z M F Ledenvergadering 24 oktober 1995 Het bestuur van de Zeeuwse Milieufederatie nodigt langs deze weg graag alle leden en lid organisaties uit voor de leden vergadering van de vereniging. Naar goed gebruik van de laatste jaren zoeken we dit najaar de regio weer op. We organiseren onze vergadering in Walcheren. Plaats van samenkomst is Hotel "Du Commerce", Loskade 1 te Middelburg. De vergadering begint om 19-30 uur. We reke nen op ieders aanwezigheid. Agenda We splitsen de avond op in een huishoudelijk- en themadeel. 1. Opening 2. Visie op actuele ontwikkelin gen van voorzitter C. Karelse 3. Bespreking van de notulen van de voorjaarsvergadering van 28 maart 1995 4. Werkplan van de ZMF voor 1996 5. Rondvraag Na een korte pauze wordt u vanaf 20.30 uur geïnformeerd over: Het nieuwe streekplan voor Zeeland Er is een nieuw streekplan voor Zeeland in de maak. Begin dit jaar presenteerden Gedputeerde Staten van Zeeland een "Be slispuntennotitie" waarin moge lijke beleidsrichtingen uiteenge zet werden. Vervolgens werden doelgroepen geraadpleegd die hun keuze hebben aangegeven. Na die consultatie-ronde hebben Gedeputeerde Staten voor de zomervakantie een keuzenotitie met hun voorkeuren opgesteld. De ZMF zal een reactie geven op het voorgestelde beleid. Verder zal commentaar gevraagd wor den aan sleutelfiguren uit de politiek en maatschappelijke organisaties. Ook u kunt deelne men aan de discussie. Het themadeel kan ook door geïnteresseerde niet-leden wor den bijgewoond. De vergaderstukken voor het huishoudelijk gedeelte van de vergadering kunnen worden opgevraagd bij het secretariaat van de ZMF, telefoon: 0113-230075. (TvM) Ecostroom Deltan wil vanaf januari 1996 de Zeeuwse energieverbruiker eco stroom gaan aanbieden. Dat is stroom gewonnen uit duurzame energiebronnen, zoals wind en zon. Omdat de productiekosten van ecostroom nog steeds hoger zijn dan de elektriciteit uit de conventionele kolen- en gascen- trales, dienen de verbruikers die dat willen, een extra bijdrage per kilowattuur (kWh) te beta len. Het voorstel van Deltan is 8,9 cent bovenop het huidige tarief te vragen. Met de opbreng sten kan Deltan investeren in ecostroom. Uit marktonderzoek blijkt, dat een ruime meerder heid van de Zeeuwen het een goed initiatief vindt. Ook de ZMF vindt het een goed initiatief om ecostroom nieuwe investeringsprikkels te geven. Wel vindt de federatie het een verkeerd uitgangspunt dat niet iedereen behoort bij te dragen aan ecostroom. Duurzame ener gie is een algemeen belang, dus dient daar ook iedere energie afnemer voor te betalen. Ook zou het principe "de vervui ler betaalt" gevolgd kunnen wor den. Milieuvervuilende energie producenten dienen dan te beta len voor het opwekken van schone stroom. De ZMF vindt echter dat het ini tiatief van Deltan onder bepaal de randvoorwaarden brede steun moet krijgen. Daarom heeft de milieufederatie onlangs een tiental voorwaarden voorge legd aan de Verbruikersadvies raad van Deltan (VAR). De VAR stemde er unaniem mee in. Het betekent dat aan de Raad van Commissarissen van Deltan onder andere gevraagd wordt ecostroom aan te moedigen met een eigen bijdrage bovenop de prijs die de verbruiker voor eco stroom gaat betalen. Ook wil de VAR vroegtijdig betrokken wor den bij de keuze van projecten die uit het ecostroomfonds wor den betaald; de adviezen van de VAR zullen in beginsel gevolgd moeten worden. Er mag enkel gemotiveerd van worden afge weken. Verder stelt de VAR, dat indien het initiatief van eco stroom faalt, dit voor Deltan nooit een alibi mag zijn om af te zien van verdere realisatie