Strijd om statige singels Handhaving Jan-Eelco Dijk Steden als Middelburg, Goes, Hulst en Brouwers haven zijn de stille getuigen van de rijke geschiede nis die Zeeland heeft. Tot enkele decennia geleden deed men niet veel moeite de historie van zulke stad jes en dorpen te bewaren. t Tegenwoordig wordt hierover anders gedacht, al werken nog niet alle gemeenten echt mee. In 1961 werd de Monumentenwet in het leven geroepen, waarin de bescherming van waardevolle stads- en dorpsgezichten wettelijk werd geregeld. Ook voor milieu groepen kan deze bescherming van belang zijn: de statige singels van steden als Goes vormen het levende bewijs dat de natuur ook binnen de stadsgrenzen een belangrij ke rol speelt. Bescherming De ministers van Onderwijs en van Ruimtelijke Ordening hebben de bevoegd heid delen van steden en dorpen aan te wijzen als beschermd stads- en dorpsge zicht. Bovengenoemde Zeeuwse stadjes hebben dit eerbewijs ontvangen. Burgemeester en wethouders hebben dan de plicht een zogenaamd "beschermend bestemmingsplan" op te stellen. Voor zo'n bestemmingsplan gelden de eisen die voor alle bestemmingsplannen gelden, maar I daarnaast dient het bestemmingsplan I gericht te zijn op het weren van schaal- en sfeerverstorende elementen. Nieuwe ele menten moeten met zorg worden ingepast in het te beschermen dorps- of stadsge zicht. Bouwvergunningen Totdat de gehele bestemmingsplanproce dure is doorlopen, moeten aanvragen van bouwvergunningen worden aangehou den; pas als deze zogenaamde aanhou dingsplicht is geëindigd, mogen bouwver gunningen verleend worden. Artikel 51 van de Woningwet biedt een uitzondering op de regel: als Gedeputeerde Staten hun goedkeuring hebben gegeven kan een bouwvergunning vast vooruitlopend op het nieuwe bestemmingsplan worden afgegeven. Vereist is dan wel dat de aan vraag van een bouwvergunning in over Beschermd stadsgezicht. Foto: ZMF aangezicht van de stad en de omliggende singels in ernstige mate schaadt. Juridisch heeft de groep een ijzersterke troef: het komende beschermende bestemmings plan laat geen ruimte voor een gebouw met vier verdiepingen. Op de betreffende locatie mogen volgens het plan slechts gebouwen met maximaal twee bouwlagen worden neergezet. Merkwaardig genoeg lijkt de gemeente niet van zins de bezwa ren van de groep te honoreren. De strijd is derhalve nog niet gestreden. eenstemming is met het nieuwe bestem mingsplan. Steekspel Op papier lijkt het zo mooi: een procedure waarbij gewaarborgd is dat oude stads- en dorpskernen behouden blijven. Toch zijn er gemeenten die zo hun eigen opvatting hebben over de procedure. Eén van de groepen die het Buro begeleidt is verwik keld in een juridisch steekspel met de gemeente. Inzet van de strijd: een parkje en een gedeelte van de stadswallen van Goes. Burgemeester en wethouders zitten duidelijk in hun maag met de aanwijzing van de minister. Ze deden er in ieder geval ruim vijftien jaren over om een aan zet te doen tot het vaststellen van het beschermende bestemmingsplan. Heeft de gemeente al die vijftien jaren dan geen enkele bouwvergunning afgegeven? "Nee," was het commentaar vanuit het stadhuis, "zo werkt dat in de praktijk niet." Inmiddels is er voor het deel van het cen trum waar de milieugroep actief is wél een bestemmingsplan in procedure. Ook is daar een aanvraag ingediend voor een bouwvergunning. Het gaat om een fors uit de kluiten gewassen kantoorgebouw van in totaal vier verdiepingen. De strijdbare milieugroep is van mening dat een gebouw van een dergelijke omvang het Parkje Voor de milieugroep is het duidelijk dat hun gemeente zich weinig gelegen laat lig gen aan eisen die in wettelijke regelingen gesteld worden. Dat belooft niet veel goeds. Er ligt al weer een nieuw bouwplan klaar om door b en w beoordeeld te wor den. Ditmaal moet een parkje wijken voor een uitbreiding van een cultureel cen trum. De leden van de groep en andere omwonenden houden hun hart vast. Voor welke verrassingen komen ze nu weer te staan? Het Buro voor Rechtshulp in Dordrecht verleent in samenwer king met de Zeeuwse Milieu federatie juridische hulp aan Zeeuwse groepen en particulie ren die met milieuproblemen kampen. Voor meer inlichtingen kunt u terecht bij: Buro voor Rechtshulp Dordrecht t.a.v. mr. Jan-Eelco Dijk Postbus 1022 3300 BA Dordrecht tel. 078-148333 Jan-Eelco Dijk is als milieujurist verbonden aan het Buro voor Rechtshulp in Dordrecht. 13 WANTIJ JUNI 1995

Wantij | 1995 | | pagina 13