Melding soms voer voor juristen Handhaving Jan-Eelco Dijk Een van de mededelingen op de gemeentelijke infor matiepagina: de overheid bericht dat een bedrijf een verandering in de bedrijfsvoering gemeld heeft. Niets aan de hand of zijn er misschien gevolgen voor werknemers, omwonenden en het milieu? Soms wordt zo'n melding voer voor juristen. Een grote onderneming in het eSloegebied besluit dat het toezicht op het laden en lossen aan de kade in het vervolg niet meer door bewakers gebeurt, maar met behulp van camera's. Vanuit een controlekamer kan de kade in de gaten worden gehouden en wordt zo nodig ingegrepen. De verande ring wordt netjes aan de provincie gemeld, daarmee lijkt de kous af. Maar de werknemers maken zich zorgen. Aangezien in het bedrijf ook gevaarlijke stoffen worden overgeslagen, zijn ze bang dat het risico voor ongelukken groter is geworden. Ze willen graag inspraak. Haken en ogen Het lijkt eenvoudig, maar aan de vraag van de werknemers blijkt een aantal haken en ogen te zitten. Zeker, de Wet Milieubeheer bepaalt dat het verboden is zonder vergun ning een inrichting of de werking daarvan te veranderen. Bij bovengenoemd bedrijf zou dus de procedure tot wijziging van de milieuvergunning gevolgd moeten wor den. Iedereen kan in deze procedure bedenkingen indienen en daarna tegen het uiteindelijke besluit van het bevoegd gezag (in de regel Burgemeester en Wethouders of Gedeputeerde Staten) in beroep gaan. Omslachtig Voor sommige veranderingen vond de wetgever deze procedure nodeloos omslachtig. Kort gezegd kan worden vol staan met een melding als de wijziging in de inrichting geen of enkel gu nstige gevol gen voor het milieu heeft. Het bedrijf geeft dan aan het bevoegd gezag te kennen dat het een aantal veranderingen wil doorvoe ren, en dat is het dan. Het bevoegd gezag moet een melding altijd in een dag- of nieuwsblad publiceren. Het gezag kan in zo'n publicatie uitdruk kelijk akkoord gaan met de melding, maar dat hoeft niet. Volstaan kan ook worden met het publiceren van het feit dat gemeld is, zonder daaraan het oordeel te verbin den dat het bedrijf terecht gemeld heeft. Ingewikkelder Als de overheid de melding uitdrukkelijk accepteert, is dat een besluit waartegen bezwaar en beroep mogelijk is. Als geen uitdrukkelijke acceptatie plaatsvindt, wordt het ingewikkelder. Stel een milieu groep vindt dat een verandering binnen een bedrijf wél nadelige gevolgen heeft voor het milieu. De groep vindt dat het bevoegd gezag de vergunningprocedure had moeten volgen: dan had men beden kingen kunnen indienen en eventueel beroep kunnen instellen. Aanknopingspunt Gelukkig biedt de Wet Milieubeheer uit komst en heeft de Raad van State recent een aanknopingspunt gegeven als iemand juridische stappen tegen een melding wil ondernemen. Waar geen besluit genomen is, kun je er namelijk eentje afdwingen. De overheid wordt gevraagd alsnog een oor deel over de aanvaardbaarheid van de mel ding uit te spreken. Is men van mening dat voor het wijzigen van de inrichting toch de vergunningprocedure gevolgd had moeten worden, dan kan men bij het bevoegd gezag een verzoek indienen tot het toepassen van bestuursdwang. Bestuursdwang houdt in dat de overheid het bedrijf beveelt de doorgevoerde veran deringen terug te draaien. De Raad van State heeft inmiddels beslist dat een mededeling omtrent de aanvaard baarheid van een melding als een besluit beschouwd wordt, waartegen bezwaar en beroep mogelijk zijn. Je kunt dus de instantie waarbij gemeld is, verzoeken een uitspraak over de aanvaardbaarheid van de melding te doen. De instantie waaraan je dat verzoek richt is verplicht schriftelijk te reageren. Tegen die reactie kunnen dan bezwaren worden ingediend. Zomer Goed, de ingang bij de rechter is er. Maar de procedure in het Sloegebied heeft uit gewezen dat één zwaluw nog geen zomer maakt. Omdat de melding enkel via een omweg kan worden aangevochten, doem den al spoedig nieuwe juridische hinder nissen op. Met de melding is het net zo als met veel andere juridische instrumenten. Ze zijn in het leven geroepen om procedu res te vereenvoudigen, maar in de praktijk brengen ze juist allerlei nieuwe complica ties met zich mee. Het Buro voor Rechtshulp in Dordrecht verleent in samenwer king met de Zeeuwse Milieufederatie juridische hulp aan Zeeuwse groepen en particu lieren die met milieuproblemen kampen. Voor meer informatie: Buro voor Rechtshulp Dordrecht t.a.v. mr. J. E. Dijk Postbus 1022 3300 BA Dordrecht tel. (078) 6148333 Jan-Eelco Dijk is als milieujurist verbonden aan het Buro voor Rechtshulp in Dordrecht. 14 WANTIJ OKTOBER 1995

Wantij | 1995 | | pagina 14