"V "V-- r~"-=£w« r" r y^j-vr - c% Steeds meer recreanten willen de natuur in. Foto: M. van Oosten-Snoek blijfsrecreatieve projecten langs de kust komen om de kwaliteit van de omgeving niet verder aan te tasten. Men ziet in dat natuur en landschap als dragers van het recreatief product een belangrijke rol spe len. Stel dat er weer volop groei van de verblijfsrecreatie mogelijk is, dan wordt de houding van de natuurbescherming nood gedwongen anders. Een forse groei van de verblijfsrecreatie zal de recreatieve druk op natuur en landschap doen toenemen. Het vergroten van het recreatief medege bruik van natuur wordt dan een lastige zaak. Regiovisie Vandaar dat de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) met veel interesse het beleidspro gramma van het nieuwe college van Gedeputeerde Staten gelezen heeft. Tot ons grote genoegen kunnen we constate ren dat het PBRT 2 weer uitgangspunt is voor het recreatiebeleid. Uitbreidingen van de verblijfsrecreatie zijn alleen moge lijk als er sprake is van een gebiedsgericht beleid. Dat kan beschouwd worden als waardering voor de wijze waarop de Kop van Schouwen met de Regiovisie is aange pakt. De Regiovisie voor dit gebied is een goed voorbeeld van waar samenwerking tussen overheden en belangenorganisaties toe kan leiden. In de Regiovisie is een ruimtelijk plan ontwikkeld om natuur en recreatie beter op elkaar af te stemmen en kansen voor de verschillende sectoren te benutten. Ook het mobiliteitsscenario van de gemeente Westerschouwen is in de Regiovisie geïntegreerd. De ZMF is buiten gewoon tevreden met de uitkomst van de studie. Leerzaam Het opstellen van de Regiovisie voor de Kop van Schouwen was ook een leerzaam proces. In de werkgroep waarin vertegen woordigers zitten van de gemeente, het waterschap, de recreatie-, landbouw- en natuursector (ZMF), moest een hoop wan trouwen overwonnen worden. De gedach- tenvorming in de begeleidingscommissie werd bemoeilijkt omdat er een forse dis cussie was ontstaan over de ruimte voor recreatie. Met name de vertegenwoordi gers van het ministerie van Economische Zaken en van de Kamer van Koophandel wilden van het PBRT-beleid af. Zij introdu ceerden de groei-variant. Uiteindelijk bleek dat in tegenstelling tot het ministe rie en de Kamer van Koophandel, de gemeenten en de recreatieondernemers op Schouwen niet direct nieuwe bedrijven wilden. De zorg richt zich juist op de bestaande bedrijven. Door gezamenlijk te zoeken naar mogelijkheden om aan deze wens tegemoet te komen slaagden we er in consensus te bereiken over de Regiovisie. Want ook als natuurbescher mers zijn we ons er zeer wel van bewust dat zo'n project pas lukt als alle betrokken partijen er beter van worden. Wensen recreatiesector? Uit de beschrijving van het proces blijkt dat het moeite kost om te weten te komen wat de recreatiesector nu precies wil. De wensen van de bedrijven zijn moeilijk te achterhalen, laat staan dat men een duide lijke visie heeft over waar het met heel de regio heen moet. Een probleem dat zich lijkt te herhalen voor het kustgebied van West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Ook daar is zo'n profijtelijke integrale aanpak in het kader van de herinrichting mogelijk en gewenst. Maar het is dan wel nodig dat de recreatiesector kan aangeven wat zijn wensen zijn. Initiatiefgroep Eén van de thema's van het PBRT 2 beleid gaat over recreatie, natuur en landschap. De provincie heeft daarvoor een budget beschikbaar gesteld. Om dit thema uit te werken is een initiatiefgroep opgericht onder voorzitterschap van een afgevaar digde van de ZMF. In deze initiatiefgroep werken vertegenwoordigers van natuur-en recreatie-organisaties samen en bewijzen dat er veel is wat de twee sectoren bindt. Er zijn heel wat projecten in voorberei ding, gestart of uitgevoerd. Een paar voor beelden: door een inventarisatie van waar natuur- en recreatiegebieden in eikaars nabijheid liggen, is het voor de terreinbe herende organisatie mogelijk een beleid te ontwikkelen om mogelijke bezoekers posi tief te benaderen. Verder is er een folder gemaakt die een overzicht biedt van alle natuurgebieden en vogelkijkpunten in Zeeland. Een knelpunt waaraan gewerkt wordt is de duiksport in Oosterschelde en Grevelingen. Deze prachtige heldere Zeeuwse wateren zijn tot ver over de landsgrenzen bekend als duiklokatie. Er wordt een plan uitgewerkt om deze massa le belangstelling in goede banen te leiden. Weer een ander initiatief is om toeristen op campings mogelijkheden te geven zich deze zomer in de natuur te verdiepen. Tot slot is een belangrijke klus van de initiatiefgroep om na te gaan welke mogelijkheden er zijn om van juni een Zeeuwse "natuur- maand" te maken. Thijs Kramer is stafmedewerker van de Zeeuwse Milieufederatie. 4 WANTIJ JUNI 1995

Wantij | 1995 | | pagina 4