Groen licht voor groene stroom Steun voor initiatief Deltan onder voorwaarden Tjeu van Mierlo Vanaf volgend jaar kunt u in Zeeland 'groent.v. kij ken, 'groenstofzuigen en 'groenmuziek luisteren. Groen omdat de electriciteit die hiervoor nodig is, door het nutsbedrijf wordt opgewekt uit duurzame bronnen zoals zon, wind en biomassa. De ZMF staat achter het initiatief van Deltan, maar niet zonder voortvaarden. Een half jaar geleden startte het Brabantse elektriciteitsbedrijf in Tilburg een proef om klanten tegen een verhoogde energieprijs schone stroom aan te bieden. Met het extra geld wordt een fonds gevuld voor investeringen in duurzame, schone ener giebronnen. Deltan nam dit initiatief over. Met een marktonderzoek peilde ze de inte resse in Zeeland. Een grote meerderheid van de Zeeuwen vindt het een goed idee. Het nutsbedrijf benaderde de ZMF om ons standpunt te vernemen. Ook werd gespro ken over de mogelijkheden van deelname. Geen kolen maar een molen Kerncentrales draaien op verrijkt urani um. Dat levert radio-actieve afvalstoffen op die het milieu tot in lengte van jaren belas ten. Energie opwekken met fossiele brand stoffen is bijzonder vervuilend. Het stoken van olie en kolen verzuurt het milieu en warmt het klimaat op. Alle reden om kolen te vervangen door een molen. Groene stroom of ecostroom, zoals duurzaam opgewekte energie ook wel wordt genoemd, wordt geproduceerd met wind, zon, aardwarmte, waterkracht en biomas sa- In Zeeland wil de ontwikkeling van duur zame energie niet echt vlotten. Als we kij ken naar de plaatsing van windturbines, dan staat hier nog maar 39 megawatt ver mogen opgesteld. In het jaar 2000 moet dat 250 megawatt zijn. Uiteraard staat de ZMF in beginsel positief tegenover initia tieven voor groene stroom. Daarom ver dient het initiatief van Deltan steun, maar wel onder een aantal voorwaarden. Traditionele opwekfang elektriciteit. Opwekking elektriciteit aangevuld mei Groene Stroom. Bron: PNEM Prijs te hoog Deltan vindt de prijs van zonne- en wind energie te hoog om duurzame energiepro jecten uit de normale electriciteitsprijs te financieren. Nu betaalt Deltan windener gieprojecten met gelden uit het Milieu- Actieplan. Maar die pot is te beperkt. Bovendien wil Deltan de heffing van 1,5% op de energieprijs in het kader van het Milieu-Actieplan, niet verhogen. Deltan vindt een apart fonds nodig om duurzame energieprojecten te financieren. Die pot kunnen de Zeeuwen vullen, op vrijwillige basis. Wie groene stroom wil, moet daar voor betalen. Zo'n zeven cent bovenop de normale kilowatt-prijs. Een aantal voorwaarden aan het project groene stroom. De verbruikersadviesraad wenst tijdig betrokken te worden bij de keuze en de financiering van duurzame energiepro jecten. De groene financiën dienen door een onafhankelijke derde te worden gecon troleerd. Het geld zal in verschillende vormen van duurzame energie moeten worden geinvesteerd, ook in research. Verder is een communicatieplan met de gebruikers van belang. Als het initiatief faalt mag dat voor Deltan niet zonder meer reden zijn om af te zien van verdere realisatie van eco stroom. Algemeen belang In onze ogen ligt zo'n aanpak niet voor de hand. Duurzame energie is een algemeen belang en niet alleen van een selecte groep milieubewuste Zeeuwen. Deze en andere kanttekeningen zijn tijdens het overleg met Deltan aan de orde gesteld. Groene stroom kreeg dus niet zonder meer groen licht. Het bestuur van de ZMF heeft acht randvoorwaarden voorgelegd aan de verbruikersadviesraad van Deltan. Die raad bestaat uit mensen van allerlei Zeeuwse maatschappelijke organisaties en geeft advies aan de bestuurders van Deltan. De adviesraad nam onze voorwaarden una niem over en vroeg om een uitspraak van de raad van commissarissen. Ook de raad van commissarissen van Deltan nam alle voorwaarden over. Geen geld van Deltan Jammer genoeg ziet Deltan af van een bij drage uit eigen middelen om ecostroom nog meer aan te moedigen. Nu zullen enkel de gebruikers de groene stroom gaan betalen. De verbruikersadviesraad zal hierop terug moeten komen wanneer de voortgang van het ecostroomproject ter sprake komt. Desondanks geeft de ZMF het ini tiatief voor groene stroom het voordeel van de twijfel. Laten we er met z'n allen voor zorgen dat de vraag naar groene stroom zo stijgt, dat Deltan haar produktie van groene stroom verder moet uitbreiden. Dat is een stevige stok achter de Deltan-deur. Zo kan groene stroom het visitekaartje worden van een groene provin cie. Tjeu van Mierlo is coördinator van de Zeeuwse Milieufederatie. 8 WANTIJ DECEMBER 1995

Wantij | 1995 | | pagina 8