Weidevogels Landschap Peter Maas Er zijn weinig relaties die zo treffend een haat/liefde verhouding laten zien als de relatie tussen weidevo gels en de landbouw. Zonder landbouw geen weide vogels, dat is duidelijk. Maar te intensieve landbouw geeft weidevogels juist geen kans. 0 In een poging om zowel de kool als 1de geit te sparen is landelijk het pro- jekt "Vrijwillige Weidevogelbe scherming" opgezet. Landelijk zijn er, met name in Friesland, al generaties lang ervaringen opgedaan met weidevogelbe scherming; in Zeeland is het de hoogste tijd voor een cultuuromslag! ons. Weliswaar niet als weidevogel, maar wel geregeld op het boerenland te vinden. Met name de hooggelegen akkers langs lage, drassige kreken zijn geliefd. Omdat ook de kievit ondertussen steeds vaker op bouwland blijkt te broeden, wordt het weidevogelprojekt ook belangrijk op akkers. Tureluur Boerenland Bij weidevogels denk je in eerste instantie niet aan Zeeland. Toch hebben ook wij wel degelijk prachtige weidegebieden: de Prunje op Schouwen, het "platte" van Walcheren, de Yerseke Moer op Beveland en de Grote Putting in Zeeuwsch- Vlaanderen. Ook daarbuiten, op verspreid liggende graslanden en langs kreken en kreekrestanten, kun je kievit, tureluur en grutto horen baltsen. Dat zijn voor Zeeland de belangrijke soorten. Vooral de tureluur is van belang. Meer dan 10% van de Nederlandse populatie broedt in het zilte Deltagebied. xMaar er is nog een soort waar we aan moeten denken: de kluut. Daarvan broedt zelfs iets meer dan 20% bij Bedroevend Het broedsucces van deze soorten op gras land, weiland of akker is onder normale agrarische omstandigheden bedroevend laag. Aangezien de weidevogels vaak trouw aan hun stek zijn, is het heel goed denkbaar dat plaatselijke populaties, na het uitblijven van enkele jaren van goede reproduktie, uitsterven. Weilanden ken nen een dermate hoge beweidingsdruk dat vrijwel geen legsel aan vertrapping ontsnapt; hooilanden worden midden in het broedseizoen gemaaid en bouwland wordt in het voorjaar intensief door de boer bewerkt. En dan nog de moderne manier van mestinjecteren. Het verbod om mest uit te rijden in het najaar, en de 18 WANTIJ JUNI 1995 Kluut plicht om drijfmest direkt onder te wer ken, zou voor de weidevogels wel eens het definiteve einde kunnen betekenen. Tenzij.. Nestbeschermer Tenzij de weidevogelbescherming ter hand wordt genomen. Vrijwilligers, die samen met de boeren aan nestbescher ming doen. Zoals gezegd, in Zeeland nog geen bekend verschijnsel, maar de eerste kontakten zijn gelegd. Voor het be schermen van legsels zijn verschillende methoden toe te passen, afhankelijk van de situatie. In weilanden kan met een nest beschermer het vertrappen worden voor komen. In hooilanden en op akkers kunnen nesten worden gemarkeerd waar door de boer of loonwerker bij het maai en, zaaien, schudden, mest-injecteren enz. het nest kan sparen. Een intensieve samen werking tussen boer en vrijwilliger is daarbij zeer belangrijk. Als die twee met elkaar kunnen lezen en schrijven, dan kan er iets moois groeien. Boeren en natuurbe schermers naast elkaar. Het is wel eens anders. Inmiddels is er voor Zeeland een weidevo gelcoördinator aangesteld, werkzaam bij SLZ: Marianne Lundahl. Zij zal proberen een netwerk van vrijwilligers (aanmel den!) op te zetten die samen met boeren (aanmelden!) intensief met kieviten, ture luurs, grutto's en kluten aan de slag gaan. Vroeg in het voorjaar het terrein verken nen en in het broedseizoen nesten lokali seren en in kaart brengen om deze zo nodig te markeren of te beschermen. Tot slot laat het bijhouden van het broedsuc ces zien waar je het allemaal voor doet. Voor meer informatie: Stichting Landschapsverzorging Zeeland tel. 01100-30936 Peter Maas is regiomedewerker bij de Stichting Landschapsverzorging Zeeland.

Wantij | 1995 | | pagina 18