mijns inziens goed weer dat in Zeeland vooral veel kleinschalige bouw van bunga lows plaatsvindt. Het scheiden van meta len, kunststoffen en glas is dan econo misch niet interessant gezien de geringe hoeveelheden. Puin scheiden wel, dat gebeurt dan ook." Moeten de storttarieven daarom niet zo worden aangepast dat het scheiden van andere fracties ook een dergelijk kosten voordeel inhoudt? Van der Linde: "Bij klei nere projecten is het scheiden van bijvoor beeld metalen dan nog steeds niet renda bel. Wel durf ik de stelling aan dat hoe hoger de storttarieven zijn, hoe economi scher een aannemer met zijn afval omgaat." Minder preventie Het is beter om het ontstaan van bouw- en sloopafval bij de bron aan te pakken. Uit de enquête blijkt echter dat bij de bouw bedrijven, evenals de gemeenten, preven tie veel minder in beeld is dan het schei den van afval. De onderwaardering van preventie heeft ten eerste te maken met de storttarieven in Zeeland. De drijfveer om de hoeveelheid afval te beperken is daardoor minder vergeleken met de Randstad. Daarnaast kent Zeeland veel bouwbedrijven waar preventie (nog) geen beleid is. Kosten En dat terwijl bedrijven juist met preven tie èn het milieu èn kosten kunnen bespa ren. Bij Bouwbedrijf De Delta is men zich wel terdege bewust van de voordelen van afvalpreventie. Diverse maatregelen zijn genomen om het ontstaan van bouwafval te voorkomen. Bouwmaterialen worden in de juiste hoeveelheden besteld, zodat als de bouw gereed is, zo min mogelijk mate riaal overblijft. Toeleveranciers moeten een deel van de dubbele verpakking mee terugnemen als deze overbodig is, waar door zij medeverantwoordelijk worden voor het afval. Gezien het belang van afvalpreventie voor het milieu èn voor de winst van bouwbe drijven zal preventie een integraal onder deel moeten worden van de bedrijfsvoe ring van Zeeuwse bouwbedrijven. Milieuzorg is een van de voorwaarden om voor een ISO-kwaliteitscertificaat in aan merking te komen. Bouwbedrijf De Delta heeft zo'n certificaat. Van der Linde: "In de voorbereiding en de uitvoering van bouw projecten speelt de relatie kwaliteit-milieu een belangrijke rol. Bedrijven moeten kwaliteit nastreven in hun organisatie en hun produkt. Dit zijn dan op voorhand die bedrijven die-een kwaliteitsborgsysteem hanteren, want kwalitatief en milieube wust bouwen vraagt om een gedegen voorbereiding en begeleiding van de bouw." Een uitvloeisel van het streven naar milieu kwaliteit is dat "just-in-time" wordt gewerkt. Bouwmaterialen worden bijvoor beeld op de dag nauwkeurig in de gewens te hoeveelheid afgeleverd. Het voordeel: minder voorraadkosten en minder afval door weersinvloeden. Opdrachtgevers Bouwbedrijven zijn niet de enige partijen in het bouwproces die invloed op het ont staan van bouw- en sloopafval hebben. Opdrachtgevers (woningbouwverenigin gen en projectontwikkelaars) en architec ten spelen een minstens even belangrijke rol. Architecten trekken vaak te weinig tijd uit voor een goed milieubewust ontwerp en opdrachtgevers hebben meestal te wei nig geld over voor bouwprojecten. Hierdoor wordt vaak gekozen voor goed kope en weinig duurzame bouwmateria len. Zowel de Zeeuwse gemeenten als bouw bedrijven tonen een redelijke aandacht voor het scheiden van bouw- en sloopaf val, hoewel het beter kan. Zo valt bij verge lijking van de resultaten van beide enquê tes op dat de gemeenten in het algemeen tot minder fracties verplichten te scheiden dan de bouwbedrijven reeds doen. Daarentegen scheiden de bouwbedrijven vrijwel nooit pvc, terwijl dit toch regelma tig verplicht is. Preventie wordt bij beide nog te vaak vergeten. Als men de hoe veelheid vrijkomend bouw- en sloopafval in Zeeland drastisch wil verminderen, dan is het nood- Papier, karton en kunststof worden op de bouw nog maar weinig gescheiden. Foto: Stichting Natuur en Milieu Overijssel zakelijk dat alle partijen in de bouw, gemeenten, bouwbedrij ven architecten en opdrachtge vers, meer aandacht gaan tonen voor preventie. Erik Ottens is medewerker bouw- en sloop afval bij de Zeeuwse Milieufederatie. 12 WANTIJ JUNI 1995

Wantij | 1995 | | pagina 12