Streekeigen erven in de Zak van Zuid-Beveland Landschap Rudie Geus De Zak van Zuid-Bevelancl heeft een grote verschei denheid aan landschapstypen. Kenmerkend zijn het oudland "de Poel" met de vele meidoornheggen, het ganzenreservaat en de polderstructuren daarom heen. Naast de verschillende grote en kleine land schapselementen vormen ook de erfbeplantingen een belangrijk onderdeel van dit waardevolle cul tuurlandschap. dDe situering en het landschappe lijk belang van de erven is per deelgebied verschillend. In de Poel liggen de erven op de kreek- ruggen aan de rand van de dorpen en vor men hierdoor vaak een landschappelijke eenheid met het dorp. In de kleine polders zijn de boerderijen vaak onderaan de dij ken gelegen. In de grote polders bevinden de meeste erven zich langs de rechte pol derwegen en vormen de erfbeplantingen een eilandje in de kale polder. Traditioneel Op de erven neemt de bebouwing de cen- trhle plaats in. In de Zak van Zuid-Beveland bestaat deze bebouwing vaak nog geheel of gedeeltelijk uit traditionele bouwwer ken zoals: gepotdekselde schuur, symme trische boerenwoning, varkenshok, bak- huisje, toegangshek, regenput enz. Bij de traditionele streekeigen erven bevindt zich rondom deze bebouwing op een 1 a 2 ha groot terrein een keur aan landschaps elementen zoals hoogstamboomgaarden, meidoornheggen, rijen Italiaanse populie ren, knotbomen, leibomen, drinkputten enz. Bij het huis ligt een kleine siertuin met grindpaadjes en een grote moestuin met verschillende soorten klein fruit. Afname Het aantal streekeigen erven neemt de laatste tientallen jaren gestaag af. Vaak is het huisweitje met hoogstamfruitbomen en drinkput omgezet in akker en bestaat de erfbeplanting uit een simpel bosplant soensingeltje. Gelukkig zijn er nog veel streekeigen erven geheel of grotendeels heeft de Stichting Landschapsverzorging Zeeland een projekt ingediend om gedu rende vijf jaar een honderdtal streekeigen erven op te knappen. Dit projekt "Herstel streekeigen erven" is vorig najaar van start gegaan waarbij op twaalf erven werkzaam heden zijn uitgevoerd. Er zijn zes drinkputten hersteld of aange legd, 60 hoogstamfruitbomen en 40 ande re bomen geplant of beschermd en enkele honderden meters heg geplant. Uitgezonderd de Poel en een gebied bij 's-Gravenpolder en Ovezande mogen in het WCL-gebied de Zak van Zuid-Beveland geen meidoorns meer worden geplant wegens de kans op bacterievuur. Vaak wordt dan gekozen voor een losse heg met hondsroos, egelantier en sleedoorn. Jut Veel coniferen zijn via het projekt "Herstel streekeigen erven" gerooid en vervangen door meer streekeigen beplanting. Zo moest een atlasceder midden op het gazon voor het huis wijken voor een jut. De jut kan uitgroeien tot een grote hoog- stampereboom die traditioneel voor de E>OUV/PÖLDELR. Illustratie: Traditionele Zeeuwse boerderij. Bron: Bijlhouwer. bewaard gebleven. Een mooi voorbeeld is "de Bushoeve" te Driewegen waar vanaf de Schoondijksedijk een goed beeld van de ruimtelijke opbouw van een streekeigen erf te zien is. WCL In het kader van de aanwijzing van de Zak tot Waardevol Cultuur Landschap (WCL) boerenwoning werd geplant. In de Zak is nog een aantal grote jutteperen voor oude boerderijen te vinden. Ook dit voorjaar zijn weer enkele erven opgeknapt waar door ze weer een geheel met het prachtige landschap van de Zak vormen. Rudie Geus is medewerker van de Stichting Landschapsverzorging Zeeland.

Wantij | 1995 | | pagina 17