h Alleen ontpolderen kan voor herstel natuurwaarde Westerschelde zorgen \^Z ^>s| Het is mooier te geven dan te nemen Door verdieping gaat 500 ha natuur verloren Yblls Kiumsr De vaarweg naar Antwerpen moet dieper. Als gevolg van de haggerwerken zal er 500 ha aan slik, schor en ondiep water verdwijnen, In het verdrag, dat Nederland met België over de verdieping van de Westerschelde sloot, staat dat het verlies aan natuurwaarden hersteld moet worden. Voor de Zeeuwse natuurbescherming staat als een paal boven water welke maatregel de voorkeur ver dient: ontpolderen dus. Het verhaal begint lang geleden: Antwerpen wil de concurrentieslag met de andere Westeuropese havens niet verliezen en bestookt Nederland daarom voortdurend met voor stellen om de haven beter bereikbaar te maken. Veel voorstellen hebben het, geluk kig, nooit gehaald. De bochtafsnijding bij Bath bijvoorbeeld, door de noordpunt van Saeftinge, en het Baalhoekkanaal door het zuidelijke deel van dit schitterende natuur gebied. Uiteindelijk haalde het voorstel om de Westerschelde te verdiepen door de drempels in de vaargeul weg te nemen, het wel. Kosten De natuur- en milieu-organisaties aan beide kanten van de «grens hebben zich met hand en tand verzet tegen al de onzalige plan nen. Ook het plan voor verdieping kon de toets der kritiek niet doorstaan. Het plan mist een goede economische onderbou wing en de maatregelen staan op gespan nen voet met de grote natuurwaarden van het Schelde-estuarium. De kritische gelui den werden in de Vlaamse en Nederlandse politiek nauwelijks gehoord. Terwijl er toch veel geld te besparen valt: verdieping kost 500 miljoen gulden en de Belgen zullen aan onderhoud jaarlijks nog eens 100 mil joen gulden kwijt zijn. Vanaf het moment dat het verdiepingsverdrag een politiek feit was, ging alle aandacht van de natuurbewe- ging uit naar het beperken van de schade en naar een maximale compensatie van het natuurverlies. Er werd aansluiting gezocht bij al bestaande uitgangspunten in het over heidsbeleid. Natuurbeleidsplan De brede steun die het natuurbehoud bij het Nederlandse publiek heeft verworven, vertaalt zich ook politiek. Er wordt in het kader van het Natuurbeleidsplan veel geïn vesteerd. Het natuurbesef heeft in de Tweede Kamer tot beleid geleid: waar belangrijke natuur verdwijnt door ingrepen zoals wegenaanleg, moet compensatie plaatsvinden. Vandaar dat men in het ver drag met België spreekt over een Herstelplan Natuur. België heeft daarvoor 44 miljoen gulden gereserveerd. Nederland draait voor de bijkomende kosten op. Vergunningen Voordat het verdiepen kan beginnen, moe ten verscheidene vergunningen worden afgegeven. Tegen deze vergunningen kan Westerschelde in de schijnwerper Foto: ZMF bezwaar worden aangetekend. Dat heeft de ZMF mede namens vele andere natuur- en milieu-organisaties ook gedaan. Omdat zulke procedures veel tijd vergen, zit minis ter Jorritsma daar flink mee in de maag. Tegenover het verdiepen van de Westerschelde staat namelijk een coulante houding van Vlaanderen met betrekking tot de aanleg van een Hogesnelheidslijn. Afspraken Gelukkig draagt Rijkswaterstaat het natuur lijke karakter van de Westerschelde een warm hart toe. Men wil een eind aan de wensen van de natuur- en milieu-organisa ties tegemoet komen. Er zijn afspraken gemaakt tussen de Zeeuwse natuur- en milieu-organisaties en Rijkswaterstaat. De natuur- en milieu-organisaties beloofden geen onnodige tijdrovende procedures aan hangig te maken. Rijkswaterstaat willigde wensen in over de wijze van baggeren, de plaats en de tijd van de stortlokaties, de noodzakelijke monitoring en dergelijke. Er is ook afgesproken dat er regelmatig over leg plaatsvindt in de maanden dat de ver- diepingswerken worden uitgevoerd, zodat waar nodig de baggerstrategie kan worden aangepast. Verder zal Rijkswaterstaat de ZMF betrekken bij de onderhandelingen in de Internationale Schelde Commissie. Die- gaan over het schoonmaken van het Scheldewater. Tot slot beloofde minister Jorritsma te streven naar consensus met de natuurorganisaties over het Herstelplan Natuur. De minister onderstreepte dat het Herstelplan Natuur onlosmakelijk verbon den is met het verdiepingsplan en dat zij daarvoor ook de eindverantwoordelijkheid draagt. 3 WANTIJ Maart'96

Wantij | 1996 | | pagina 3