Europees Natuurbeschermingsjaar 1995 nadert einde J Aa füurbesc 1995 m ir C w W.T. van Gelder Commissaris van de Koningin in Zeeland drs. W. T. van Gelder is voorzitter van het Nationaal Comité Europees Natuurbeschermingsjaar 1995. Elet jaar is nog niet afgelopen, maar wel zo ver gevorderd dat hij een eerste voorlopige beschouwing kan houden. Het doel van het jaar was de aan dacht te verhogen voor de grens overschrijdende natuur in een dubbele betekenis van het woord: de natuur buiten de grenzen van de speciaal voor natuurwaarden gereser veerde gebieden en de natuur die de landsgrenzen overschrijdt. De enige juiste vraag aan het einde van zo'n jaar is of het inderdaad gelukt is de aandacht daarvoor voor langere tijd te ver groten. Effect Het enige eerlijke antwoord op dit moment is: ik weet het niet. Het moet nog blijken of het denken en het handelen is bijgesteld in de gewenste richting. Maar ik kan me eerlijk gezegd ook niet indenken, dat het veelvoud aan activiteiten dat in dit jaar is uitgevoerd geen enkel effect zal hebben voor de toekomst. Want er is heel wat gebeurd: 550 organisa ties hadden dit jaar meer dan 8000 activi teiten op het programma waarin aan een natuur zonder grenzen aandacht werd besteed, ook in Zeeland. Daaronder waren doe-activiteiten met een direct effect op de natuur. De stichting Doen heeft voor 50 initiatieven een bedrag van f 150.000 beschikbaar gesteld. Adri Koster zamelde met lezingen over zijn boek "de Groene Omgeving" al meer dan f 110.000 in ten bate van projecten in Letland, Estland en Litouwen. Dat heeft ook effect. Een onbekend aantal mensen werd aan het denken gezet door 500 perspublica ties, meest in lokale en regionale media, meer dan 20 radio-uitzendingen, 4 landelij ke manifestaties en de tentoonstelling "Natuur zonder grenzen" die in oktober door de koningin in Tilburg werd geo pend. Naast het brede publiek werden met deze presentaties ook geselecteerde maatschap pelijke sectoren als de landbouw, het toe risme en de recreatie bereikt. Dat kan niet zonder invloed zijn gebleven in de opvat tingen en het werk van al die mensen. Ook al is dat niet te meten en mag men niet ver wachten dat zoiets leidt tot drastische koerswijzigingen. De activiteiten van dit jaar heb ben een vervolg. De plannen daarvoor worden op de slotmani festatie van 13 december 1995 bekendgemaakt. Een belangrijk vervolg is al bekend: Op de mani festatie in Tilburg hebben alle Nederlandse natuur- en milieu organisaties een samenwerkings contract gesloten voor een twee jarige campagne die aansluit bij het Econet Action Fund, een pro gramma voor Europese samen werking. V(-N W Vogels kijken op het Veerse Meer Als afsluiting van het Europees Natuurbeschermingsjaar in Zeeland organiseert Staatsbosbeheer in decem ber twee vogelkijktochten op het Veerse Meer. Het Veerse Meer is in de wintermaanden hèt domein van zo'n 40.000 watervogels, voornamelijk afkomstig uit streken als Scandinavië en Siberië. Vogels als ijseenden, parel duikers en slechtvalken zijn dan geen zeldzaamheden. De tochten staan onder leiding van een vogelgids. Tijdens de tocht krijgen de deelnemers een kop koffie en een kop erwtensoep aangeboden. Graag zelf een vogelkijker meenemen. De boot vertrekt om 10.00 u. vanaf de steiger bij de toren in Veere. Omstreeks half twee is de boot terug. Data: Donderdag 28 en vrijdag 29 december. Kosten: f 27.50 p.p. per tocht. Voor boekingen: Fa. Dijkhuizen Vlissingen, uitsluitend tot 21 december van maandag t/m woensdag tussen 19-00 en 20.00 u., tel. (0118) 419367. Voor meer informatie: boswachter Piet de Keuning, tel. (0118) 573282. Laten we hopen dat we werken aan een proces in de goede rich ting en dat het Europees Natuurbeschermingsjaar 1995 extra stuwkracht heeft geleverd. Aandacht voor de natuur buiten de beschermde gebieden. Foto: Jaap Wolterbeek 3 WANTIJ DECEMBER 1995

Wantij | 1995 | | pagina 3