Plattelandsvernieuwing een nieuw toverwoord? Kansen voor duurzame landbouw Thijs Kramer "Te weinig aandacht voor het landelijk gebied". Dat bracht landbouw- en natuurorganisaties samen in hun kritiek op de kabinetsformatie vorig jaar. In een gezamenlijke brief aan de kabinetsinformateur werd gevraagd om een actief beleid voor het lande lijk gebied. In deze brief werd het begrip plattelands vernieuwing' voor het eerst gelanceerd. Een nieuw toverwoord? Ratjetoe Centraal staat de rol van de landbouw. Het overgrote deel van het grondgebruik is in handen van de boeren: zij drukken daar mee hun stempel op het platteland. Zij bepalen de milieukwaliteit en het land schap. Dat wil niet zeggen dat de land bouw ook in economisch opzicht nog de boventoon voert. Het probleem is juist dat de landbouw als economische motor in belang afneemt. Dat geldt met name voor de akkerbouw. Diverse studies die de toe komst van de landbouw in Europees kader beschouwen, komen tot die conclusie. Wat voor gevolgen dat precies zal hebben, is nog onduidelijk. De verwachting is dat de akkerbouw plaats moet inruimen. Ze zal verdrongen worden door intensievere vormen van landbouw zoals glastuinbouw, bollenteelt en grootschalige intensieve veehouderijen. Je ziet ook al dat kapitaal krachtige particulieren zich op het platte land melden. Een boerderij wordt een manege, een dancing of een pannekoeken- huis. Zonder enige overheidssturing wordt het platteland een ratjetoe. Duurzame landbouw Zeeland zal dan aanzienlijk van gezicht veranderen. De landbouw is nuxle onmis kenbare drager van het landschap. Dus als we dat prachtige open Zeeuwse polder landschap willen behouden, is er alle reden om ons ongerust te maken. Plattelandsvernieuwing moet daarom bij voorkeur bestaan uit het zoeken naar nieu we ontwikkelingsmogelijkheden voor de landbouw, maar dan wel een duurzame landbouw. Duurzame landbouw betekent een economisch gezonde, maar ook ecolo gisch gezonde bedrijfstak: zonder milieu belasting en met oog voor natuur en land schap. Er is heel wat nodig om de proble men op het platteland het hoofd te kunnen bieden. Het gezamenlijke pleidooi van de landbouw- en natuurorganisaties heeft succes gehad. Minister van Aartsen van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) heeft plat telandsvernieuwing opgenomen in zijn nota "Dynamiek en vernieuwing". Niet dat de minister precies weet wat er met het platteland moet gebeuren. Nee, hij wil vooral anderen -provincies, landbouw- en milieuorganisaties- aan het woord laten. De Zeeuwse Milieufederatie pakt die hand schoen op. In grove pennestreken heeft zij een visie ontwikkeld waarover nu op ver schillende plaatsen, bij de provincie en bij landbouworganisaties wordt gediscus sieerd en die vervolgens verder wordt uit gewerkt. De gangbare landbouw heeft het moeilijk. Foto: ZMF Afhoudend Plattelandsvernieuwing lijkt een tover woord. Alsof de jaren zestig zijn terugge keerd: weg met alle oude vormen en gedachten, vernieuwing is de toekomst. Toch is plattelandsvernieuwing echt iets van deze tijd. Dat wil zeggen: het ministe rie weet het ook niet meer, maar staat open voor ideeën van anderen. Alles van bovenaf regelen heeft afgedaan, terug naar de basis is het nieuwe credo. Dat het echt iets nieuws is, blijkt uit de reactie van de gevestigde landbouworde. Die kan met de plattelandsvernieuwing niet uit de voeten en reageert afhoudend. Voor we toeko men aan de vraag wat er bij plattelandsver nieuwing moet gebeuren, rijst eerst de vraag: wat is er aan de hand, wat is het pro bleem? 3 WANTIJ OKTOBER 1995

Wantij | 1995 | | pagina 3