M Z F prettige eindejaarsdagen en een schoon en gezond 1996. Berichten Wantij zoekt versterking De redactie van Wantij is op zoek naar versterking. Heeft u interesse voor de Zeeuwse natuur en het milieu? Bezit u journalistieke vaardigheden? Kom dan ons redactieteam ver sterken! We bieden u een enthousiast groepje mensen om samen dit blad te maken. Hebt u belangstelling? Bel dan Willem de Weert, eindredacteur, tel. 0164-250783; of de het secretari aat van de ZMF, tel. 0113-230075. Gehoord tijdens de jaar vergadering van de waterschapsbond Op 24 november hield de Zeeuwse Waterschapsbond haar jaarvergadering in Philippine. Wat in die vergadering opviel was niet alleen een flitsende afhandeling van de huishoudelij ke zaken. Ook de jaarrede van de voorzitter van de Waterschaps bond, dhr. Gosselaar, en de toe spraak van gedeputeerde dhr. Dek bevatte enkele opvallende uitspraken. Gosselaar gaf ondermeer zijn visie op de problematiek van de vervuilde waterbodems. Deze problemen zijn fors. Veel Zeeuwse waterbodems zijn ver vuild. Maar het schoon maken van die bodems is wat hem betreft pas aan de orde als "eerst de diffuse bronnen worden aan gepakt." Het gaat hier om de ver spreide vervuilingen. Uiteraard vindt ook de ZMF het voor de hand liggend, dat waar diffuse bronnen oorzaak zijn van vervuiling die bronnen worden aangepakt. Anders blijft het dweilen met de kraan open. Het waterschap kan bijvoorbeeld beleid opzetten om vervuiling te voorkomen. De wet verontreini ging oppervlaktewateren kan daarbij een hulpmiddel zijn. Maar daar waar waterbodems door puntbronnen zijn vervuild, moeten de waterschappen het schoon maken natuurlijk wel snel ter hand nemen. "Als de oorzaken van diffuse ver- I ontreinigingen zijn weggeno men, dan zijn er nog andere pro blemen," zo zei Gosselaar. "De vervuilers zijn-niet altijd op te sporen, waardoor het water schap voor extra kosten komt te staan. Ook de normering wordt verscherpt."- Uit de woorden van Gosselaar viel te bespeuren dat hij het schoonmaken van waterbodems wel erg afhoudend benadert. In het waterhuishoudingsplan daarentegen wordt om een aan pak gevraagd waar meer daad kracht uit straalt. In zijn verhaal reageerde gede puteerde Dek ondermeer op de opvatting van Gosselaar, dat de kritiek van de provincie op de waterbeheersplannen gezocht is. Dek gaf aan dat "...het ambitieniveau van de water schappen en het provinciebe stuur voor wat de uitvoering van het waterhuishoudingsplan betreft, uit elkaar liggen." Zo n stellige uitspraak hebben we tot nu toe niet vaak "en plein public' over het waterschapsbe- leid gehoord. We mogen ervan uitgaan dat het provinciebestuur gezien deze conclusie de waterschappen nauwlettend zal volgen bij de uitvoering van hun waterbe heersplannen. Evenals de ZMF trouwens, (tvm) De pijn van de pijplijn Bij de behandeling van het nieu we streekplan in Provinciale Staten is het nog eens onder streept: er is geen ruimte voor nieuwe verblijfsrecreatieprojec- ten langs de kust. Des te pijnlij ker is de confrontatie met de projecten die nog in de pijplijn zitten en nu in procedure zijn: Kustlicht II bij Zoutelande, De Soeten Haert bij Renesse en de meest recente het Deltapark op Noord-Beveland. De Zeeuwse Milieufederatie doet haar best om nog te redden wat er te red den valt. De eerste vraag die beantwoord moet worden is of een project al Het bestuur en het bureau van de Zeeuwse Milieufederatie wensen langs deze weg leden en relaties O \A/AMTII nrrFMRFR

Wantij | 1995 | | pagina 9