Biologische landbouw is eigenlijk heel normaal Excursieboerderij te IJzendijke Esther Blok Op een mooie dinsdagmiddag in augustus bezoek ik de excursieboerderij van de familie Quist te IJzen dijke. Bij een schuur zitten wat mensen in de zon. De schuur blijkt de ontvangstruimte van het infor matie/promotiecentrum 'Biologische landbouw" te zijn. In de schuur hangt een aantal info borden en er staan wat biologische produkten. Na een korte introductie start Hans Quist een video en in een minuutje of tien worden de bezoekers bekend gemaakt met de biologische land bouw. Vlas en bruine bonen We horen en zien dat er in Zeeuwsch- Vlaanderen zeven biologische bedrijven zijn, dat er op kleine schaal aan veehoude rij wordt gedaan en dat twee van de zeven bedrijven geen akkerbouwgewassen, maar bloemen en kruiden telen. Er wordt kort aandacht besteed aan de teelten van onder andere vlas en bruine bonen en aan de wijze van onkruidbestrijding. Zonder al te diep in te gaan op de precieze verschillen tussen de gangbare en de biologische land bouw, wordt duidelijk gemaakt dat de bio logische landbouw de weg is naar een gezonde toekomst voor mens en dier. Na de video wordt het programma buiten voortgezet. De familie Quist blijkt onder andere vlas, aardappelen, bloemkool, tijm, bruine bonen en teunisbloemen te telen. De minicamping op het bedrijf van de familie Quist is aangesloten op een helofy- tenfilter. Dit betekent dat het afvalwater wordt gezuiverd in een grote bak (80 m2) met grind, zand en schelpen en een beplanting van riet. Het filter werd ten oosten van de minicamping aangelegd, zodat de gasten door de meestal heersen de westenwind geen last hebben van luchtjes. Op de boerenwagen Er is ook een groep kinderen met hun ouders op bezoek. Twee kinderen mogen testen hoe sterk de vlasvezel is. Het lukt ze niet om het dunne bosje vlas in tweeën te trekken. Het knalapparaat bij de bloemko len is spannend, maar verder is de excur sie voor kinderen toch wat saai. Dat wordt echter ruimschoots goedgemaakt met een ritje op een boerenwagen achter een trek ker. Hans Quist rijdt de trekker langs vel den met teunisbloemen, vertelt nog iets over de bijenkasten en over de biologische Biologische produkten Biologische produkten zijn te koop in natuurvoedingswinkels. Sommige bedrijven verkopen hun eigen produk ten ook aan huis. Daarnaast verkopen veel supermarkten biologische aardappelen, uien, winter penen en zuurkool. Op Walcheren worden biologische groenten en fruit verkocht bij een aan tal groentespeciaalzaken. In Middelburg zijn dit: Janse Groente en Fruit, Groentehal Spanjaardstraat en L. Maas en Zoon Groente en Fruit. In Oost- Souburg zit De Groentehoek en in Vlissingen Groente- en Fruitspecialist Bart v.d Berge en Van Ruiten Groente en Fruit. Biologische groenten en fruit zijn vaak wat duurder, onder andere doordat de biologische teelt arbeidsintensiever is dan de gangbare teelt. U koopt dan ech ter wel een kwaliteitsprodukt dat gezond is, veel smaak heeft en zo schoon mogelijk geteeld is. Voor meer informatie: Stichting Biologica, Postbus 12048, 3501 AA Utrecht. Telefoon 030 - (2)300713. Hans Quist toont hoe de lengte van vlas wordt bepaald. Foto. Peter Besseling hazelnotenkwekerij van een van zijn buren. Opgezweept door het gejoel van de kinderen - 'harder, harder' - hobbelt de wagen daar echter in grote vaart voorbij. Eenmaal op weg naar huis, besef ik dat Hans Quist nauwelijks aandacht heeft besteed aan het verschil tussen gangbare en biologische landbouwbedrijven. Zouden de kinderen die er vandaag waren hebben gemerkt dat dit een bijzonder bedrijf is? Misschien is het ook wel goed zo. Nu zien ze een biologisch bedrijf als iets heel normaals. De familie Quist geeft ook vol gend jaar weer elke dinsdagmid dag in juli en augustus excursies. Groepen op aanvraag. Het adres is: Familie Quist, 't Molentje 4, 4515 RE IJzendijke, telefoon: 01173 - 1331 vanaf 10 oktober: (0117) 401331. Het akkerbouwbe drijf ligt op 8 km fietsen van het veer Vlissingen-Breskens. Esther Blok is redactrice van Wantij. 5 WANTIJ OKTOBER 1995

Wantij | 1995 | | pagina 5