Grenslinde mascotte van de Bevelandse natuurbescherming Regionaal Vivian Lans De natuur beleven in de omgeving van stad en dorp. Dat staat centraal in het programma van de Bevelandse natuur- en milieu-organisaties. Zij ne men in november het heft in handen met activitei ten in het kader van het Europese Natuurbescher mingsjaar 1995. dDe keuze voor het symbool van de maand was niet zo moeilijk. De grenslinde, het paradepaardje van Zuid-Beveland, wordt de mascot te van de Bevelandse organisaties. Deze eeuwenoude bomen zijn vaak geplant op historische plaatsen. Uit onderzoek van J. de Ruiter blijkt dat de meeste linden niet op een ambachtsheerlijke grens staan, de naam is dus eigenlijk misleidend. Ze staan onder andere op plekken waar na een dijk doorbraak het herstel voltooid werd. Verder werden ze geplant ter ere van de geboorte van een boerenzoon. Onder een lindeboom werd vroeger vaak rechtgesproken en getrouwd. De Germanen vereerden in de lindeboom hun godin Frija, die als beschermster van geluk en huiselijke vrede te boek stond. Dit gebruik is bijvoorbeeld terug te vinden in het planten van twee linden bij het toe gangshek van boerderijen. Zuid-Beveland heeft ongeveer nog honderd van deze monumentale blikvangers. De linde vormt een paradijs voor verschil lende dieren. De rups van de fraaie linde- pijlstaartvlinder leeft van het lindeblad. De holten in de oude lindebomen zijn aan trekkelijk als broedplaats voor allerlei vogels, zoals de holenduif en de steenuil. Groene oasen De natuur in stad en dorp kan heel waar devol zijn. Er is steeds meer vraag naar een aantrekkelijke woonomgeving en natuur en milieu van goede kwaliteit. Natuur zorgt voor afwisseling in de bebouwde omgeving. Groene oasen maken de stad aantrekkelijk voor de bewoners. Stukjes grond waar de natuur kansen krijgt, bie den mogelijkheden voor allerlei belevenis sen en ontdekkingen. In het MEC wordt in november een cursus 'natuur in stad en dorp gegeven. Op vier Grenslinde. Foto: J. de Ruiter. avonden gaan we in op tal van onderwer pen die betrekking hebben op de natuur in stad en dorp. Er wordt onder meer aan dacht besteed aan de ecologie, flora en fauna in stad en dorp en hoe de gemeente in haar uitbreidingsplannen en groenbe- leid rekening kan houden met de natuur. Excursies Er staan verschillende excursies op de agenda. Allereerst de presentatie van de vernieuwde bomenwandeling over de wal len van Goes. Maaike de Wilde en Ella van der Laan hebben het boekje herschreven als eindexamenopdracht van de natuurgid- sencursus. De volgende natuur-en milieuorganisa ties streven ernaar om in november zoveel mogelijk samen te werken: de Koninklijke Nederlandse Natuur historische Vereniging/afd. Beveland (KNNV), de Stichting Behoud de Zak van Zuid-Beveland (BZZB), de Neder landse Jeugdbond voor Natuurstudie (NJN), de TVN-werkgroep De Bevelan- den en het Milieu Educatie Centrum (MEC) De Bevelanden. De Bevelandse natuur- en milieuorganisaties willen met hun activiteiten mensen inspireren om de omgeving met andere ogen te zien en te beleven. Alle activiteiten wor den aangekondigd in de regionale kranten. Meer informatie over de acti viteiten is te verkrijgen bij het MEC Goes, tel. (01 IJ) 252628. Op Zuid-Beveland wordt een excursie rond de Zwaakse Weel georganiseerd met aanvullend een dia-lezing. Op Noord- Beveland staan de markante bomen en mooie plekjes in de schijnwerpers. Voor bestuurders wordt op Noord- Beveland een bustocht georganiseerd. Leden van de KNNV geven op diverse voor de natuur interessante plaatsen uitleg over hun werkzaamheden. Jeugdactiviteiten Voor de jeugd worden op twee woensdag middagen in het MEC activiteiten georga niseerd met het thema natuur in stad en dorp. De invulling van het programma is nog een verrassing. Het NJN gaat bij het Goese Sas aan de slag met onderzoek naar onder andere wieren. Voor jongeren vindt er ook een fietstocht plaats op Zuid-Beveland. Tijdens de tocht wordt gekeken naar vogels en gezocht naar braakballen. Het NJN hoopt jongeren van 12 tot 25 jaar enthousiast te maken voor de natuur. Verder hoopt de heemtuinwerk- groep "De HoUandsche Hoeve" dat er in deze maand officieel de eerste spa gezet wordt in de heemtuin. Vivian Lans is coördinator van Milieu Educatie Centrum De Bevelanden en coördi neert de Bevelandse activiteiten in het kader van Natuurbeschermingsjaar '95. 16 WANTIJ OKTOBER 1995

Wantij | 1995 | | pagina 16