milieuvriendelijke materialen. Zelfs warmtemuren en gierzwa luw-dakpannen krijgen aan dacht. De tentoonstelling, die nog verder zal groeien, is gere aliseerd door het bureau ViviTechni in samenwerking met de Werkgroep Milieube wust Bouwen en diverse spon sors. Als u de tentoonstelling wilt huren, milieubewuste bouwprojecten wilt melden, of interesse hebt in sponsoring van de tentoonstelling, dan kunt u contact opnemen met Jolien Hemmes (tel. 0111-420472). (EO) Middelburg gaat duur zaam bouwen De gemeente Middelburg gaat in het nieuwbouwplan Prooij- enspark duurzaam bouwen. Zij zal hiertoe een premie op de grondprijs leggen. Als particulie re bouwers na het gereedkomen van de woning kunnen aanto nen dat zij aan de door de gemeente gestelde eisen t.a.v. duurzaam bouwen hebben vol daan, krijgen zij deze premie vol ledig terug. De toeslag op de grondprijs zal 3.000,— per kavel bedragen. De gemeente moet de eisen die zij gaat stellen nog inhoudelijk uitwerken. Maar het initiatief vinden wij zo baan brekend voor duurzaam bou wen, dat wij dit bericht nu al graag onder de aandacht willen brengen. (EO) Groene bestuurder in het dagelijks bestuur Zeeuwse Eilanden Tijdens de eerste Algemene Vergadering van het nieuwe Wa terschap De Zeeuwse Eilanden, begin september, is groene be stuurder Bert v.d. Hoef gekozen in het dagelijks bestuur. Bert vertegenwoordigt de categorie "Ingezetenen'" en maakte na mens deze categorie ook al deel uit van het dagelijks bestuur van het Waterschap Walcheren. De ZMF is blij met zijn verkiezing. We hopen met Bert een goede waarborg te hebben, dat in de nabije toekomst de natuur- en milieubelangen binnen het dage lijks bestuur van de Zeeuwse Eilanden op een evenwichtige manier worden behartigd. We wensen Bert als "gezworene" veel succes met zijn bestuurs- werk. (TvM) MER-verwerking vervuild slib In het provinciale milieubeleids plan Kerend Tij-2 is geen visie opgenomen over een methode voor het verwerken van slib afkomstig van industrie en riool waterzuiveringsinstallaties. Omdat het slib te vuil is om het af te zetten in de landbouw, moet worden gezocht naar een verantwoorde verwerkingsme thode. De provincie werkt nu aan een standpunt. Eerst wordt een Milieu-Effect- Rapportage (MER) opgesteld. Vervolgens zal aan de hand van de MER een beleidskeuze wor den gemaakt van de te gebrui ken verwerkingstechniek. Een MER begint met een startno titie. Daarin staat wat, waar en waarom onderzocht zal worden. In juli j.l. verscheen deze notitie. De ZMF heeft haar bestudeerd. Het valt op dat bij het in kaart brengen van de problematiek, het voorkomen van het ontstaan van vervuild slib (preventie) geen aandacht krijgt. Door goede voorlichting kan worden bereikt, dat burgers het water dat via het riool wordt afge voerd, minder vervuilen. Dit kan zowel gevolgen hebben voor de kwaliteit als de hoeveelheid van het slib die moeten worden gezuiverd. Verder mag de keus voor een bepaalde techniek om het slib te zuiveren nooit een belemmering zijn voor preven tie nu en later. Je kunt je voor stellen dat een grootschalige centrale verwerkingstechniek in beeld komt, die om een continu, groot aanbod vraagt. Zo n capa citeit kan een rem zijn voor het realiseren van preventie. Verder dringt de ZMF er bij Gedeputeerde Staten op aan om naast de technieken van ver branding, vergassing en natte oxydatie ook composteren en het biologisch en thermisch drogen als mogelijkheid voor eindverwerking te onderzoeken. Zo is het composteren/biolo- gisch drogen een goedkope techniek die met kleinschalige installaties kan worden gereali seerd. Het verbaast de milieufederatie dat Gedeputeerde Staten vergas sen als voorkeursalternatief heb ben aangewezen. Vergassing is een verwerkingstechniek in de ontwikkelingsfase, waarvan nu nog niet kan worden gezegd of de in theorie haalbare voordelen ook praktisch haalbaar zijn. (TvM) Te weinig ruimte voor natuur en milieu in Structuurvisie Kanaalzone Onlangs heeft de Intergemeen telijke Structuurvisie Kanaal zone ter inzage gelegen. De visie is een ruimtelijke uitwerking van het plan van aanpak dat voor de Kanaalzone is vastgesteld om de kwaliteit van leef- en werk omgeving flink op te knappen. Voor de ZMF is de realisatie van een volwaardige ecologische verbindingszone boven Westdorpe een belangrijk punt. De verbindingszone moet de krekensystemen links en rechts van het Kanaal Gent-Terneuzen met elkaar verbinden. De milieufederatie vindt dat niet mag worden afgeweken van de afspraak in het plan van aanpak om voor de verbindingszone een minimumbreedte van 1 kilo meter te reserveren. De kaart die bij de structuurvisie hoort, is met die afspraak in strijd. De ontwikkeling van de zone is in belangrijke mate afhankelijk van de omgevingskwaliteit. Het is dan ook niet acceptabel dat de noordrand van de verbindings zone grenst aan dat deel van het industriegebied Autrichepolder waar zware, milieubelastende bedrijven zijn voorzien. Bovendien moet worden voor komen, dat met het aantrekken van vervuilende bedrijven op termijn een nieuwe sanerings situatie ontstaat. De structuurvisie rept wel over het terugdringen van de automo biliteit, maar brengt dit vooral in relatie met het woon - werkver keer. Ook het goederenvervoer over de weg zal moeten worden verminderd. Met name de struc tuurvisie zal daar sturing aan moeten geven door de voorkeur te geven aan spoor en binnen vaart. (TvM) Thema-avond agrarisch natuurbeheer Het is een goed gebruik dat de vier provinciale groene organisa ties (Zeeuws Landschap, Natuurmonumenten, Wereld Natuur Fonds en Zeeuwse Milieufederatie) jaarlijks een gezamenlijke thema-avond orga niseren. Dit jaar is het thema "agrarisch natuurbeheer", ofte wel "wat kunnen de boeren bij dragen aan het natuurbehoud". Allereerst zal er bekeken wor den wat er nu precies onder agrarisch natuurbeheer wordt verstaan. Vervolgens zullen ver tegenwoordigers uit natuur- en landbouwkring hun visie geven op de Zeeuwse variant van agra risch natuurbeheer. De avond staat onder leiding van natuurge- deputeerde Gert de Kok. Het is bij het ter perse gaan van Wantij nog niet helemaal zeker waar en wanneer deze avond plaatsvindt. Waarschijnlijk is dit donderdagavond 30 november in de bibliotheek te Middelburg. Let op de aankondiging in de krant of bel tegen die tijd met het kantoor van de ZMF. (TK) 10 WANTIJ OKTOBER 1995

Wantij | 1995 | | pagina 10