Visioen op de nieuwe Tuin van Walcheren kleine eenheden met zuiveringsmoerassen sterke zoute kwel met teelt zoute groenten natuurontwikkeling reguliere veehouderij drinkwaterwinning waterscheiding Plan voor een duurzame ruimtelijke ordening op Walcheren. Kaart: Strategie van de twee netwerken. De Hoog Ontwerp Onderzoek. Dit is een actuele studie septem ber 1995van adviesbureau 's De Hoog/H+N+S/Zandvoort naar een duurzame herinrichting van Walcheren, De herinrich ting is gebaseerd op het ma nipuleren van de verkeers- en waterstromen in het landschap. Walcheren is een van de oudste en langst bewoonde eilanden van Zeeland met een rijke geschiede nis. De ontwikkeling van Walcheren als 'tuin' begon toen rijke kooplieden uit Middelburg achter de duinen landgoederen aanlegden. Sindsdien is de kust als tweede woonplaats in trek, eerst voor een elite, later voor de massa. De studie gaat ervan uit dat Walcheren kiest voor duurzame verblijfsrecreatie als de meest kansrijke bron van inkomsten. De studie ziet voor de landbouw minder perspec tief: tweederde van de boeren is ouder dan 50 jaar, van wie de helft geen opvolger heeft. Maar er liggen wel kansen voor de teelt van streekeigen producten als schorgroenten op de plaats waar zoute kwel voorkomt en voor veeteelt op de plaats waar die kwel juist afwezig is. Verkeerssysteem Het verkeerssysteem op Walcheren is door het versprei de wegennet absoluut niet afge stemd op de pieken in de aan- en afvoer van recreanten. Het open baar vervoer -o.a. het spoor- speelt een minimale rol in het recreatievervoer. De spreiding van de verblijfsrecreatie langs de zeekust en het Veerse Meer ver oorzaakt veel autoverkeer. In het plan voor een duurzaam ver- keersnetwerk spelen de stations van Vlissingen, Middelburg en Arnemuiden de hoofdrol. Daar moeten de recreanten straks van de trein op de bus en de boot overstappen. Grote delen van Walcheren worden autoluw, zelfs autovrij. Badkuip Walcheren heeft een heel eigen watersysteem: een soort bad kuip met hoog opstaande ran den in de vorm van de duinen langs de kust. De duinen dienen o.a. voor de zoetwatervoorzie ning. Achter de duinen bepaalt nu de landbouw het waterbe heer: het grondwaterpeil is kunstmatig laag door drainage en verdiepte sloten. Als gevolg van deze agrarische droogleg ging wordt zout water naar de oppen lakte getrokken. Dat maakt de sloten brak en die wor den daarom doorgespoeld met gebiedsvreemd zoet water. Bij het plan voor een duurzaam waterbeheer worden alle kwels- tromen naar één lager gelegen poelgebied geleid dat speciaal voor zoute teelten is ingericht. Kusten Langs de kust worden uiteenlo pende milieus ontwikkeld: De zuidwestkust is de meest aan trekkelijke, wat wildere kust, waar het verblijfsklimaat flink verbetert door bosuitbreiding en nieuwe recreatievoorzienin gen. De ligging nabij de steden maakt ontsluiting met een effi ciënte buslijn mogelijk. Daarvoor wordt het station van Vlissingen verplaatst en met dat van Middelburg een aankomst en overstapplaats voor de recre anten. De noordkust is een wat luwere rustige omgeving met oude bui tenplaatsen en een kwetsbare voorraad drinkwater; investerin gen in de natuur worden hier voor rustig recreatief medege bruik benut. Het Veerse Meer is voor dagre creatie en verblijfsrecreatie in tenten, caravans en huisjes aan het water dat dieper landin waarts reikt. Verplaatsing van het station Arnemuiden oost waarts maakt het mogelijk het water van het Veerse Meer tot aan het station te leiden. Ben waterbus zorgt voor de aan- en afvoer van de recreanten. Achterland In het achterland krijgt het ver schil in reliëf tussen de hogere kreekruggen en de lagere poel- gronden betekenis. De kreekrug gen fungeren als natuurlijke wa terscheiding van vier verschil lende poelgrondcomplcxen: 1) De meest westelijke zone bestaat uit kleinere eenhe den waarin zuiveringsmoe rassen tussen de concentra ties van verblijfsrecreatie lig gen. 2) In de zone daarachter is het maaiveld verlaagd voor het telen van schorgroenten op basis van de zoute kwel; door de concentratie van recreanten is daar markt voor. 3) In de zone die daar weer achter ligt zorgt waterpeil- verhoging in combinatie met natuurontwikkeling ervoor dat de zoute kwel in de zone voor de zoute groenten naar boven komt en niet dieper in het achter land; tussen Middelburg en Vlissingen komt een smal, langgerekt natuurgebied tot aan het duingebied en de buitenplaatsen van Oostkapelle. 4) Verder oostelijk is de zoute kwel zo ver teruggedrongen dat de bestaande veehoude rij kan blijven; slechts ver spreid liggende natuurreser- vaatjes markeren de zoute kwel die uit het Kanaal door Walcheren komt. Willem de Weert is eindredac teur van Wantij. 5 WANTIJ DECEMBER 1995

Wantij | 1995 | | pagina 5