antij Column 12e jaargang, nr 2, juni 1995 Column Tjeu van Mierlo r\ V. Af/j')av^%~ Het zomert tussen natuur en recreatie Thijs Kramer Wisseling van de wacht op ruimtelijke ordening Willem de Weert Het gevaar van het wonen aan de Schelde Kleine kansen met grote gevolgen Hans Bannink Berichten De Zeeuwse berg bouw- en sloopafval Wat doen gemeenten en bouwbedrijven er aan? Erik Ottens Handhaving Strijd om statige singels Jan-Eelco Dijk Educatief Help de gierzwaluw Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland Bedrijfsmilieuplannen op hun waarde geschat Henk de Groote De auto kan best een dagje langer zonder u Autodelen in Zeeland Peter Besseling en Esther Blok Landschap Weidevogels Peter Maas Duurzaam Dzong in Bhutan COS Agenda Zomer Vouwblad Bewust tuinieren in de moestuin Esther Blok Verinnerlijking en regulering Mensen zijn zich bewust van de milieupro blemen. Allerlei onderzoeken tonen dat aan. Prima. Maar daar zijn die problemen natuurlijk nog niet mee opgelost. Een beter milieu vraagt om verinnerlijking. Je maakt milieu tot iets van jezelf. Milieuvriendelijk gedrag wordt een gewoonte. Natuurlijk is die stap niet makkelijk. Hoe moeilijk verinnerlijking is merk je op momenten dat je belangen moet "afwegen. Ook beleidsmakers stoeien daarmee. Milieu of werkgelegenheid? Hogere water schapslasten of een vuile waterbodem? Als er geen belangenstrijd is, verwacht je echter een milieuvriendelijke opstelling. Zeker bij betrokken deskundigen. De praktijk is soms anders. Neem nou de behandeling van de provin ciale nota over hergebruik van afvalstoffen in de PCMW. Met een duur woord heten die secundaire grondstoffen. De provincia le commissie moest Gedeputeerde Staten adviseren over verantwoord hergebruik. Milieuorganisaties vinden dat verontrei nigde stoffen niet in milieubeschermings- gebieden horen. Dat zijn gebieden met kwetsbare natuur. De milieukwaliteit laat er te wensen over. Opknappen is het parool. Zo staat het ook in Kerend Tij. Toch vindt een meerderheid van de PCMW dat toepassing van die afvalstoffen in milieubeschermingsgebieden moet kun nen. Zo niet, dan kan het bijna nergens meer, is hun argumentatie. Met een kaart uit Kerend Tij toon ik aan dat er alle ruim te in Zeeland is voor toepassing buiten milieubeschermingsgebieden. Zo zijn de tegenstrijdige belangen weggenomen en reken ik op de verinnerlijking bij de com missieleden en op een milieuvriendelijk advies. Ik kom bedrogen uit. Milieuvriendelijk gedrag blijkt moeilijk te verankeren. Ook al is het milieubewustzijn hoog. Zolang verinnerlijking uitblijft zal toch regulering een handje moeten hel pen. Tjeu van Mierlo 2 WANTIJ JUNI 1995

Wantij | 1995 | | pagina 2