Milieuvriendelijk gebruik van wei en boompalen M^anascnap Sjaak Herman De Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) zet zich in voor het behoud en de versterking van een streekeigen zo natuurlijk mogelijk buitengebied. Bij het werk wordt regelmatig gebruik gemaakt van wei- en boompalen die, met gaas en/of puntdraad eraan, er voor zorgen dat aanplant ongestoord kan groeien. tTot vijf jaar terug was er geen keuze. Geteerde (gecreosoteerde) palen waren gebruikelijk. De verwerking ervan was al geen pretje en bij onderzoek kwamen ook milieubezwaren aan het licht. Geteerde palen bevatten kan kerverwekkende en andere zeer schadelij ke stoffen die door uitspoeling in het grondwater terecht komen. In watergan gen waarvan de oevers met geteerde beschoeiingen verstevigd zijn, komt vrij wel geen paling voor. Alternatieven Een alternatief dat we enkele jaren ge bruikten, waren de met wolmanzout ge- impregneerde palen. Alhoewel de gewol maniseerde palen een wasbeurt ondergin gen, bleven de milieubezwaren bestaan. Enkele jaren geleden kwamen er eindelijk goede milieuvriendelijke vervangers: de houtsoorten robinia (acacia), Europees eiken, tamme kastanje (niet te verwarren met de paardekastanje want dat is een andere familie) en hergebruikt kunststof. Er moest een keuze gemaakt worden. Kunststof palen bleken ongeveer 3 x zo duur in vergelijking met de tot dan toe gebruikte palen. Robinia, aangeleverd uit Hongaarse produktiebossen, heeft een onbetrouwbare leveringstermijn en is ook duurder. Europees eiken kan slechts gele verd worden als gekliefd paalhout. Dat geeft problemen bij het plaatsen en is ook wat duurder. Tamme kastanje Tamme kastanje blijkt het beste alternatief. De duurzaamheid van kastanje palen is vergelijkbaar met gecreosoteerde en vele malen groter dan gewolmaniseerde palen. Er is bij de keuze ook gekeken naar de ver- voersafstand en de manier van oogsten. Tamme kastanje komt uit Engeland en Frankrijk en wordt daar al eeuwenlang als zgn. hakhout gexploiteerd: om de 10 a 15 jaar worden de struiken afgezet waarna ze telkens weer aangroeien; een soort knot- boom dus, maar dan zonder stam. In de afgelopen droge zomer bleek er toch een nadeeltje. De palen vertoonden hier en daar flinke scheuren, maar dat heeft op de levensduur weinig invloed. Gaat u voortaan tamme kastanje gebrui ken, dan zult u in de tuincentra nogal eens uw neus stoten. Tuinverlichting en kerst ballen verkopen nu eenmaal beter. Hierbij enige adressen waarvan het hoveniersbe drijf of tuincentrum de palen kan betrek ken: C.L. van Vliet, Maarsbergscwcg 53, 3956 KV Leersum, tel. (0343) 45 44 00, fax. (0343) 45 20 04. Meizon bv, Postbus 8021, 4330 EA Middelburg, tel. (0118) 62 93 53. Boomband Tot slot nog iets over boomband. Er is een groot assortiment in de handel, waarvan het meeste in de praktijk niet voldoet of waarvan de milieubelasting ongewenst is. Uit een test op duurzaamheid kwam een uit kokosvezel gevlochten band als beste uit de bus: de Arborsafe boomband. Er zijn drie types leverbaar, waarvan wij nr. 7 het meest geschikt achten. Ook die zult u tevergeefs bij de handel zoeken. Het adres van de importeur die via de hovenier kan leveren: Arbor Trade Holland, Postbus 3048, 1270 EA Huizen, tel/fax. (035) 52 59 813. Het is niet zo eenvoudig om via de detail handel aan natuur- en milieuvriendelijke materialen te komen. Bij mijn weten is er in Zeeland geen enkel tuincentrum dat zich hierop toelegt, dus is het aan u om er nadrukkelijk naar te vragen. Voor beplan tingen geldt trouwens hetzelfde. Nog steeds borduurt men voort op ideeën, waarin met streekeigen onderhoudsarm en milieuvriendelijk onderhoud nauwe lijks rekening wordt gehouden. Voor meer informatie: Stichting Landschapsbeheer Zeeland, Postbus 286, 4460 AR Goes tel. (0113) 23 09 36 Sjaak Herman is regiomedewerker van de SLZ. 17 WANTIJ DECEMBER 1995

Wantij | 1995 | | pagina 17