Milieubewuste bouwmaterialen van Zeeuwse bodem Schelpen en vlas Erik Ottens In Yerseke liggen bergen schelpen huizenhoog gereed als isolatiemateriaal in de bouw. Een fabriek in Koewacht verwerkt jaarlijks 18 miljoen kilo vlas tot vezelplaten. De jonge markt van bouwmateria len uit regionale vernieuwbare grondstoffen biedt Zeeland mogelijkheden om én werkgelegenheid te creëren én de milieubelasting van de woningbouw sterk te verminderen. Vlasvezelplaten In Koewacht maakt Linex Pro-grass van vlas vezelplaten. Linex Pro-grass is een typisch voorbeeld van agrificatie: het gebruik van grondstoffen uit de landbouw voor andere dan voedseldoeleinden. Jaarlijks tovert het bedrijf 6.000 hectare vlas om in 15 miljoen vlasvezelplaten. Dhr. P.W. Meulblok, adjunct-directeur: "De vlas vezelplaten worden gebruikt voor vullin gen in deuren en wanden. In de bouw is het normaal hiervoor hout te gebruiken zoals spaanplaat en multiplex. Vlas is ech ter milieuvriendelijker omdat de aangroei- snelheid groter is. Ieder najaar kan er vlas worden geoogst." Aan de vlasvezelplaten kleeft één niet onbelangrijk nadeel. Er wordt gebruik gemaakt van milieubelastende lijmen. Op dit moment is daarvoor nog geen betaal baar milieuvriendelijk alternatief voorhan den. Een reden waarom de vezelplaten niet de eerste voorkeur hebben. Als de provincie het concept van de regio nale vernieuwbare grondstoffen nader uit- De Zeeuwse bouw gebruikt voor namelijk bouwmaterialen gemaakt van niet vernieuwbare grondstoffen. Zo is bijvoorbeeld voor beton grind uit Limburg nodig. Naast uitputting van schaarse grondstoffen zijn de aantasting van het landschap en de milieubelasting bij de produktie andere belangrijke nadelen. Voor een milieubewuste bouw is het belangrijk om gebruik te maken van grondstoffen die niet uitputbaar zijn: ver nieuwbare grondstoffen. Vernieuwbare grondstoffen zijn grondstoffen die op korte termijn (1 tot 100 jaar) en in aan zienlijke hoeveelheden opnieuw winbaar zijn. Vanuit milieu-oogpunt gezien is het bovendien het beste deze grondstoffen regionaal te winnen: dan blijft transport beperkt. Voorbeelden In Zeeland zijn er twee mooie voorbeel den van bedrijven die van regionale ver nieuwbare grondstoffen milieuvriendelij ke bouwmaterialen maken. Seashell in Yerseke past zeeschelpen toe in de kruip ruimte van woningen. Linex Pro-grass in Koewacht maakt van vlas platen voor de vulling van deuren en wanden. In de hand leiding duurzame woningbouw van de SEV (Stuurgroep Experimenten Volkshuisvesting) krijgen schelpen de eer ste voorkeur als bodembedekking van de kruipruimte. Vlasvezelplaten hebben na rogipsplaten de voorkeur voor beplating van wand- en plafondsystemen. Seashell in Yerseke gebruikt schelpen voor isolatie van kruipruimten. Foto: ZMF Schelpen Gezeten voor de bedrijfsvlag vertelt dhr. D.G. Oppenhuizen, directeur van Seashell, enthousiast over de voordelen van schel pen. "Door schelpen in een laag van 23 cm te spuiten op het zand in de kruipruimte ontstaat een warmte isolerende laag (R 1,33). Deze laag laat geen vochtige lucht door, waardoor de kruipruimte droog blijft. Onze boten zuigen de (dode) schel pen op in de Noordzee en Waddenzee. Nadat ze zowel op het schip als op het land zijn gewassen en op grootte gesor teerd, kunnen ze naar de kruipruimten van woningen worden gereden." Blijven er in de zee op deze manier nog wel schelpen over? Oppenhuizen: "In de Noordzee zuigen wij al 40 jaar lang op dezelfde bank. Van de Waddenzee is bekend dat daar jaarlijks door stromingen 200.000 ton schelpen wordt afgezet. Wij hebben vergunning om daar 150.000 ton van op te zuigen. De voorraad schelpen neemt daar dus ieder jaar nog steeds toe." werkt, zal zij ontdekken dat het veel per spectief biedt. Er zijn in Zeeland meer mogelijkheden voor lokaal gewonnen materialen die in de bouw kunnen wor den toegepast: zeezand en -grind, riet voor dakbedekking, stro voor platen, schelpen voor kalk. Dc verwerking van deze grond stoffen in bouwmaterialen levert werkgelegenheid op. Bouwmaterialen die gemaakt zijn op basis van landbouwgewassen bieden de Zeeuwse boeren een nieuwe toekomst. Bovendien levert gebruik van zulke materia len een minder milieubelastende woningbouw op. Erik Ottens is medewerker bouw- en sloop afval van de Zeeuwse Milieufederatie. Met dank aan Peter Fraanje. Peter Fraanje doet aan de Universiteit van Amsterdam onder zoek naar regionaal vernieuwbare grond stoffen. 11 WANTIJ DECEMBER 1995

Wantij | 1995 | | pagina 11