Schone schijn Schoonmaken heeft ih de loop der eeuwen een overweldigende betekenis gekregen. Steeds meer vuil wordt verplaatst en de let terlijk daaruit voortvloeiende milieubelasting neemt grote vor men aan. Fabrikanten dringen de consument vaker en meer soor ten schoonmaakmiddelen op. Met "Schone schijn" heeft Lucas Reijnders een praktisch en infor matief boekje gemaakt over de ontstaansgeschiedenis van het schoonmaken en de enorme groei in de verscheidenheid van schoonmaakmiddelen: van shampoo en reinigingsmelk tot en met schoonmaakwoede in bedrijven met oplos- en desin- fectiemiddelen. Uiteraard wordt steeds vermeld welke middelen vanuit milieuoogpunt de voor keur moeten krijgen. Schone schijn, schoonmaakmid delen en het milieu; Lucas Reijnders: 124 blz.; f 19,90; ISBN 90 6222 292 7; uitgave van Babylon-de Geus en Stichting Natuur en Milieu. (FI.B.) Natuur tussen mythe en techniek Boeken van de wijsgeer Hans Achterhuis staan garant voor een verrassende kijk op ingebur gerde fenomenen. Ook zijn nieuwste boek schopt heel wat heilige huisjes omver. Links en rechts krijgen zowel moralise rende milieu-activisten, een tal mende overheid als ook grenze loze groeidenkers een filosofi sche draai om de oren. Het boek is een verzameling van eerder verschenen artikelen en columns die gegroepeerd zijn rond drie thema's: mythen, natuur en techniek. Het Consulentschap NME, het Gereformeerd Sociaal Centrum en het Kath. Maatschappelijk Activeringswerk zien in het boek een prima onderwerp voor een leeskring onder het motto: "tijd voor een goed gesprek tus sen natuur- en milieubescher mers, technici en andere maat schappelijk en/of kerkelijk betrokken mensen". Hans Achterhuis; Natuur tussen mythe en techniek; 278 blz.; f34,90; ISBN 90 263 1345 7; uit geverij Ambo Baarn. Voor informatie over de lees kring: M. Wiersma, tel. (0113) 211675. (W.d.W.) In het spoor van de otter De otter is in Nederland sinds 1988 officieel uitgestorven. Het laatste bekende exemplaar werd dat jaar doodgereden. Maar er wordt gewerkt aan de terugkeer van de otter in ons land. Addy de Jongh, directeur van de Stich ting Otterstation Nederland (SON) en van Ötterpark Aqua- lutra schreef er een boek over. Het boek informeert over het verleden, heden en de toekomst van de otter in Nederland. Verder veel aandacht voor het werk van de SON en de opzet van het Otterpark. Tenslotte bespreekt de schrijfster het zoet watermilieu in Nederland en het belang van de otter als graadme ter voor de kwaliteit ervan. Het boek is ruim voorzien van (zwart-wit) foto's en bevat enke le leuke anekdotes over De Jonghs belevenissen met otters. In het spoor van de otter, Addy de Jongh, 1995; 120 blz; Uitgave van Otterpark Aqualutra en Uitgeverij Interboek. Voor bestellingen tel.: (051) 1431214 (Otterpark Aqualutra) of (058) 2139105 (Uitgeverij Interboek). Prijs: f34,50 incl. verzendkos ten. (E.B.) Vogels van de Rode Lijst Maar liefst 56 soorten vogels (ruim een kwart van alle Nederlandse vogels) zijn kwets baar en worden bedreigd in hun bestaan. Daarom zijn deze soor ten door de overheid in samen werking met de Vogelbescher ming Nederland op de Rode Lijst geplaatst. Gelukkig kan iedereen, als individu of als lid van een vogelwerkgroep, de bedreigde vogels zoals ijsvogel, kerkuil en rode wouw helpen te overleven. "Vogels van de Rode Lijst" geeft vooral praktische mogelijkheden om bedreigde vogelsoorten te helpen. Het aan brengen en verbeteren van broedgelegenheid, het plaatsen van heggen of instellen van rust gebieden zijn daar voorbeelden van. Ook terreinbeheerders kun nen met het boek direct aan de slag. Het boek is geschreven door Jan-Willem Vergeer die als regionaal consulent Deltagebied van de Vogelbescherming kan toor houdt bij de ZMF. Vogels van de Rode Lijst, Jan- Willem Vergeer, 144 blz.KNNV Uitgeverij, tel. (030) 