dan niet terecht het predikaat 'pijplijnproject' heeft gekregen, want als dat niet het geval is, valt meteen de grond weg onder het project. Met name bij Deltapark is dat schimmig. In eerste instantie kwam dit project niet op de pijp- lijnlijst voor, maar GS wilde blijkbaar het zekere voor het onzekere nemen om juridisch te zijn ingedekt tegen mogelijke schadeclaims. Onduidelijke afspraken tussen ambtenaren van de provincie en een gemeentebestuur bepalen zodoende of een nieuw verblijfs- recreatieproject door kan gaan. En dat in plaats van een grondi ge belangenafweging in het kader van een bestemmingsplan. In het geval van Deltapark zijn natuur- en landschapsbelangen duidelijk in het geding: één van de weinige open stukjes langs de Zeeuwse kust en een smal duin gebied, dat de druk van een grootschalig recreatiepark niet kan verdragen. Werk aan de win kel dus voor de milieufederatie om de pijn van de pijplijn draag lijk te maken.(tk) Mestbeleid ramp voor Zeeuwse natuur Felle protesten van veehouders, groot alarm voor de kwaliteit van het drinkwater in Nederland, er is veel te doen om het mestbeleid van de ministers van Aartsen en de Boer. In Zeeland bleef het rustig. Ten onrechte, want ook voor de kwaliteit van het oppervlaktewa ter in onze provincie heeft het mestbeleid grote gevolgen. Dat blijft overbemest en wordt niet schoner. Dat is des te pijnlijker voor het natuurbeleid. Veel van de bestaande en nog te realise ren natuurgebieden, zoals kre ken, lage weilanden, staan in ver binding met, of vormen zelfs een onderdeel van het afwate ringstelsel. Bij de uitwerking van het natuurbeleidsplan is men er van uitgegaan dat het mestbeleid een positieve uitwerking zou hebben op de kwaliteit van het slootwater. Dat is een misreke ning gebleken. Alle reden voor provinciebestuur en water schappen om protest aan te tekenen tegen het nieuwe mest beleid. Wat is precies het geval? Tjeerd Blauw, de 'waterman' van de provincie: In het mestbeleid wordt vooral gekeken naar fos faat, maar voor Zeeland is stik stof veel belangrijker. Van natu re zit er door de zoute invloed al veel fosfaat in het oppervlakte water. De hoeveelheid stikstof bepaalt in ons water of er algen- bloei optreedt en dus of er van overbemesting sprake is. In het mestbeleid is met de specifieke situatie van de akkerbouw in Zeeland onvoldoende rekening gehouden. Daarnaast wordt op geen enkele wijze rekening gehouden met de Zeeuwse prak tijk dat als er in het najaar orga nische mest wordt uitgereden, een deel van de stikstof in de winter uitspoelt, hetgeen in het voorjaar met kunstmest wordt aangevuld. Het resultaat van het mestbeleid zal zijn dat er zeker tot na het jaar 2000 geen verbe tering van de waterkwaliteit in Zeeland zal optreden en dat hierdoor de 'algemene milieu kwaliteit' niet zal worden gehaald." Het lijkt erop dat Zeeland de dupe wordt van het rijksbeleid. De regering vindt het blijkbaar belangrijker om het mestover schot uit Brabant elders te kun nen afzetten, dan een goede milieukwaliteit in de rest van Nederland te bereiken, (tk) Duurzaam bouwen in Rosenburg? Het klonk goed: de vier project ontwikkelaars die de nieuwe wijk Rosenburg in Vlissingen ontwikkelen, wilden de wonin gen duurzaam gaan bouwen. In de woningen daarom volop aan dacht voor energiebesparing en waterbesparing. Voorbeelden van milieumaatregelen die wor den getroffen zijn het gebruik van passieve zonne-energie, het beperken van de leidinglengte van het warmwatertappunt en het aanbrengen van waterbespa rende voorzieningen. Hét duur- zaam-bouwen-thema materiaal keuze komt ook aan bod: geen gebruik van loodmenie en geen hout met formaldehyde, geen fosforgips. Wel kozijnen van gecertificeerd hardhout of p.v.c. Kozijnen van gecertificeerd hardhout of p.v.c., zult u zich afvragen?! Aangezien er nog