van ecostroom. We rekenen erop, dat deze en andere randvoorwaarden ook de steun krijgen van de Raad van Commissarissen, zodat eco stroom een provinciebreed draagvlak krijgt. Pas dan is suc ces verzekerd. (TvM) Cursus duurzaam bou wen in gemeenten Onder deze naam organiseren de ZMF en de Stichting Bewust Wonen een cursussencyclus voor gemeente- en provincie ambtenaren. In de cursus zullen de volgende vragen worden beantwoord: - met welke instrumenten kun nen gemeenten een aanzet geven tot duurzame woning bouw? - op welke thema's kan het be leid duurzaam bouwen zich richten? - en hoe worden de gekozen thema's ingevuld? De cursussencyclus bestaat uit 2 delen. Op 8 november start het eerste deel. Op die dag zal het VIBA-centrum in 's-Hertogen- bosch worden bezocht. De kern van dit centrum is een perma nente expositie van mens- en milieubewuste bouwmaterialen en produkten. Op 15, 22 en 29 november zal het tweede deel zijn invulling krijgen. Er zijn 3 ochtenden voorzien met lezingen en work shops waarin specifieke thema's van het duurzaam bouwen wor den uitgewerkt. Voor meer informatie: Erik Ottens tel. 0113-230075. (EO) Nieuwe cursus ecologie en waterbeheer Vorige week is de eerste cursus van de ZMF over ecologie en water met een excursie afgeslo ten. De cursus was een groot succes. Er waren zo veel aanmel dingen dat we 15 mensen niet konden plaatsen. Daarom is besloten een tweede cursusron de in november te starten. Tijdens de cursus komen ver schillende aspecten van inte graal waterbeheer aan de orde. Ook komt het beleid van overhe den en waterschappen aan bod. De problematiek van de diffuse bronnen is gekozen als centraal thema. Hoewel de cursus pittig is, vereist deze geen speciale voorkennis. De ZMF heeft een zeer informatieve handleiding laten samenstellen. De cursus wordt gehouden in Goes. We starten donderdag avond 23 november. De volgen de data zijn 30 november en 7 december. Op zaterdag 2 decem ber vindt een excursie plaats. Mensen uit de achterban die geïnteresseerd zijn in de cursus kunnen zich telefonisch aanmel den bij de ZMF: 0113-230075. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met ZMF-pro- jectmedewerkster Yvonne van Zoest. Er zijn nog tien plaatsen over. Dus haast u, wanneer u verzekerd wilt zijn van deelna me. (TvM) Zeeuwse organisaties met hart voor hout Novib en Milieudefensie voeren onder de noemer "Heb hart voor hout" actie om organisaties af te laten zien van het gebruik van tropisch hout. Zij benaderen daarvoor gemeenten, project ontwikkelaars en woningbouw verenigingen met de vraag of zij een intentieverklaring willen tekenen waarin men verklaart af te zien van het gebruik van tro pisch hout, tenzij dit duurzaam is geproduceerd. De volgende Zeeuwse gemeen ten en organisaties hebben deze intentieverklaring ondertekend: - Gemeenten: Brouwershaven, Bruinisse, Middenschouwen, Valkenisse en Vlissingen; - Woningbouwverenigingen: Woningbouwvereniging Middelburg; - Projectontwikkelaars: Pro-konsult, Proverko Vastgoed Goes, Bouwbedrijf Rijk, Woonwijzer Zuid-West. Hopelijk is het huidige aantal ondertekenaars een voldoende drijfveer om de overige Zeeuwse instanties over de drempel te trekken. (EO) Tentoonstelling over milieubewust bouwen in Zeeland Op 22 augustus is de tentoon stelling "Milieubewust bouwen in Zeeland" gepresenteerd op de Zomeruniversiteit in Vlissingen. Deze reizende tentoonstelling geeft aandacht aan de mogelijk heden om milieubewust te (ver)bouwen. Het behandelt onderwerpen van bouwen op de zon tot het gebruik van 9 WANTIJ OKTOBER 1995

Wantij | 1995 | | pagina 9