Wisseling van de wacht op ruimtelijke ordening Willem de Weert Ruimtelijke ordening is voor de belangen van natuur en milieu een belangrijke portefeuille. De afgelopen vier jaar was L. Nederhoed-Zijlstra (CDA) de gedeputeerde op deze post. Ze werd na de verkie zingen opgevolgd door G. van Zwieten (WD). Een blik terug en vooruit. We spraken Lukkie Nederhoed- Zijlstra op ons kantoor in Goes. Het was een mooie lentedag; de vertrekkende gedeputeerde toonde zich openhartig. U kon met het streekplan niet erg uit de voeten? "Het plan werkte niet goed, omdat er geen consensus was tussen de drie overheden. Het Rijk was ontevreden over zoveel vaag heid. Het streekplan liet te veel ruimte voor allerlei ongewenste ontwikkelingen. Het gaf onvoldoende richting en daardoor voelden veel gemeenten zich er niet aan gebonden. Verder sloot het voor mij niet meer aan bij de actualiteit. Sinds de vast stelling in 1988 was er ontzettend veel gebeurd, neem alleen al de Zeeuwse uit werkingen van het Nationale Milieu beleidsplan en Natuurbeleidsplan. Het streekplan was een lappendeken gewor den. Voor mij reden om de Staten een her- ziening te vragen. Dat daarvoor in het begin de wil ontbrak is jammer." Wat heeft u als gedeputeerde bereikt? "Als ik me tot ruimtelijke ordening beperk, dan heb ik eerst het buitengebied aange pakt. Daar deden zich volgens mij de grootste problemen voor. Bijna alle gemeenten hadden geen actuele bestem mingsplannen buitengebied. Dat kan grote gevolgen hebben voor het karakter van het landelijk gebied, kijk maar naar de invasie van de intensieve veehouderij. Intussen hebben de meeste gemeenten hun bestemmingsplannen een nieuw jasje gegeven. Via landinrichtingsprojekten hebben we een uitwerking aan het Natuurbeleidsplan kunnen geven. Voor de Kop van Schouwen is het gelukt een Strategisch Groenproject in de wacht te slepen. In het Structuurschema Groene Ruimte stond Zeeland als een witte vlek. Dat was onverteerbaar. Door flinke pro motie in Den Haag is de Zak van Zuid- Beveland toch als Waardevol Cultuurlandschap aangewezen. Ik heb in mijn portefeuille vooral de nadruk probe ren te leggen op de duurzaamheid en kwa liteit van onze prachtige provincie." Schept het flinke lobbyen in Zeeland niet teveel ruimte aan bij voorbeeld projectontwikkelaars? "Ik weet niet of er in Zeeland meer gelob byd wordt dan elders. In de ruimtelijke ordening zijn de belangen groot en in een kleine provicie de lijnen kort. Ik heb wel gemerkt dat er soms, als een gemeente haar zin niet krijgt, geprobeerd wordt via de achterdeur het gelijk te behalen. Sommigen vinden het dan moeilijk om nee te zeggen: er mag ineens van het streek plan afgeweken worden. Dan vind ik het frustrerend als overheden elkaar gaan tegenwerken. Ik denk daarbij aan het vliegveld Midden-Zeeland/Oranjeplaat in Arnemuiden, de Versche Polder in Sluis en de mosselschelpenberg in Reimerswaal." Kunt u zich voorstellen dat burgers vinden dat er naar hen niet geluis terd wordt? "Ik begrijp dat burgers moedeloos worden van de vele regels en de vaagheid van beleid. Daarom was ik zo voor een helder en actueel streekplan. Maar mensen moe ten niet denken dat er niet geluisterd wordt. Ik heb in bijvoorbeeld hoorcom- missies altijd waarde aan de inbreng van de burgers gehecht. Ga er maar van uit dat projectontwikkelaars niet zo snel moede loos worden en de wegen wel weten te vinden. Aangezien ik zelf nogal strijdbaar ben, zou ik andere burgers willen advise Oud-gedeputeerde Lukkie Nederhoed-Zijlstra Foto: ZMF ren wat minder gezagsgetrouw te zijn, goed de kranten te lezen over wat er in je omgeving gebeurt en positief kritisch met de overheid te blijven meedenken." Hoe heeft u de problematiek van de Zeeuwse landbouw ervaren? "De problemen in de landbouw zijn op provinciaal niveau niet op te lossen. Ik zie wel kansen in Zeeland voor schone en streekgebonden produkten. Ook denk ik dat de landbouw kan profiteren van de vele landinrichtinsprojecten die we heb ben. Op Schouwen bijvoorbeeld werken boeren, recreatie-ondernemers en natuur beschermers constructief samen. Jammer genoeg zijn dergelijke vormen van samen werking in onze provincie nog geen gemeengoed.". Was u liever doorgegaan als gede puteerde? "Dat is een gewetensvraag die ik met ja moet beantwoorden. Ik had graag het pro ces naar een nieuw streekplan, dat ik in gang heb gezet, afgemaakt. Ik zit in de commissie economie en krijg dus veel met duurzame ontwikkeling te maken. In de nieuwe fractie houd ik me op landelijk niveau bezig met de schakels tussen natuur en landbouw. Verder staat voor mij het thema verdraagzaamheid en anti-racis- me hoog op de agenda." 5 WANTIJ JUNI 1995

Wantij | 1995 | | pagina 5