Dageraad lonkt voor milieubewuste woningbouw in Zeeland Erik Ottens Misschien loopt u met plannen rond om in de nabije toekomst een huis te kopen of te bouwen. Als dit zo is doet u er verstandig aan bij deze pagina stil te blij ven staan. De kans is namelijk groot dat uw toekom stige woning milieubewust gebouwd moet worden. Dit artikel vertelt u wat milieubewust bouwen is en wat er in Zeeland gebeurt om de woningbouw zover te krijgen. Voor de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) betekent milieubewust bou wen "het zodanig plannen, hou wen en beheren dat de negatieve milieu- en gezondheidseffecten als gevolg van bouwen en wonen zo veel mogelijk worden beperkt". De landelijke overheid heeft het in dit kader trouwens altijd over duurzaam bouwen. Dat wij bij de ZMF lie ver de term milieubewust bouwen hante ren, is omdat sommige mensen duurzaam vertalen in een lange levensduur van het produkt. Dan zouden bijvoorbeeld kozij nen van PVC ook milieuvriendelijk zijn, terwijl aan de produktie en uiteindelijke sloop toch allerlei milieubezwaren kleven. De afgelopen 10 jaar zijn er in ons verste delijkte land nogal wat experimenten uit gevoerd om de milieubelasting van het bouwen te minimaliseren. Eén van de bekendste experimenten vond plaats in het Stadsgewest 's-Hertogenbosch. Daar is een begin gemaakt met milieuvriendelijk bouwen door het afsluiten van een conve nant tussen het Stadsgewest 's-Hertogen- bosch, de gemeenten, de woningcorpora ties en de NVOB Afdeling 's-Hertogen bosch en omgeving. Kern van het conve nant is een basispakket met twee soorten milieumaatregelen: - 11 maatregelen die verplicht zijn voor elke woning in het Stadsgewest 's-Hertogenbosch; - 23 maatregelen die worden aanbevolen. Via het convenant is afgesproken dat in het Stadsgewest bij de planontwikke ling en de bouw van woningen, de betrokken partijen ernaar streven per bouwproject minstens 17 aan bevelingen te realiseren. In bijgaand kader staat om welke milieu maatregelen het gaat. Zeeuwse pioniers Door experimenten als in 's-Hertogen bosch is een schat aan ervaring opgedaan met milieubewust bouwen. In Zeeland is echter jammer genoeg vrijwel geen gebruik gemaakt van deze kennis. De in deze provincie gerealiseerde milieubewus te woningbouwprojecten zijn op de vin gers van één hand te tellen. Eén van de weinige Zeeuwse organisaties die ervaring heeft opgedaan met milieube wust bouwen is de Stichting Bewust Wonen. Deze organisatie, die zich ten doel stelt het milieubewust bouwen in Zeeland zo te bevorderen dat men zich mettertijd kan opheffen, heeft enkele milieubewuste bouwprojecten gerealiseerd. Dankzij het doorzettingsvermogen van deze Zeeuwse pioniers wordt momenteel in Goes-Over- zuid een project van 10 milieuwoningen uitgevoerd. Zeeuwse gemeenten Gelukkig lijkt bij de Zeeuwse gemeenten momenteel het besef door te breken dat milieubewust bouwen wenselijk is. De grote gemeenten maken plannen voor belangrijke uitbreidingswijken of zijn deze al daadwerkelijk aan het bouwen. Denk aan de Veerse Poort (Middelburg), Nieuw- West (Goes) en Othene (Terneuzen). Zij hebben hierbij te kennen gegeven dat in de uitbreidingswijken structureel aan dacht zal worden geschonken aan milieu bewust bouwen. Zonnecollector Het convenant van 's-Hertogenbosch Wat gedaan moet worden: 1. HR/VR ketel 2. geen open haard 4. betonpuingranulaat 5. geen hout met formaldehyde 6. geen loodmenie 7. geen alkydharsmuurverf 8. geen PVC voor binnenriolering 9. geen CFK's of HCFK's 10. gescheiden opslag klein chemisch afval 11. waterbesparende voorzieningen Wat extra gedaan kan worden: (van deze 23 aanbevelingen moeten er minimaal 17 worden toegepast) 12. gesloten trap binnenshuis 13afsluitbare keuken 14. onderbroken koudebruggen 15. knevelsluitingen en tochtprofielen 16. afdichting sparing in vloer 17. geïsoleerd kruipluik 18. tochtwering brievenbus 19. warmwater-aansluiting vaatwasser 20. warmwater-aansluiting wasma chine 21. isoleren tapwaterleidingen 22. isoleren CV-leidingen 23beperkte leidinglengte warmwater- tappunt 24. ruimte reserveren zonneboiler 25. passieve zonne-energie 26. energiezuinige verlichting 27. betonpuingranulaat in prefab 28. demontabele dakbedekking 29. buitenriolering geen PVC 30. hemelwaterafvoergeen PVC 31. geen fosforgips 32. niet thermisch verzinken 33- cmhydriet afwerkvloer 34. ruimte voor minicontainers 6 WANTIJ OKTOBER 1995

Wantij | 1995 | | pagina 6