Voorbeelden van preventie in bedrijven Afval- en emissiepreventie is een wat abs tract begrip. Waar moet je nu eigenlijk aan denken als het gaat om preventie in bedrij ven? Bij een kunststofverwerkend bedrijf in de gemeente Tholen is voorgeschreven dat de vrijkomende resten plastic teruggevoerd moeten worden in het proces. Op die manier hoeft er minder afval afgevoerd te worden: een lagere afvalstoffenheffing. Het bedrijf spaart ook grondstoffen uit: dubbel voordeel dus. Bij drukkerijen en chemische wasserijen kun je denken aan het gebruik van minder schadelijke oplos middelen. Dit vermindert de uitstoot naar de lucht aanzienlijk. Een dampretoursys- teem is ook een manier om milieu-onvrien delijke stoffen uit de lucht te houden: een dergelijk systeem zorgt ervoor dat er geen lekkages optreden bij de vulpunten van bijvoorbeeld benzinetanks. Om geluids overlast bij de bron te beperken zijn tal van opties mogelijk: geluiddempers op heftrucks en rond compressoren, geluid- roosters en heel simpel: het gesloten hou den van deuren en ramen. Het zoneren van een bedrijventerrein kan ook een goede oplossing zijn om woningen in de buurt te ontzien. Op energiegebied zijn isolatie en het gebruik van energie-zuinige lampen de meest aansprekende voorbeel den. Hinder door verkeer kan het meest simpel gereguleerd worden door het beperken van de openingstijden. Het bedrijf zelf kan proberen om bestellingen vaker te combineren, zodat er minder vrachtwagens van en naar het bedrijf hoe ven te rijden. Het beste is natuurlijk om een groot transportbedrijf een bedrijfsver- voerplan op te laten stellen, want dan kunnen de belangrijkste vervoersstromen aangepakt worden. Toetsingscriteria Aanvraag 0 niet van toepassing 1 onvoldoende Geen beschrijving van milieubelas tende stoffen/activiteiten. Geen preventiemaatregelen of studies. 2 matig Beschrijving van milieubelastende stoffen/activiteiten. Geen preventiemaatregelen of studies voorgesteld. 3 voldoende Beschrijving van milieubelastende stoffen/activiteiten. Voorstellen van algemene preven tietechnieken of preventie-onder- zoek. 4 goed Beschrijving van milieubelastende stoffen/activiteiten. Voorstellen van verdergaande pre ventiemaatregelen: materiaalterug winning, hergebruik, etc. 5 zeer goed Beschrijving van milieubelastende stoffen/activiteiten op grond van een integrale benadering (PRISMA- methodiek)volledig kwantitatief inzicht in preventiemogelijkheden. Voorstellen van vergaande preven tiemaatregelen: grondstof-, tech nologie- en produktaanpassingen. Vergunningvoorschriften niet van toepassing onvoldoende Geen preventievoorschriften in vergunning matig Voorschrijven van meten en registreren van de milieubelasting. Metingen hebben niet tot doel om inzicht te krijgen in preventie-opties. voldoende Voorschrijven van algemene preventiemaat regelen: good housekeeping, instructies aan het personeel. Voorschrijven van een integraal preventie- onderzoek met als doel om inzicht te krij gen in preventiemogelijkheden. goed Voorschrijven van verdergaande preventie maatregelen: materiaalterugwinning en her gebruik. Voorschrijven van een integraal preventie- onderzoek met als doel een deel van de preventie-opties in de vergunning op te nemen. zeer goed Voorschrijven van een combinatie van pre ventie-opties op basis van een integraal pre ventie-onderzoek: instructies, materiaalte rugwinning, hergebruik, grondstof-, techno- nologie- en produktaanpassingen. Voorschrijven van een twee-jarige up-dating van het preventieplan. mogelijkheden van de Wet Milieubeheer op dit punt ter hand moeten nemen. Van de gemeenten Goes, Middelburg en Terneuzen zou in ieder geval gezien de omvang van hun milieu-afdeling een betere score ver wacht mogen worden. Aanvragen De aanvragen bevatten zeer weinig informa tie over preventie-mogelijkheden binnen het bedrijf. De informatie gaat vaak niet ver der dan het aangeven van de omvang van de milieubelasting. Vooral voor de thema's energie, geluid en luchtemissies wordt veel minder informatie gegeven dan wettelijk vereist is. Gemeenten zouden vaker gebruik moeten maken van hun bevoegdheid om meer informatie bij een aanvraag te verlan gen. Het zou goed zijn om het aanvraagfor mulier zodanig aan te passen dat bedrijven automatisch over preventiemogelijkheden nadenken. Dit is een taak voor de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Enkele gemeenten, zowel grote als kleine, hebben aangetoond dat het goed mogelijk is om bedrijven via de vergunning te sti muleren tot afval- en emissiepre ventie. Het is nu zaak dat andere Zeeuwse gemeenten dit in overleg met hun bedrijven ook enthou siast gaan oppakken. Zij kunnen hiervoor inmiddels putten uit vele bronnen. Eén daarvan is het volledige verslag van dit onder zoek, dat concrete handreikingen bevat. Geïnteresseerden kunnen het rapport opvragen bij de ZMF. Henk de Groote is stafmedewerker industrie en vergun ningen bij de Zeeuwse Milieufederatie 15 WANTIJ Maart'96

Wantij | 1996 | | pagina 15