serre met daktuin en koperen goten bij een woning in Heinkenszand. Foto: Jaap Wolterbeek. Ook de kleine gemeenten zullen waar schijnlijk meer activiteiten ontplooien. In het kader van de zogenaamde VOGM-rijks- subsidieregeling kunnen gemeenten geld krijgen van de landelijke overheid als zij hun milieu-inspanningen vergroten. Om in aanmerking te komen voor deze subsi die moeten zij vier milieutaken kiezen uit een keuzepakket van negen. Milieubewust bouwen is hier één van. Bijna alle gemeen ten in Noord- en Midden-Zeeland hebben ondermeer gekozen voor milieubewust bouwen. Zeeuws convenant? Middelburg wilde haar beleid van milieu bewust bouwen vormgeven door het afsluiten van een convenant naar het voor beeld van 's-Hertogenbosch. De ZMF heeft hierop geopperd dat een dergelijk conve nant dan evengoed op Zeeuws niveau kan Architect Levien de Putter van de Stichting Bewust Wonen. Foto: Jaap Wolterbeek worden afgesloten. Dit voorkomt namelijk een willekeur aan gemeentelijke regelin gen in Zeeland. Daarop is gezamenlijk een speciale werkgroep opgericht die de opzet en invulling van een Zeeuws convenant moet voorbereiden. In de werkgroep zijn vertegenwoordigd: de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten, de gezamenlijke Zeeuwse woningbouwcorporaties, afde ling Zeeland van het Nederlands Verbond van Ondernemingen in de Bouwnijver heid, afdeling Zeeland van de Bond van Nederlandse Architecten, Delta Nutsbedrijven, Stichting Bewust Wonen en de ZMF. Bewust Wonen Levien de Putter, voorzitter van de Stichting Bewust Wonen, heeft een voor stel voor een Zeeuws convenant gedaan. Centraal in dit voorstel staat een punten systeem dat gebaseerd is op de bouwmate rialen waaruit de woning is opgebouwd. Milieuvriendelijke materialen leveren (afhankelijk van de toegepaste hoeveel heid, het milieurendement en de kosten) pluspunten op. Milieubelastende materia len worden niet verboden, maar kósten punten. De milieuvriendelijkheid van de bouwmaterialen is bepaald aan de hand van de "milieuclassificatie bouwmateria len" van het Nederlands Instituut voor Bouwbiologie en Ecologie. In het conve nant kunnen gemeenten zelf de hoogte van het aantal pluspunten bepalen waar aan de woningen in hun gemeente moe ten voldoen. Dit puntentotaal kan variëren per wijk, maar ook per financieringscate gorie van de woningen. In het huidige voorstel van de werkgroep nemen gemeenten het convenant op als voorwaarde bij de uitgifte van grond. De toekomstige bebouwing moet dan aan het in het convenant vastgestelde puntento taal voldoen. Ter stimulering kan op de grondprijs per vierkante meter een pre mie worden gelegd. Als de koper na vol tooiing van de woning kan aantonen dat hij aan de gestelde voorwaarden bij grond- uitgifte heeft voldaan, krijgt hij de premie op de grondprijs terug. Wordt niet aan de voorwaarden voldaan, dan blijft de premie in handen van de gemeente. Zij kan hier mee het milieubewust bouwen in de socia le sector stimuleren. Materiaalkeuze Als je het convenant van 's-Hertogenbosch met het voorstel van De Putter vergelijkt, valt op dat in het eerste geval de milieu maatregelen vooral betrekking hebben op energiebesparing, terwijl het in het voor stel van De Putter vooral draait om de materiaalkeuze. Reden voor het weglaten van de energiebesparing is het van kracht worden van de Energie Prestatie Norm (EPN) eind dit jaar. Het gevolg hiervan is dat alle in Nederland te bouwen woningen aan een door de overheid vastgestelde "energieprestatie" moeten voldoen. Landelijk basispakket Voordat de werkgroep met een definitief voorstel komt, wil zij kennisnemen van de resultaten van een onderzoek dat de Stichting Bouwresearch momenteel doet naar een landelijk basispakket duurzaam bouwen. Mocht dit landelijk basispakket niet voldoen aan de verwachtingen van de werkgroep, dan wordt het eigen voorstel vervolmaakt en ter ondertekening aan de genoemde partijen aangeboden. Om geen tijd verloren te laten gaan, wordt in de wijk Nieuw-West van Goes momenteel geëxperimenteerd met het voorgestelde puntensysteem om meer duidelijkheid te krijgen over de vraag welk puntenniveau, gezien de meerkosten van milieubewuste woningbouw, realistisch is. Het is de bedoeling van de werkgroep het convenant zo snel mogelijk af te sluiten. Het liefst dit jaar nog, want zo zegt Levien de Putter "het is vijf voor twaalf, gezien de uitbreidingsplannen die de grote gemeen ten op stapel hebben staan". Mocht u met het idee rondlopen een huis te bouwen of te kopen in een van deze uitbreidingswijken, dan is de kans groot dat u straks met trots kunt zeggen dat u in een milieubewuste woning woont. Erik Ottens is medewerker bouw- en sloop afval bij de Zeeuwse Milieufederatie.

Wantij | 1995 | | pagina 7