreinigin gen en baggerbeleid. De ZMF staat borg voor een gedegen cursusbehandeling, waarvoor de universiteit van Amsterdam voorwerk heeft ver richt. De cursus zal waarschijn lijk in Goes plaatsvinden. Deelname is gratis. Voor meer informatie kunt u terecht bij Yvonne van Zoest op donderdag bij de ZMF (01100- 30075) en op andere dagen bij de BMF (013-356225). Als u inte resse hebt dan snel reageren. (TvM) Planologiewerkgroep Walcheren zoekt nieuwe leden De planologiewerkgroep Walcheren is al zo'n tien jaar actief met het volgen van plano logische ontwikkelingen op Walcheren. Momenteel bestaat de werkgroep uit vier mensen. Elk van deze vier heeft een ande re achtergrond maar allen heb ben dezelfde motivatie: het kri tisch volgen van planologische ontwikkelingen met het doel de natuur en het karakter van Walcheren zoveel mogelijk te behouden. In de maandelijkse vergaderin gen worden zaken als bestem mingsplanwijzigingen en bouw- aanvragen tegen het licht gehou den. Wanneer de werkgroep dit noodzakelijk acht, worden con cept-bezwaarschriften opgesteld die vervolgens via de ZMF - als rechtspersoon namens de werk groep optredend - bij de betreffende instantie worden ingediend. Op Walcheren vor men toerisme, dorps- en stads uitbreidingen en de infrastructu rele werken die daarmee samen hangen, de grootste bedreiging voor natuur en landschap. Sinds het vertrek van enkele leden in verband met ander werk en verhuizing, raakt de werkgroep overbelast. Om deze reden is de werkgroep naarstig op zoek naar twee of drie vrij willigers ter versterking! Specifieke kennis van bezwaar schriftprocedures of beleids plannen is niet noodzakelijk. Iedereen met een dosis gezond verstand die ca. twee uur vrije tijd per week over heeft is wel kom! Voor verdere informatie kunt u contact opnemen met de voor zitter van de werkgroep: Jacques Wolse, Jasmijnstraat 25, Middelburg, tel. 01 180-35195. (TK) Zeeuws landschap en ZMF dringen aan op snel le realisatie windenergie Op 13 februari jl. kwamen dele gaties van het bestuur van de ZMF en het Zeeuws Landschap voor hun jaarlijkse ontmoeting bij elkaar in Heinkenszand. De relatie met het Zeeuws Landschap is voor de ZMF belangrijk. Het is de grootste aangesloten organisatie van de milieufederatie. En het Zeeuws Landschap drukt een stevige stempel op het natuur- en land schapsbeheer in onze provincie. Het jaarlijkse overleg met deze lidorganisatie dient om belang rijke, actuele ontwikkelingen te bespreken en af te stemmen. Enkele onderwerpen stonden op de agenda, waaronder wind energie en de verdieping van de Westerschelde. De verdieping zal van beide organisaties in de komende jaren veel aandacht vragen, omdat de gevolgen voor natuur en milieu in de Westerschelde ingrijpend kunnen zijn. Verlies aan natuur zal moeten worden voorkomen en zonodig volledig gecompenseerd. Om het maxi male voor natuur en milieu te bereiken, is een gezamenlijke strategie afgesproken. Ook de gedachtenwisseling over windenergie leidde tot gezamen lijke afspraken. Beide organisa ties staan achter de inhoud van het landelijke convenant dat 9 WANTIJ MAART 1995

Wantij | 1995 | | pagina 9