"Dat was meestal geen onwil, maar onver mogen. Als je waterschap te klein is, wordt nieuw beleid al gauw te duur en achterwe ge gelaten. Dan kom je niet verder dan de traditionele taken zoals veiligheid en peil beheer. De bestrijding van de vervuiling van de Zeeuwse waterbodems gaat nadrukkelij ker prioriteit krijgen. Ambtenaren zijn bezig met een meerjarenraming. Kom over ander half jaar terug en houd het waterschap opnieuw tegen het licht. Oordeel dan of ons nieuwe beleid goed is, maar geef ons eerst een kans." De oucle waterschappen voelden niks voor Waterspoor, het plan om de rioolheffing en zuiveringslasten te koppelen aan het drinkwaterver bruik van de klant. Hoe ziet u dat? "De meeste ideeën van Waterspoor passen prima in ons beleid. Maar wij leveren nu eenmaal geen drinkwater. Als het idee doel matig en integraal kan worden uitgevoerd tegen een aanvaardbare prijs gaat Zeeuwse Eilanden Waterspoor niet uit de weg. We zijn altijd in voor dicussie en staan open voor kritiek." Traditionele taken water schap gaan gewoon door. Foto: Zeeuwse Eilanden burger goedkoper kunnen zijn, wanneer de zorg voor het grondwater van de provincie bij het waterschap komt. Dat geldt ook voor het beheer van de riolering door de verschillende gemeenten. We controleren het water liefst van het moment dat het de pijp ingaat tot het er weer uitkomt. Naarmate je meer van het watersysteem beheert, kun je de kwaliteit verhogen." direct gestart met te zeggen dat water onze business is en dat we belangstelling hebben om het grondwater- en rioolbeheer van de andere overheden over te nemen. We zien het liefst dat gemeenten en bedrijven alle zuivering in onze handen geven. We zitten nu te vaak aan het einde van de pijp. Als je bijvoorbeeld in Yerseke iets wil verbeteren. Deltan, de Zeeuwse water- en ener giemaatschappij, ziet ook markt in het water, bijvoorbeeld de zuivering. "De activiteiten van Deltan hebben ons wakker geschud. In de pers is gesuggereerd dat we met elkaar overhoop liggen, maar dat is niet zo. Vuil is geld, milieu is business geworden. Daar Zijn tegenwoordig meer gegadigden voor. We zijn niet bang voor concurrentie. Maar men moet zich wel realiseren dat tarieven omhoog moeten of investeringen uitgesteld als bedrijven van ons waterzuiveringsnet afhaken. Dat zou een slechte zaak zijn. Je moet je ook reali seren dat het waterschap een democratisch bestuurde en gecontroleerde non-profit organisatie is. We moeten alleen verdienen om te kunnen investeren. Daarom zoeken we liever de samenwerking met Deltan, bij voorbeeld door een gezamenlijke B.V op te richten voor het bouwen van zuiveringsin stallaties voor bedrijfsclusters. We willen samen met Deltan op zoek gaan naar nieu we klanten en de investeringen spreiden." De oude waterschappen hebben nau welijks druk op de gemeentelijke politiek uitgeoefend om het beleid te verbeteren. Hoeveel druk gaat Zeeuwse Eilanden op de ketel zetten? Eversdijk erkent dat de oude waterschap pen de gemeenten te weinig aangespoord hebben hun rioleringsbeleid te verbeteren, maar daar komt verandering in: "We zijn Meer aandacht voor natuur- en milieuvriendelijk oeverbeheer. dan moeten de mosselbedrijven de afvalwa- Foto: Zeeuwse Eilanden terzuivering aan ons geven, ook de voorzui vering. We willen in heel Zeeland een een duidig beleid voeren." Tot nu toe hebben de waterschappen nauwelijks een beleid gevoerd om de vervuilde waterbodems aan te pak ken en diffuse verontreiniging te voorkomen. Tjeu van Mierlo is coördinator van de ZMF; Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. 13 WANTIJ Maart'95

Wantij | 1996 | | pagina 13