Het zomert tussen natuur en recreatie Thijs Kramer De zomer breekt aan. Horden vakantiegangers bege ven zich op weg naar Zeeland, Veel op de natuur en de rust gestelde Zeeuwen verhuren hun huis en maken dat ze wegkomen. De recreatieondernemer en de natuurbeschermer moeten wel vijanden van elkaar zijn. Zee en zon alleen zijn voor de toerist niet voldoende. Foto: Elly Geelhoed Dat stereotiepe beeld is aan ero sie onderhevig. Er lijkt zelfs iets moois te groeien tussen de recre atie- en natuursector. Een nieuw bondgenootschap? Wie had dat enkele jaren geleden durven dromen? Tegenwoordig zijn er regelmatig contac ten. Recreatieondernemers doen zaken met natuurbeheerders en bieden uitwaai weekenden aan in de Zeeuwse natuur. Natuurbeheerders halen prikkeldraad weg en zorgen voor voorzieningen voor de bezoekers in de natuurterreinen. De wan delmogelijkheden worden vergroot. Er is een provinciale initiatiefgroep natuur en recreatie, waarin vertegenwoordigers van de natuurbescherming en de recreatiewe reld plannen maken en uitvoeren om de beide sectoren tegemoet te komen. Er wordt zelfs in alle stilte gewerkt aan een intentieverklaring tussen de twee partijen, misschien zelfs een convenant? Dat wil natuurlijk niet zeggen dat de natuurbe scherming het verzet opgeeft tegen nieu we recreatieprojecten die een bedreiging vormen voor natuur en landschap. Nieuw is dat in de verhouding tussen recreatie sector en natuurbescherming een ver schuiving is van het benadrukken van ver schillen naar het zoeken van de gemeen schappelijke belangen. Natuurbeleidsplan Wat is er gebeurd? Wat heeft een begin van zomer in de betrekkingen mogelijk gemaakt? Eerst en vooral is de positie van de natuurbescherming veranderd. Het vaststellen van het Natuurbeleidsplan (NBP) door de rijksoverheid speelt daarin een centrale rol. Het NBP is een herstel plan voor de natuur in ons land. Meer ruimte voor de natuur door via natuuront wikkeling een ecologische hoofdstructuur (EHS) te realiseren met grote natuurgebie den die met elkaar verbonden zijn door ecologische verbindingszones. Er is geld voor de realisatie van deze EHS, die ook planologisch in het beleid wordt veran kerd. In Zeeland is het NBP verder uitge werkt. De eerste natuurherstelprojecten worden uitgevoerd, zoals in het natuurge bied de Blikken bij Groede en de Van Haaftenpolder op Tholen. Voor de natuur bescherming betekent dat een wereld van verschil. Vroeger was de positie van de natuurbescherming louter verdedigend: je bekommeren over de laatste restjes natuur, tegen de verdrukking in. Dan sta je al gauw met je rug naar de maatschappij. Maar het NBP geeft de natuurbescherming meer ruimte, letterlijk en figuurlijk. Kijk maar naar de investeringen van meer dan 10 miljoen gulden in het Plan Tureluur dat de natuur rond de Oosterschelde meer ruimte biedt. We zijn uit de verdediging in de aanval. Strand en zon Ook de positie van de recreatieonderne mer is gewijzigd. Vroeger kwam de toerist als vanzelf naar Zeeland. Het strand was voldoende, de zon deed de rest. Dat is fors veranderd. Om mee te kunnen in de con currentieslag moet er fors geïnvesteerd worden op de camping. Zo'n investering haal je er in zes topweken niet uit. Als je ook buiten het hoogseizoen klanten wil trekken, dan is er meer nodig dan strand alleen. Dan worden natuur en landschap, wandel- en fietsmogelijkheden veel belangrijker. Recreatiebeleid Een derde belangrijke oorzaak voor de ver beteringen in de betrekkingen is het "Provinciale Beleidsplan Recreatie en Toerisme In Evenwicht" (PBRT 2). Uitgangspunt is dat er geen nieuwe ver- 3 WANTIJ JUNI 1995

Wantij | 1995 | | pagina 3