23 14 797, f24,95. (W.d.W.) Naar een weg terug vooruit Eerste uitgave van een kwartaal reeks over duurzaamheid van de nieuwe Stichting Milieu Academie. Het boek is een uit werking van discussies en een interview van Piet Reckman met Rob van den Eist had over milieu-onderwerpen. Van den Eist is de bedenker en opstarter van acties op milieugebied zoals het World Tree Fund. De lezer wordt aangeraden het boekje niet te lezen als het verlossende woord of het programma voor een nieuwe politieke beweging. Volgens Reckman is het meer een zoeken en tasten naar een andere manier van denken en handelen. Terecht dat de auteur dit zelf opmerkt want ik vind het boekje warrig. Dat is niet gek gezien de opgave om zestien uur gesprek op een band samenhan gend weer te geven. Hopelijk geven de volgende uitgaven meer houvast. Kwartaalboekjes Duurzaamheid verschijnen eens per kwartaal. De omvang is 64 pagina 's. Er vol gen nog uitgaven over o.a. Geloven en gebieden op de markt, Op weg naar groen geld, De inzet van energie, Honger hoeft niet in een duurzame wereld en Mondiaal: een kwestie van Doen-denken. Losse deeltjes f 15,- en een jaarabonnement f50,-excl. verzendkosten; Stichting Milieu Academie tel. (0343) 57 58 33. (W.d.W.) Natuur Nabij In het Natuurbeschermingsjaar 1995 staat de natuur dichtbij huis centraal. Toch zijn er maar weinig stads- en dorpsbewoners die hun woonplaats als een na tuurgebied zien. En dan te weten dat er meer soorten planten en dieren in de bebouwde kom voorkomen dan op eenzelfde oppervlakte aan buitengebied. Het boek is uit vier delen opge bouwd: Wat kan men het jaar rond in de natuur zien en bele ven? Welke dieren zijn het meest kenmerkend voor stad en dorp? Hoe zien de leefgebieden van de planten en dieren in de stad eruit en hoe leven ze daar? En wat kan de lezer zelf doen om de natuur in de stad te behouden? Het boek is door Henk van Halm -bekend van zijn columns in Trouw- vlot geschreven, goed gedocumenteerd en van een han dig register voorzien, maar ondanks de kleurenfoto's wat mager van illustraties. Dat had bij zo'n onderwerp beter gekund. Natuur Nabij; Henk van Halm; ISBN 90 6097 316 X; uitgeverij Schuyt en Co Haarlem. (W.d.W.) De Schelde, een stroom natuurtalent In het voorwoord van de fraai uitgevoerde brochure staat de reden van het verschijnen: "Deze brochure wil het negatie ve imago van de 'Natuurschelde' bijstellen". Het is een coproduc tie van het Departement van Leefmilieu en Infrastructuur van het Ministerie van de Vlaamse Gemeenschap, het Ministerie van Verkeer en Waterstaat in Nederland en de Zeeuwse Milieufederatie. In het algemeen zijn de proble men rond de waterkwaliteit in het Scheldebekken meer bekend dan het gegeven dat het stroom gebied van de Schelde nog een zeer natuurlijk en boeiend estu arium is met zeer veel kansen voor verdere ontwikkeling van natuurwaarden. Die natuurlijke schoonheid staat in de brochure centraal. De tekst is zeer instructief en beschrijft wTat de kenmerken zijn van een estuarium en hoe menselijke invloeden al eeuwen lang de natuurlijke loop van de rivier en zeearm begrenzen en vastleggen. Aparte hoofdstukjes zijn gewijd aan de geografische beschrijving, aan het landschap en aan het leven in en rond het water: plantengroei, dieren op en in de bodem en in het water en aan de vele vogelsoorten. De tekst is voor iedere geïnteres seerde lezer goed tot redelijk begrijpelijk en fraai geïllustreerd met foto's en tekeningen. De schrijvers houden tenslotte een vurig pleidooi voor een ver antwoorde zorg voor het Scheldegebied door verbetering van de waterkwaliteit en een verantwoord samenspel van de vele economische functies en de natuurlijke waarden. De Schelde, een gratis stroom natuurtalent. Brochure verkrijg baar bij de ZMF. (B.d.B.) 18 WANTIJ DECEMBER 1995

Wantij | 1995 | | pagina 18