voldoen. Ter stimulering kan op de grondprijs per vierkante meter een premie worden gelegd. Als de koper na voltooi ing van de woning kan aantonen dat hij aan de gestelde voorwaar den bij gronduitgifte heeft vol daan, krijgt hij de premie op de grondprijs terug. Wordt niet aan de voorwaarden voldaan, dan blijft de premie in handen van de gemeente. Zij kan hiermee het duurzaam bouwen in de sociale sector stimuleren. Aangezien de Stichting Bouwresearch momenteel onderzoek doet naar een lande lijk basispakket duurzaam bou wen, wil de werkgroep van deze resultaten kennis nemen alvo rens met een definitief voorstel voor een convenant te komen. (EO) Beleidsnota locatiebe- leid niet integraal genoeg De provincie heeft recentelijk de nota Iocatiebeleid-mobiliteit uitgebracht. De nota gaat over mobiliteit in relatie tot locaties van bedrijvigheid en voorzienin gen die publiek trekken. Het ruimtelijke ordeningsbeleid kan in belangrijke mate bijdrage aan het beperken van de auto mobiliteit. De nota, die naadloos zal moeten passen in het nieuwe streekplan, is een goede basis voor het terugdringen van de automobiliteit. Wel vindt de ZMF dat de nota te veel is gericht op werklocaties in plaats van op activiteiten. Tot die activiteiten behoren werken, recreëren en wonen. Het afstem men van al die activiteiten zodat mobiliteit kan worden terugge drongen, is een must. Het is dan ook vreemd dat het spreidings- beleid voor woonlocaties niet in de nota is opgenomen. Belangrijk uitgangspunt voor de nota is het stimulerend beleid voor het beperken van de auto mobiliteit. Het gaat dan om goede fietswegen en goed en betaalbaar openbaar vervoer. Voor de ZMF is een gelijktijdig inzetten van ontmoedigend autobeleid even belangrijk, zoals een stringent parkeerbeleid en autoluwe en -arme gebieden. Een onevenwichtigheid is de nadruk op het personenverkeer, terwijl elke aandacht voor het vrachtverkeer ontbreekt. Terughoudendheid is van belang bij het inrichten en uit breiden van locale bedrijfsterrei nen, vindt de ZMF. Zulke terrei nen dienen georiënteerd te zijn op de directe omgeving voor wat betreft werkgelegenheid en de aan- en afvoer van grondstof fen en produkten. De notitie is hier vaag over. Verder heeft de ZMF de provincie gevraagd om een onderzoek in te stellen naai de haalbaarheid van een spoor lijn voor personenvervoer tus sen Terneuzen en Gent. (TvM) Vergunningen van Rijkswaterstaat voor mosselschelpen vol doen niet Rijkswaterstaat geeft het hele jaar door vergunningen af die het mosselhandelaren mogelijk maakt mosselschelpen in Oosterschelde en Grevelingen te storten. De schelpen worden gebruikt als broedbed voor oes ters. De vergunningen die door Rijkswaterstaat worden afgege ven zijn niet brandschoon. Het blijft namelijk mogelijk dat ondanks de vergunning mosse len die besmet zijn met veront reinigende stoffen in de Deltawateren komen. Een voor waarde in de vergunning nu is, dat de schelpen afkomstig moe ten zijn van mosselkokerijen. Dat is geen garantie voor schoon materiaal. Want als er in de mos- selschuur van van Oeveren later bioalginaten, ter bestrijding van stank en vliegen, aan de mossel schelpen worden toegevoegd, maakt Rijkswaterstaat geen apar te vergunning op die het storten van de schone "tarra" eist. In bio alginaten zitten namelijk diverse zware metalen. De ZMF pleit er daarom voor dat enkel schone schelpen zonder bioalginaat en verontreinigende stoffen, in de Delta terecht komen. Bij elke storting zal daar om een "schone schelpen-verkla ring" als certificaat aan Rijkswaterstaat moeten worden overgelegd. Daar zal de ZMF bij Rijkswaterstaat op aandringen. Ook de Stuurgroep Oosterschelde zal worden gevraagd van Rijkswaterstaat deugdelijke vergunningen te eisen. (TvM) Bouwvakkers en milieu De ZMF wil in het kader van de campagne "preventie en herge bruik van bouw- en sloopafv al" een brochure of poster gaan