helemaal geen gecertificeerd hardhout is te ver krijgen, zullen de woningen dus worden voorzien van kozijnen van p.v.c.! En deze woningen moeten het predikaat duurzaam krijgen? Vergeet het maar. Het lijkt erop alsof de betrokke nen duurzaam hebben vertaald in een lange levensduur en mini male hoeveelheid onderhoud. Maar daar draait het principe van duurzaam bouwen niet om. Duurzaam wil volgens het minis terie van VROM zeggen dat wordt voldaan aan het principe van een duurzame ontwikkeling. Dat wij onze kinderen en klein kinderen niet met door ons ver oorzaakte negatieve milieu-effec ten opzadelen. Als je dus in de werkelijke zin van het woord duurzaam wil bouwen, dan past daar het gebruik van p.v.c. hele maal niet bij! Zeer jammer, dat ondanks een aantal leuke en nuttige milieu maatregelen die in de woningen zullen worden getroffen, de uit gangspunten verkeerd zijn. (eo) Ruimte voor water Onlangs is het ministerie van Verkeer en Waterstaat met de voorbereidingen gestart voor de vierde nota waterhuishouding. Het ministerie heeft als eerste stap een visienotitie "ruimte voor water" uitgebracht waar de onderwerpen in zijn opgeno men die het ministerie met de regio wil bediscussiëren. Ook in Zeeland begint binnenkort een publieke discussie. De ZMF zal daar haar bijdrage aan leveren. Tijdens het reguliere overleg met Rijkswaterstaat eind novem ber heeft de ZMF duidelijk gemaakt, dat de algemene indruk van de nota meer een filosofennota dan een beleidsno ta is. De nota bevat geen pro bleemstelling, maar slechts over wegingen en vragen die maat schappelijk relevant zijn. Hij blijft steken in het signaleren van dilemma's. De onderliggende teneur van de nota is er een van: "het gaat wel goed", en "er is geen nieuw beleid nodig." En dat terwijl er nog steeds wezenlijke proble men zijn, zoals de klimaatveran dering, het kustbeheer, de nale- vering van waterbodems, de waterkwaliteit en de belasting van permanente diffuse bron nen. Naast de watersysteembenade ring wordt de maatschappelijke haalbaarheid als doel op zich naar voren geschoven. Het ambi tieniveau wordt hiermee flink naar beneden getrokken. Dit is gevaarlijk, omdat het ons vooral moet gaan om de inhoud van het beleid. Bovendien komen de resultaten van de derde nota niet eens aan de orde. Op basis van deze nota is het maken van beleid welhaast onmogelijk, en komt er onvoldoende ruimte voor water, (tvm) Waar blijft bijdrage van Deltan aan groene stroom? Zoals u elders in het blad hebt kunnen lezen, heeft het bestuur van de ZMF groene stroom groen licht gegeven. Een aantal randvoorwaarden voor de intro ductie, geformuleerd door de ZMF en de verbruikersadvies raad, zijn door de Raad van Commissarissen overgenomen. Alleen een eigen financiële bij drage ziet de Raad vooralsnog niet zitten. Om het bestuur van Deltan op andere gedachten te brengen roept de ZMF de steun in van de aandeelhoudersvergadering die 18 december bijeen komt. Eind november hebben de provincia le commissies economie en alge meen bestuur de aandeelhou dersvergadering voorbereid. De commissies is gevraagd de Deltanbijdrage te bepleiten. Ook enkele grote gemeenten zijn aangesproken. Hopelijk nemen de aandeelhou ders hun verantwoordelijkheid en maken zij hun invloed te gelde.(tvm) Meld u aan bij de werk groep mens en milieu Kapelle De werkgroep mens en milieu Kapelle komt voort uit het con ciliair proces van de kerken. Deze groep wil een geleidelijke mentaliteitsverandering teweeg brengen op het gebied van het milieu. Zij doet dit onder andere door publicaties, leerzame en leuke fietstochten, hergebruik van kerstkaarten en het oprich ten van ecoteams. Heeft u belangstelling? Neem dan schriftelijk contact op met de werkgroep, per adres Elstarstraat 44, 4421 DT Kapelle. (tvm) in \A/ANTll nFCFMRFR 1995

Wantij | 1995 | | pagina 10