Zonnig Zeeland Passieve en actieve zonne-energie Tom Caljouw De druk op de verdeling van schaarser wordende conventionele energiemiddelen stijgt. Daarom moe ten we alle zeilen bijzetten om duurzame energie, waaronder zonne-energie, verder te ontwikkelen en toe te passen. Juist in Zeeland, de provincie met de meeste zonne-uren! Het zou goed zijn als mensen en organisaties die binnen Zeeland actief zijn op het gebied van zonne- energie zich verenigen met als taken: - Zonneboilersystemen promoten. Er zijn inmiddels heel eenvoudi ge systemen op de markt waarbij voorraadvat en collector geïnte greerd zijn. De watervoorraad ligt dus in de collector op het dak. Er is geen pomp of regeling meer nodig. Ze kunnen zowel op het dak als verticaal tegen de muur worden geplaatst. - P.v.-systemen promoten voor de individuele gebruiker. Er zijn inmiddels kleine modules op de markt die gemakkelijk uit te brei den zijn. Nadat het paneel op het dak geplaatst is, hoeft men alleen nog de stekker in het stopcontact te steken. - Een p. v.-vereniging opzetten voor gezamenlijk beheer van grotere p. v.-systemen. Er is een onderscheid tussen het toepassen van actieve en van pas sieve zonne-energie. Bij passieve zonne-energie denken we o.a. aan huizen met veel glas en op het zuiden bou wen. In Zeeland wordt daar stedebouw kundig nog weinig aan gedaan. Afgezien van incidentele gevallen zoals de projec ten van Bewust Wonen en een aantal parti culiere initiatieven, staan er enkel mooie volzinnen in gemeentelijke milieunota's en bestemmingsplannen. In de praktijk staat niet duurzaam bouwen, maar het financiële belang van de projectontwikke laars voorop. Actieve zonne-energie Met het toepassen van actieve zonne-ener gie bedoelen we zonne-boilers en p.v.-sys- temen (photo voltaïsch), dit wil zeggen stroom uit zonlicht. Zonneboilers verwar men het water voor bijvoorbeeld huishou delijk gebruik met zonnecollectoren. Ook dit vindt in Zeeland nog weinig toepas sing: hier en daar bij een particulier en op een enkele camping. De woningbouwver eniging Reimerswaal is een uitzondering: die heeft bij 25 woningen een zonne-boi- ler genstalleerd. P.v.-systemen wekken stroom op met panelen. Deze stroom kan opgeslagen worden in accu's of direct aan het electri- citeitsnet geleverd worden. In Zeeland zien we steeds meer van dergelijke kleine systemen verschijnen, met name op cara vans, pleziervaartuigen, lichtboeien e.d. Deze systemen zijn aan accu's gekoppeld. Van de grote aan het net-gekoppelde syste men is er maar één. Ook hier loopt Zeeland achter. Woning met zonnecollectoren in Vlissingen. Foto: Jaap Wolterbeek. Delta Nuts Delta Nutsbedrijven heeft een pot voor subsidie van energiebesparende projecten op basis van kosten-effectiviteit. Maar Delta Nuts steunt alleen die projecten waarbij, door een investering van 100,— of minder, een ton C02-uitstoot vermeden wordt. Zo komen alleen het aanbrengen van hoogrendementsglas en isolatie voor subsidie in aanmerking. Zonneboilers benaderen inmiddels de grens van 100,-, maar p.v.-systemen zitten daar nog een eind boven. Deltan Wat kan de politiek doen? Allereerst onze bestuurders, de aandeelhouders van Deltan: laat de winst van Deltan niet terug vloeien naar gemeenten en provincie. Verlaag ook de tarieven niet, maar gebruik de winst om de subsidiepot te versterken en de doelstelling ervan te verbreden. Geef het bedrijfsleven de ruimte om blij vend te investeren in zonne-energie en sti muleer de burgers om hun eigen steentje bij te dragen. Het provinciebestuur kwam onlangs met de verkennende nota "Door groen aan het oog onttrokken". Die beoogt de architecto nische kwaliteit van stedebouwkundige plannen te verhogen. Wat zou het mooi zijn als in de definitieve nota ook een toet sing van duurzaam bouwen en de toepas sing van zonne-energie wordt opgenomen. Gemeenten en bouwers zouden via conve- nanten daarover afspraken kunnen maken. Want zonne-energie is hard nodig. Er kun nen in de wereld grote conflicten ontstaan bij de energievoorziening. Sommigen ver wachten het punt waarin de vraag naar energie groter is dan het aanbod, al in het jaar 2006. Voor meer informatie: Holland Solar; branche-groep voor zonne-energie, tel. 030-328008. ODE; de landelijke organisatie voor duurzame energie, tel. 030-769224. Tom Caljouw is zelf gebruiker van zonne- energie. 8 WANTIJ OKTOBER 1995

Wantij | 1995 | | pagina 8