maken voor het bouwplaatsper- soneel. De brochure/poster moet antwoord geven op de bij het personeel levende vragen over milieuzaken bij bouwwerk zaamheden. Flet idee wordt 27 juni verder uitgewerkt in een bijeenkomst met leden van de hout- en bouwbonden van het CNV en FNV. De ZMF wil dan graag antwoord krijgen op vra gen als: wordt het nut van een poster/brochure erkend?; welke vragen leven er onder het bouw- plaatspersoneel over voorko men, hergebruiken en scheiden van bouw- en sloopafval?; welke onderwerpen moeten in de bro chure/poster aan de orde komen?, en in welke vorm kan de informatie het beste worden gepresenteerd? Mocht u suggesties hebben voor de brochure/poster, dan kunt u deze doorgeven aan Erik Ottens, projectmedewerker bouw- en sloopafval van de ZMF (01100 - 30075). (EO) Natuurbeschermings jaar op volle toeren Het Europees Natuurbeschermingsjaar is hal verwege. Tijd om even de balans op te maken. In Zeeland is er voor gekozen om elke maand een andere natuurbescher mingsorganisatie het voortouw te geven. In de eerste zes maan den zijn het vooral de regionale verenigingen, die met veel enthousiasme de nodige activi teiten hebben georganiseerd. Onderwerp van dit natuurbe schermingsjaar is de natuur bui ten de natuurgebieden. In Zeeland vertaald in de onbeken de kanten van de Zeeuwse natuur. Als speciale doelgroep mikken we op gemeente- en waterschapsbestuurders. Vooral zij spelen een belangrijk rol in de bescherming van deze natuurwaarden. En dat hebben ze geweten ook. In Tholen ging een hele delegatie op zaterdag morgen de bus in. Louis Sauter reed hen rond over het eiland en onderweg werd door vertegen woordigers van Staatsbosbeheer en Zeeuws Landschap aandacht gevraagd voor verschillende knelpunten. In Oost Zeeuwsch-Vlaanderen werd de dijkgraaf de boom in getakeld. En 't Duumpje presenteerde samen met de Vlaamse collega's een boomkikkeractieplan voor de Zwinstreek in Sluis, waar de Commissaris van de Koningin opviel door zijn gloedvol betoog. Maar dat mag je ook ver wachten natuurlijk van de voor zitter van het landelijk comité N'95. 't Duumpje kreeg voor deze activiteit een speciale prijs van het radioprogramma Vroege Vogels. Op Schouwen-Duiveland stond de gierzwaluw centraal. In de tweede helft van het natuurbeschemingsjaar zijn het vooral de provinciale organisa ties die de fakkel overnemen. (TK) Plattelandsvernieuwing Minister van Aartsen heeft in april eindelijk zijn nieuwe beleid gepresenteerd in een prioritei tennota. Hij gaf de nota de titel "Dynamiek en vernieuwing" mee, door de boeren meteen verhaspeld tot "Dynamiet en ver nieling". De nota is in natuur- en milieu kring opmerkelijk beter ontvan gen dan bij de landbouw. Er is wat meer geld toegezegd voor de realisatie van het Natuurbeleidsplan, alhoewel we het eerder uitleggen als het aan vullen van een deel van het tekort. De waardering voor de nota is vooral terug te voeren op de aandacht voor plattelandsver nieuwing'. Dit begrip is voor het eerst geïntroduceerd in een gezamenlijke brief van natuur- en landbouworganisaties aan de kabinetsinformateur, mei vorig jaar. Het landelijk gebied dreig de een witte vlek te worden in het regeringsprogramma, zodat de krachten gebundeld werden, en met succes. Van Aartsen maakt dat nu waar. Het zal vooral de provincie zijn, die werk moet gaan maken van plattelandsvernieuwing. Door de decentralisatie van een aantal taken van LNV heeft de provin cie de troeven in handen om van plattelandsvernieuwing een suc ces te maken. De ZMF ziet hierin ook een belangrijk aandachts punt van het nieuwe GS-colIege voor de komende regeerperio de. De sombere vooruitzichten van de landbouw in Zeeland vra gen ook om een brede maat schappelijke discussie over de toekomst van het platteland. Natuur en milieu horen in die discussie een belangrijke rol te spelen. (TK) 10 WANTIJ JUNI 1995

Wantij | 1995 | | pagina 10