Zeeland en Vlaanderen zoeken samenwerking tLaucartej CNME Natuur- en milieu-educatie (NME) wordt steeds belangrijker, in binnen- en buitenland. Omdat natuur en milieu zich niet storen aan door mensen bedachte landsgrenzen, ligt samenwerking tussen Zeeuwse en Vlaamse NME- organisaties voor de hand, Ook al zijn de grenzen vervaagd, O je ziet het meteen: we zijn in Vlaanderen. Het landschap ziet er anders uit: meer lintbebouwing, minder rigoureuze ruilverkaveling. Vlaanderen is anders. Anders in de manier waarop het onderwijs met NME omgaat, anders in de verhouding met de overhe den. De wijze waarop in Vlaanderen een vrijwilligersorganisatie een bezoekerscen trum van de grond krijgt en activiteiten van hoge kwaliteit aanbiedt, dwingt respect af. Euregio Scheldemond Juist dat anders zijn geeft de gelegenheid veel van elkaar te leren, over de eigen grenzen heen te kijken. Het Consulent schap NME werkt samen met het Centrum voor natuur- en milieu educatie Vlaanderen en de provinciebesturen van Oost- en West-Vlaanderen en Zeeland aan een gezamenlijk project in de Euregio Scheldemond. Een voorbereidingsgroep is anderhalf jaar aan de praat om na te gaan wat we samen willen en samen kunnen. We kijken -soms letterlijk- met behulp van werkbezoeken bij elkaar in de keuken. De Vlaamse keuken wordt daarbij naar waar de geschat! Projecten Inmiddels zijn er vier projecten gepland: AVrijwilligerswerk. Het is de bedoeling om natuurgidsen uit Zeeland en Vlaanderen met elkaar in con tact te brengen en om bijvoorbeeld over het grensoverschrijdende krekengebied een lesprogramma voor de Natuurgidsen- cursus samen te stellen. B)Bezockcrscen tra: Er worden in de komende jaren twee rondreis-tentoonstellingen gemaakt Codename Future Award naar school in Terneuzen Honderden leerlingen van scholen uit alle delen van Nederland vierden de slotmanifestatie van Codename Future voor het jaar 1995. Codename Future is de naam van een nieuw jongerenpro ject waarbij scholieren op zoek gaan naar concrete oplossingen voor milieu problemen in hun eigen omgeving. Het Zeldenrust-Steelant College uit Terneuzen won een prijs van f 2500,- voor het idee om op school waterbe sparende kranen, spoelbakken en dou chekoppen te installeren. Voor meer inlichtingen: Codename Future tel. (020) 4223815. mai Scholieren verwelkomen staatssecretaris Terpstra van jongerenbeleid. Vlaamse en Zeeuwse bezoekerscentra gaan samen na hoe de kwaliteit van het werk kan worden verhoogd. C)Ecoteams: Zowel in Vlaanderen als Zeeland wordt momenteel hard gewerkt om ecoteams van de grond te krijgen. Die ontwikkelin gen willen we bij elkaar brengen. Ook zal er een internationale "Groene Markt" over duurzame produkten worden georgani seerd. D)Onderwijs: Er komen voor leerkrachten aan weerszij den van de grens allerlei activiteiten, o.a. over veldwerk. Ook worden diverse natuuroudercursussen aangeboden. Deze plannen worden werkelijkheid als overheden en organisaties de benodigde gelden op tafel leggen. Daar wordt aan gewerkt. Naar verwachting kan het pro gramma in 1996 beginnen en zo een bij drage gaan leveren aan een grenzeloze natuur en een internationaal milieu. Voor meer informatie: Consulentschap NME Zeeland, tel. 0113 -211675. 14 WANTIJ DECEMBER 1995

Wantij | 1995 | | pagina 14