Help de gierzwaluw n-aucattej Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland In het Natuurbeschermingsjaar '95 vindt in Zeeland een estaj'ette plaats. Elke maand geeft een lokale of regionale natuur- en milieugroep met een activiteit het stokje door. De Natuur- en Vogelwacht Schou wen-Duiveland richtte zich op de gierzwaluwen. dDe gierzwaluw is onbetwist de "vogelste" van alle vogels. De soort vliegt altijd: dag en nacht. Eten en slapen gebeuren gewoon tijdens het vliegen. Eieren uit broeden in de lucht gaat niet. Dat is dan ook de enige reden waarom de gierzwa luw tijdens de broedtijd op het nest komt. Gierzwaluwen zijn maar kort in onze omgeving. Even broeden en wegwezen. In mei komen ze aan, eind juli vertrekken ze alweer. In de tussentijd is er wel voor nageslacht gezorgd. Isolatie Ze broeden in rotsspleten en in nissen. In ons platte Nederland, zonder rotsen, kan de gierzwaluw niet zonder de mens. Bij ons zijn ze aangewezen op gebouwen waar in holten, spleten en gaten in de muren en onder halfkapotte dakpannen gebroed wordt. Maar de laatste jaren zijn veel broedplaatsen voor deze vogel ver dwenen. Isolatie van kieren en spleten, maar vooral van daken is funest voor de soort. Reden voor natuurbeschermers en gemeenten om beschermende maatrege len te treffen. De Werkgroep Schoolbiologie Schouwen-Duiveland heeft een leuk gierzwaluwenbord ontworpen als variant op het ganzenborden. Spelenderwijs raak je op de hoogte van het wel en wee van deze trekvogel. Het spel is gratis verkrijgbaar bij het CNME, tel. 01100-11675. Dakpannen Als er geïsoleerd moet worden, daken ver nieuwd of gaten onder dakgoten gerepa reerd, ga dan eerst na of er gierzwaluwen broeden. Bij twijfel kan de plaatselijke Vogelwacht misschien helpen. Zonder het isolatieplan in de war te brengen kan de broedplaats behouden blijven door het plaatsen van een paar speciale gierzwaluw dakpannen. Onder dakgoten kunnen gier zwaluw-nestkasten of neststenen ingemet seld worden. Voor meer informatie: Vogelwerkgroep t.a.v. Ted C.J. Sluijter 4328 CG Burgh-Haamstede Schouwen-Duiveland Repel 7 tel.01115-3014 14 WANTIJ JUNI 1995

Wantij | 1995 | | pagina 14