Cursus ecologie en waterbeheer De ZMF organiseert na de zomervakantie een cursus ecolo gie en waterbeheer voor water schapsbestuurders en mensen die bij de waterschapsverkiezin- gen betrokken zijn geweest, maar ook voor aangesloten groe pen en geïnteresseerde leden. De milieufederatie geeft die cur sus in het kader van haar project integraal waterbeheer. De cur sus is gedegen maar er wordt geen speciale voorkennis gevraagd. Bij de cursus hoort een handleiding waarin de diverse thema's worden behan deld. En er zijn sprekers uitgeno digd die de onderwerpen toe lichten en deze waar mogelijk toespitsen op de Zeeuwse situ atie. Diverse aspecten van integraal waterbeheer komen aan bod, evenals het nationale en provin ciale waterbeleid. Uiteraard brengen we het waterschapsbe- leid in beeld, evenals de manier waarop we er invloed op kun nen uitoefenen. De problema tiek van de diffuse bronnen is gekozen als het centrale theftia. Ook zullen we een excursie organiseren naar projecten inte graal waterbeheer die in uitvoe ring zijn. De cursus bevat geen "huis werk", maar tijdens cursusavon den wordt soms wel met opdrachten gewerkt. De cursus wordt gehouden op de dinsdagavonden 12, 19 en 26 september 1995 in de Prins van Oranje, Nieuwstraat 12-16 te Goes van 19.30 tot 21.30 uur. De excursie zal plaatsvinden op zaterdag 23 september. Het aan tal deelnemers bedraagt 25. Er zijn nog enkele open plaatsen. Geïnteresseerden kunnen zich telefonisch aanmelden bij de ZMF: 01100-30075 voor 13 juni a.s.. Voor meer informatie kun je contact opnemen ZMF-project- medewerker Yvonne van Zoest. Zij is steeds op donderdag bij de ZMF bereikbaar. (TvM) Brochure bouwen in strijd met bestemmings plannen Elke gemeente stelt een bestem mingsplan vast. Hierin is vastge legd wat voor soort gebouwen er in een bepaald gebied mag worden gebouwd. Toch kan een gemeente soms een vergunning voor een aanvraag verlenen die afwijkt van het bestemmings plan. Zij moet dan de "artikel 19a Wet Ruimtelijke Ordening- procedure" doorlopen. De gemeente maakt dan eerst in de krant bekend dat zij van plan is om de bouwvergunning wél te verlenen, ondanks de strijdig heid met het bestemmingsplan. Daarna moet zij aan de provincie goedkeuring vragen. Als deze het goed vindt, beslist de gemeente definitief over de bouwvergunning. Mensen die moeite hebben met het nieuwe bouwwerk, kunnen hun bezwaren op verschillende momenten in de procedure uiten. Het Buro voor Rechtshulp dat samenwerkt met de Zeeuwse Milieufederatie, heeft over dit onderwerp een brochure uitge bracht. In de brochure is onder meer een voorbeeld-bezwaar schrift opgenomen. De brochure is te bestellen bij het Buro voor Rechtshulp Zuid- Holland, Postbus 1022, 3300 BA Dordrecht, tel. 078-148333. De kosten bedragen ƒ5,-. (JD) Brochure "Meld uw milieuklacht" In het vouwblad van het vorige Wantij-nummer werd al melding gemaakt van een nieuwe ZMF- brochure "Meld uw milieu klacht". De brochure heeft tot doel om Zeeuwen de weg te wij zen in handhavingsland wan neer zij een milieuklacht hebben of een milieu-overtreding ver moeden. Voor de meest uiteen lopende milieuproblemen geeft de brochure aan welke instantie het beste ingeschakeld kan wor den en hoe een melding het beste kan worden gedaan. Ook wordt in de brochure uitgelegd welke acties kunnen worden ondernomen door de bevoegde instanties en waar de klager terecht kan wanneer deze acties te weinig resultaat opleveren. De brochure gaat op al deze zaken uitvoerig in en biedt met name ondersteuning wanneer herhaalde meldingen nog niet tot een bevredigende oplossing hebben geleid. De brochure is gratis en onder meer te verkrijgen bij gemeente huizen, politiebureau's en bibli otheken in Zeeland. Ook kunt u terecht bij het informatiecen trum van de provincie, de milieu-educatieve centra en van zelfsprekend bij de ZMF. (HdG) Geen bromvliegen boven Zeeland Uit de as herrezen: het plan voor een vliegveld voor Ultra-Lichte- Vliegtuigen (ULV's) bij Brouwershaven leek enkele jaren geleden definitief van de baan. Maar de Rijks Luchtvaart Dienst (RLD) zag nog een gaatje- en dook er meteen in. Rare club, die RLD. Als er van een overheidsdienst nog gezegd kan worden, dat het een staat in de staat vormt, dan gaat dat voor de RLD in ieder geval op. Het is ongelooflijk hoe zo'n dienst tegen de wens van velen, inclu sief gemeentelijke- en provincia le overheden, toch de belangen van de luchtvaart blijft door drukken. Ook als het gaat om zo iets banaals als een veldje voor ULV's. Na wat juridisch getouwtrek bij de Raad van State over het al dan niet terecht weigeren van de vergunning voor het terrein bij Brouwershaven, zag de RLD weer een mogelijkheid om als nog een vergunning te verlenen voor het ULV-vliegveld. Maar dan moest wel de toestemming van het gemeentebestuur van Brouwershaven verkregen wor den. De gemeente werd door de RLD schriftelijk om een stand punt gevraagd. Het antwoord liet wat op zich wachten en dat bood de RLD de kans. Alsnog werd de ULV-vereniging een ver gunning verstrekt er van uit gaande dat de gemeente wel het zelfde standpunt zou hebben als 6 jaar geleden. Maar ondertussen had de gemeente Brouwershaven anders beslist. Het gevolg is, dat nu zowel de gemeente als de provincie tegen de vergunning in het geweer moesten komen. En terecht, natuurlijk. Het ple zier van de enkeling in zo'n bromvlieg levert de nodige ergernis op bij velen. Daar komt nog bij dat Brouwershaven te midden van vogelrijke Deltawateren ligt. Hoe de ene overheid het de andere behoorlijk lastig kan maken. (TK) Zeeuws convenant duurzaam bouwen De gemeente Middelburg en de ZMF streven beiden naar een convenant duurzaam bouwen. Zij hebben daarvoor een werk groep opgericht die opzet en uitvoering van een Zeeuws con venant duurzaam bouwen voor bereidt. Daarin zijn vertegen woordigd: BNA (afd. Zeeland), Deltan, NVOB (afd. Zeeland), Stichting Bewust Wonen, Vereniging Zeeuwse Gemeen ten, Zeeuwse woningcorpora ties en ZMF. Als opzet van het convenant denkt de werkgroep aan een puntensysteem voor bouwmate rialen. Milieuvriendelijke mate rialen leveren pluspunten op, milieubelastende minpunten. Het idee is dat gemeenten het convenant opnemen als voor waarde bij de uitgifte van grond. De toekomstige bebouwing moet dan aan het in het conve nant vastgestelde puntentotaal 9 WANTIJ JUNI 1995

Wantij | 1995 | | pagina 9